Praca architekta, opierająca się na projektowaniu, a tym samym korzystaniu z programów ilustracyjnych, wymaga dobrego komputera z mocnymi podzespołami. Nie bez znaczenia jest również mobilność, co pozwala na pracę niemal z każdego miejsca. Jaki sprzęt wybrać? Z pewnością MacBooka, który świetnie się nadaje do zadań specjalnych.
W ofercie Apple znajdziesz komputery, które różnią się od siebie parametrami oraz ceną, dzięki czemu możesz dopasować sprzęt zarówno do swoich potrzeb, jak i możliwości finansowych. To, który model ostatecznie kupisz, zależy przede wszystkim, od tego, czego wymagasz od urządzenia. Jeśli jesteś architektem, to koniecznie weź pod uwagę kilka istotnych kwestii, które wpływają na komfort pracy.
Niezwykle istotnym parametrem jest ekran. Optymalne są modele z 15- i 16-calowym wyświetlaczem. Taki ekran zapewni komfortowe wykonywanie projektów, a jednocześnie zmieści się w plecaku czy większej torbie. Najlepiej pracuje się na 17-calowym wyświetlaczu, ale tak duży rozmiar sprawia, że sprzęt jest nieco mniej mobilny. Dostępne są jeszcze komputery o przekątnej 13-cali. Co prawda, oferują kompaktowe rozmiary, ale za to przestrzeń robocza jest znacznie mniejsza.
Na komfort pracy ma również wpływ jakość wyświetlanego obrazu. Z tego względu warto wybrać modele z ekranem Full HD.
Aplikacje do projektowania oraz samo oprogramowanie architektoniczne zazwyczaj wymagają dużej ilości pamięci RAM. Wybieraj modele, które mają co najmniej 16 GB pamięci. Jeśli będzie mniej, to możesz napotkać się z problemami oraz spowolnieniem obsługi programów do obróbki czy też renderowania plików. Jeżeli Ci zależy na usprawnieniu pracy, to rozbuduj pamięć do 32 czy nawet do 64 GB.
Poszukując laptopa dla architekta, koniecznie zwróć uwagę na procesor. Powinien być wydajny, aby zagwarantować szybką i płynną pracę na urządzeniu. Bardzo dobrym wyborem będzie MacBook Pro, napędzany przez autorski czip M1. Zapewnia on aż do 70% lepsze osiągi, a do tego dwukrotnie wyższą wydajność!
Praca architekta wymaga korzystania z różnych programów graficznych oraz aplikacji do projektowania trójwymiarowego. O tym, jak szybko i płynnie będzie można oglądać projekty w przestrzeni roboczej, decyduje karta graficzna (GPU). Im jest ona lepsza, tym praca w programach typu Photoshop, Illustrator czy InDesign jest wydajniejsza. We wspomnianym już MacBooku Pro M1, pamięć RAM, procesor centralny i graficzny są zintegrowane w tym samym układzie SoC, co pozwala na szybką wymianę informacji.
Nie bez znaczenia jest również długość pracy na jednym ładowaniu. Tym bardziej, jeżeli pracujesz nie tylko w biurze, domu, ale również np. podczas podróży. Tutaj liderem jest MacBook Pro M1 Max, który umożliwia pracę przez 14 godzin bez konieczności uzupełniania energii. Dzięki temu nie musisz obawiać się, że komputer rozładuje się podczas spotkania z klientem i prezentacji projektu.