Zamknij

Wielkopolski Park Etnograficzny zaprasza do „Żywego Skansenu”

11:11, 26.06.2019
Skomentuj

Prezentacja kultury ludowej Wielkopolski oraz występy zespołów folklorystycznych złożą się na imprezę „Żywy Skansen”, która odbędzie się już za niecałe dwa tygodnie w Dziekanowicach.

Na wydarzenie do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach zaprasza Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. „Żywy Skansen” odbędzie się 7 lipca, w godzinach od 10.00 do 17.00. Impreza odwzorowywać będzie dawne zajęcia, którym rytm wyznaczały pory roku.

Wydarzenie to przybliża tradycje regionu poprzez prezentację wybranych aspektów kultury ludowej Wielkopolski: rękodzieła (haft, wycinanka, plecionkarstwo), rzemiosła (kowalstwo, szewstwo, garncarstwo), folkloru tanecznego, muzycznego i słownego a także zajęć domowych oraz gospodarskich. Odbywa się to w krajobrazie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego, które jest miejscem niezwykłym. Rekonstrukcja wsi robi niebywałe wrażenie, a kompleksowe wyposażenie domostw potrafi zapierać dech w piersi. Wielkopolski Park Etnograficzny to kompleks oryginalnych budynków przeniesionych z różnych miejsc Wielkopolski, odwzorowując przestrzeń wsi, tworzą niepowtarzalny klimat. Znajdują się tu budynki mieszkalne i gospodarcze, kościół, karczma, wiatraki i kuźnia. Ich dopełnieniem są pola uprawne, ogrody warzywne i kwiatowe oraz sady.

Uzupełnieniem prezentacji dawnych zajęć będą występy zespołów i kapel.

Pierwszy z zaproszonych zespołów swoim śpiewem i muzyką przeniesie nas poza granice Wielkopolski – na Kaszuby. Zespół „Kaszubki” z Chwaszczyna składa się z grupy śpiewaczej, tanecznej i kapeli, która przygrywa na tradycyjnych kaszubskich instrumentach: diabelskich skrzypcach i burczybasie. Oprócz nich na scenie pojawi się rzępiel, pierwszy raz właśnie na scenie w Dziekanowicach. Jest to instrument wytwórstwa ludowego, mniejszy od kontrabasu, ale większy od wiolonczeli. W okresie międzywojennym instrument został wyparty przez bandonię i później akordeon. Podczas Żywego Skansenu wróci na scenę! Jest to jedyny egzemplarz na Kaszubach odtworzony według dawnej dokumentacji, opisów przedwojennych muzyków. Wykonany przez kaszubskiego lutnika, który również będzie obecny podczas imprezy.

Drugi z zespołów pozostaje w kręgu wielkopolskim: Kapela Gołoborze, która eksploruje muzyczne tradycje z południa regionu kaliskiego i na instrumentach przez siebie stworzonych zaprezentują muzykę przekazaną im przez ostatnich wiejskich mistrzów. O godzinie 16.00 Kapela zaprasza do Karczmy z Sokołowa Budzyńskiego na potańcówkę!

W centrum zrekonstruowanej wsi odbywać się będzie jarmark, na którym będzie można kupić tradycyjne wyroby ludowych twórców, rzemieślników i rękodzielników, ekologiczne jedzenie, ręcznie robioną biżuterię, naczynia wykonane przez garncarzy czy też unikatowe drewniane zabawki.

Koniecznie odwiedźcie Dziekanowice w niedzielę, zobaczycie życie wielkopolskiej wsi sprzed 100 lat. Jest to sztandarowa i jedna z większych imprez plenerowych Wielkopolskiego Parku Etnograficznego.



Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wrzesnia.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%