Zamknij

Pasta termoprzewodząca – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

10:53, 30.12.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

Dobrze byłoby, gdyby powierzchnia procesora oraz powierzchnia chłodzenia były równe. Niestety zazwyczaj tak nie jest. Właśnie dlatego potrzebujesz substancji, która pomoże odprowadzać ciepło. Do takich rozwiązań należy pasta termoprzewodząca.

Czym są pasty termoprzewodzące?

Pasta termoprzewodząca jest związkiem chemicznym w postaci masy, która charakteryzuje się dużym przewodnictwem cieplnym. Używa się jej do zapełniana powierzchni styku między silnie nagrzewającymi się elementami elektronicznymi a radiatorami (elementami odprowadzającymi ciepło), aby zmaksymalizować odprowadzanie ciepła z układu. Chłodzenie podzespołów komputera oraz innych sprzętów wpływa na lepszą pracę i dłuższą żywotność procesora.

Najczęściej spotykanymi rodzajami pasty termoprzewodzącej są produkty na bazie poliuretanów, poliakrylanów, żywic epoksydowych i silikonów. Spotykane są także pasty na bazie metali. Dlaczego wykonuje się je akurat z tych materiałów? Gwarantują wysokie przewodnictwo cieplne i są izolatorami elektrycznymi, przez co eliminują ryzyko potencjalnego zwarcia.

Co wpływa na żywotność taśmy termoprzewodzącej?

Na pierwszy rzut oka wszystko zależy od producenta i jakości danego produktu. Zazwyczaj podawany przedział czasowy to od 2 do 6 lat. Jednak jak pokazuje doświadczenie, taśma termoprzewodząca i jej żywotność to temat nieco bardziej złożony.

Wpływ na trwałość pasty mają różne czynniki, np. dbanie o czystość powierzchni aplikacji pasty, regularne czyszczenie obudowy komputera (lub jego brak), właściwości fizyczne pasty, prawidłowe rozprowadzanie pasty czy obciążenia obliczeniowe procesora.

Jeśli nie jesteś pewien, czy Twoja pasta termoprzewodząca wymaga wymiany to… prawdopodobnie jeszcze tego nie potrzebujesz. Widoczny spadek efektywności procesora (z czym wiąże się szybkie nagrzewanie) to najłatwiejszy do rozpoznania znak, że pasta utraciła wartości termoprzewodzące.

Szeroka oferta sklepu TME

W TME znajdziesz pasty termoprzewodzące w puszkach, tubkach foliach i strzykawkach. Podejmując decyzję, pamiętaj, by kierować się przewodnością cieplną materiału i dopasowaniem substancji do założonego radiatora. Przykładowo: jeśli radiator jest aluminiowy, nie powinieneś stosować związków silnie korozyjnych. W naszej ofercie nie brakuje produktów na bazie silikonu, srebra, miedzi, złota czy takich z dodatkiem syntetycznych diamentów.Jeśli masz wątpliwości, nasi specjaliści z TME.eu chętnie podzielą się doświadczeniem i doradzą najlepsze rozwiązania!

ARTYKUŁ PARTNERSKI

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

BysiorBysior

1 1

Emerycie rencisto nie ciesz się że nie będziesz płacił podatku bo w zamian zapłacisz o wiele większą składkę zdrowotną np emeryt mający obecnie 2250 zł płaci obecnie skladki zdrowotnej 27.12 zł a od stycznia 202,50 zł . Oblicz sobie jak na tym interesie szumnie ogłaszanym przez dobrą zmianę wyjdziesz . 11:19, 30.12.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ZbychuZbychu

1 1

Ale "lepiej" będą leczyć ! 13:32, 30.12.2021


BaNICKBaNICK

1 1

🤦🏼‍♂️ 12:00, 30.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BysiorBysior

1 0

Zbychu z tym lepiej leczeniem to się bardzo zdziwisz 15:27, 30.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%