Zamknij

Bezpłatne konta bankowe - czy w ogóle istnieją?

14:11, 29.11.2021 Aktualizacja: 14:12, 29.11.2021
Skomentuj

Ilość instytucji bankowych na polskim rynku ciągle rośnie. Działające firmy prześcigają się w ofertach, oraz możliwościach ich produktów. Rachunek bankowy to najpowszechniejszy z nich. Praktycznie każdy bank, oraz parę instytucji pozabankowych, oferują możliwość posiadania własnego rachunku osobistego. Koszty, możliwości, promocje - wszystko to sprawia, że oferty są bardzo korzystne. Jednak czy istnieją bezpłatne konta bankowe? Przeczytaj i przekonaj się czy konto może być darmowe.

Konta bankowe bez opłat za prowadzenie - prawda, czy mit?

Dziś prawie każdy posiada konto osobiste. Wpływy wynagrodzenia, przelewy różnej maści świadczeń, wypłaty kredytów i pożyczek - praktycznie do wszystkich tych rzeczy konto osobiste jest wielce przydatne, żeby nie powiedzieć niezbędne. Co istotne, rachunek osobisty jest produktem bankowym, a jak to bywa w przypadku produktów, szukamy jak najlepszej jakości w jak najniższej cenie. To samo tyczy się kont osobistych. Najlepiej, żeby posiadało jak najwięcej możliwości, było tanie lub bezpłatne w prowadzeniu, aby przelewy, wypłaty i inne usługi nie były drogie. Najlepszą ofertą byłoby całkowicie bezpłatne konto bankowe. Czy takie istnieje? Jest szansa posiadać konto, przy którym nie trzeba spełniać szeregu warunków, żeby prowadzenie było nieodpłatne? Warto w tym celu przyjrzeć się szerzej ofercie kont osobistych dostępnych na polskim rynku.

Na samym początku warto zaznaczyć, że kont osobistych, które nie posiadają dodatkowych opłat nie ma. Przelewy, przewalutowania, wypłaty z bankomatu innego, niż banku, w którym posiadamy konto. Wszystko to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Coraz więcej banków posiada swoje aplikacje mobilne oraz system bankowości online. Korzystając z tych udogodnień, wiele opłat jest obniżonych lub kompletnie zniesionych. Standardowe przelewy, stałe zlecenia, to są darmowe usługi w coraz większej liczbie banków pod warunkiem dyspozycji składanych właśnie poprzez bankowość online lub aplikację. Zupełnie inaczej sprawy się mają, kiedy z owych usług klient korzysta w placówce. Wtedy zazwyczaj instytucja nakłada koszty związane z danymi operacjami. Warto też pamiętać, że są usługi, które zawsze są płatne, bez względu na formę wydania dyspozycji. Są to m.in. przelewy natychmiastowe, jak np Elixir, czy przelewy SORBNET, na ogromne sumy.

Jednak o ile nie znajdziemy rachunku osobistego, który będzie posiadał darmowe usługi, tak można znaleźć konta, które będą darmowe w prowadzeniu, czyli klient nie będzie uiszczał żadnych opłat związanych z posiadaniem i podstawową obsługą rachunku bankowego. Wiele banków posiada oferty, w których aby konto było darmowe trzeba spełnić parę drobnych warunków. Przykładem może być wymóg minimalnego, comiesięcznego wpływu na konto w określonej kwocie, czy dokonanie odpowiedniej liczby transakcji bezgotówkowych. Żeby bliżej zapoznać się z ofertami poszczególnych banków i kosztami rachunku osobistego, który można tam otworzyć, warto zaznajomić się ze szczegółowo rozpisaną ofertą podstawowych rachunków bankowych na stronie https://pozyczkaportal.pl/konta-bankowe/. Znaleźć tam można cenniki usług, koszty prowadzenia rachunków, oraz szczególne wymogi związane z obniżeniem tych kosztów. Bez większego problemu można tam zestawić i porównać oferty kont osobistych w poszczególnych bankach operujących na polskim rynku.

Rachunek oszczędnościowy do konta - czy się opłaca?

Oprócz tego, aby konto było darmowe, wiele osób poszukuje możliwości pomnażania swoich oszczędności. Niestety żaden z podstawowych rachunków dostępnych w ofercie polskich banków nie posiada oprocentowania środków na koncie. Co w takiej sytuacji można zrobić? Tak jak szeroka oferta rachunków osobistych, tak samo bogaty jest wybór rachunków oszczędnościowych. Praktycznie każdy bank, który oferuje możliwość otwarcia rachunku osobistego, oferuje także rachunek oszczędnościowy. Jest to produkt, który pozwala akumulować środki. Taki rachunek oszczędnościowy posiada oprocentowanie, które stopniowo pomnaża uzbierany kapitał. Już od pierwszej wpłaconej złotówki naliczane są dodatkowe środki. Jednak warto skupić się na tym, jak najlepiej wybrać konto oszczędnościowe, albowiem tak jak oferty podstawowych rachunków różnią się między sobą, tak samo rachunek oszczędnościowy w każdym banku ma swoją własną charakterystykę, a co za tym idzie szereg wad i zalet.

Choć praktycznie każdy bank oferuje konto oszczędnościowe, nie znaczy, że tak jak korzystny będzie podstawowy rachunek bankowy, tak i rachunek oszczędnościowy będzie równie atrakcyjną ofertą. Warto także mieć świadomość, że zaledwie parę banków oferuje możliwość otwarcia rachunku oszczędnościowego bez konieczności posiadania podstawowego konta osobistego. Aby przyjrzeć się ofertom rachunków oszczędnościowych, w tym i ofertom samodzielnych rachunków bankowych warto rzucić okiem na https://pozyczkaportal.pl/konta-oszczednosciowe/, gdzie dodatkowo można dowiedzieć się więcej na temat tego, na co zwracać uwagę przy wyborze rachunku oszczędnościowego. Nie ma sensu łapać się pierwszego z brzegu rachunku, który wcale nie musi być najkorzystniejszy. Eksperci finansowi z PożyczkaPortal przeanalizowali dostępne na rynku konta oszczędnościowe i przybliżają ofertę pod kątem korzyści i użyteczności.

Konto osobiste - jakie dodatkowe możliwości daje?

Choć przede wszystkim konto osobiste niezbędne jest do tego, aby mieć miejsce gdzie bezpiecznie można przechowywać swoje pieniądze, a rachunek oszczędnościowy pomaga kapitał pomnażać, to czy przydają się one do czegoś jeszcze? Owszem. Choć na pierwszy rzut oka, mówiąc o koncie bankowym, myślimy przede wszystkim o przysłowiowej “skarpecie” gdzie trzymamy oszczędności, to konta osobiste posiadają pewne, dodatkowe możliwości, które ułatwiają życie.

Karta debetowa - jedną z niewątpliwych zalet posiadania konta osobistego jest możliwość wyrobienia karty debetowej. Prawie każdy bank oferuje przynajmniej jeden wariant karty debetowej do konta. Często wyrobienie karty jest absolutnie darmowe, a opłaty za prowadzenie znikome. Jednak, tak jak w przypadku kont osobistych, tak samo w przypadku kart debetowych istnieje wielka szansa, że trzeba będzie ponieść opłaty za prowadzenie. Choć nie jest to kwota dotkliwa, to jednak ludzie lubią rzeczy, które są “za darmo”. W przypadku karty debetowej taka możliwość pojawia się po spełnieniu pewnych warunków. Jakich? To już zależy od banku i często wariantu karty, jaki wybierze klient. Wykonanie 3, czy 5 płatności bezgotówkowych przy użyciu karty to nie jest nieosiągalny wyczyn. Tym bardziej, że karta tego typu ułatwia życie i może być pomocna w wielu kwestiach. Coraz popularniejsze są serwisy VOD typu Netflix, HBO GO, czy Amazon Prime, do których dostęp jest ograniczony jeśli nie posiadamy karty płatniczej, debetowej lub kredytowej. Co więcej, banki traktują opłatę pobieraną z karty przez dany serwis, jako właśnie transakcję bezgotówkową, która zalicza się do warunków obniżenia kosztów karty.

Aplikacja mobilna - coraz powszechniejsza w użyciu staje się aplikacja mobilna, która daje dużo możliwości. Już sam fakt posiadania dostępu do swojego rachunku w dowolnym miejscu i sytuacji jest sporym benefitem. Możliwość zlecenia przelewu podczas drogi autobusem do pracy, kiedy to nagle przypomniało się, że zapomniało się opłacić rachunki jest wyjątkowym udogodnieniem. Aplikacja mobilna także pozwala korzystać z płatności zbliżeniowych oraz płatności BLIK, a co za tym idzie, pozwala bez ryzyka wypłacać pieniądze z bankomatu. Co więcej płatności BLIK są bezpłatne, więc użytkownik nie poniesie dodatkowych kosztów. Warto także nadmienić, o czym wspomniałem już wcześniej, że korzystanie z aplikacji mobilnej czy bankowości internetowej pozwala na zmniejszenie, lub zniwelowanie kosztów niektórych zleceń.

Bankowość internetowa - o ile z telefonem raczej się nie rozstajemy, tak bankowość internetowa pozwala na dokonywanie transakcji i różnej maści zleceń, siedząc wygodnie we własnym fotelu. Nie jest to jednak jedyny atut. Coraz więcej banków wprowadza możliwość założenia profilu zaufanego, który ułatwia życie w dodatkowej sferze, a mianowicie, ułatwia załatwianie wielu spraw urzędowych. Dzięki profilowi zaufanemu można zalogować się do konta pacjenta, do konta w skarbówce, do ZUSu, ułatwia składanie deklaracji PIT oraz pozwala załatwić po prostu całe mnóstwo spraw urzędowych. Więcej na temat samego profilu zaufanego można poczytać na stronie rządowej https://pz.gov.pl/pz/help, gdzie dowiemy się jak właściwie działa profil zaufany, oraz do czego może on posłużyć. Jest tam cała lista tematów pomocy, która przybliża tajniki i możliwości działania profilu zaufanego.

Tak więc, reasumując - mnogość ofert rachunków bankowych daje szansę na znalezienie bezpłatnego konta bankowego z szeregiem dodatkowych możliwości ułatwiających życie. Zakupy bez wychodzenia z domu, łatwy dostęp do swojego konta, możliwość śledzenia swoich transakcji bez konieczności pobierania wyciągu bankowego i innych. Warto posiadać konto osobiste z opcją bankowości online, to jest w tym momencie już praktycznie nieodzownym elementem oferty produktów bankowych. Przed wybraniem najlepszego, najtańszego konta z największą możliwością udogodnień należy jednak zastanowić się, które z tych możliwości są nam kompletnie niezbędne i skupić się na tym, by znaleźć najlepsze rozwiązanie dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.

ARTYKUŁ PARTNERSKI

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%