Chyba nic równie wymownie nie pokaże, jak potrzebna była inicjatywa postawienia Pomnika Dziecka Utraconego we Wrześni, jak dziesiątki zapalonych przed nim zniczy.
Jedni wolą odwiedzać cmentarze za dnia, inni wybierają nocne spacery. Nekropolie wyglądają wtedy szczególnie pięknie i sprzyjają refleksjom: nad życiem i nad przemijaniem.
Postaraliśmy się uchwycić na zdjęciach, jak wyglądał cmentarz komunalny we Wrześni nocą, z 1 na 2 listopada.
Przy tej okazji warto przypomnieć szczególny pomnik, który stanął na cmentarzu 29 października. To Pomnik Dziecka Utraconego. Pomysł jego postawienia wyszedł od douli Marty Mularczyk-Dubiel, ona też zorganizowała zbiórkę środków i doprowadziła inicjatywę do końca. Akcja cieszyła się wsparciem lokalnej społeczności, ale 1 listopada mieliśmy okazję przekonać się na własne oczy, jak potrzebne było takie miejsce.
Jak wyglądała Uroczystość Wszystkich Świętych na wrzesińskich cmentarzach, możecie zobaczyć tutaj.
wiecznie_wkurzony20:59, 02.11.2019
wygląda to ładnie, tylko poza efektem wizualnym pozostają tony! opakowań , wypalonych wkładów po zniczach i sztucznych wiązankach.
66621:34, 02.11.2019
"Ok, przysięgam, to już ostatnie zdjęcie. Właśnie dostałam je od Teściowej.
1 listopada 2019 godz. 21:00.
Pomnik powstał, bo był potrzebny.
I teraz to już chyba nawet hejterzy nie będą mieli wątpliwości." ----- taki wpis na FB Marty Mularczyk-Dubiel... Trochę pokory pani Dubiel, bo pomniki to ludzie stawiają we własnym zakresie codziennie. Bez żebrania i medialnego lansu.
Marta Mularczyk-Dubi22:28, 02.11.2019
Cieszę się, że śledzisz mój fanpage. Pozdrawiam serdecznie!
Xyz22:56, 02.11.2019
Zgadzam się z osobą powyżej. Irytyje mnue ta kobieta. Szczerze to bym jej nie wzięła jako swoją doulę. Wręcz nie pasuje (jako douli )momentami jej zachowanie i teksty które pisze na Fb.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wrzesnia.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
15 7
Śmieci są poważnym problemem, dlatego warto korzystać z tych samych zniczy przez kilka lat. W niektórych miastach pojawiają się półki, na których można postawić niezniszczone znicze, które ktoś chciałby wymienić na nowe. Najbardziej ekologiczne byłyby znicze wykonane samodzielnie: ceramiczne wypełnione woskiem pszczelim. Niestety mało kto wie, że szklane znicze wcale nie są lepsze dla środowiska niż plastikowe, ponieważ to szkło ma inny skład chemiczny niż np. szkło, z którego produkowane są butelki, więc nie podlega recyklingowi. A parafina jest produkowana z ropy, więc też nie służy środowisku. Któryś z kościołów protestanckich w Polsce apelował w tym roku, żeby ograniczyć kupno zniczy i postawić wyłącznie na naturalne kwiaty, zamiast plastikowych. Niektóre parafie katolickie też apelują o umiar.