Zamknij

Kosztowne rozbrajanie bomby ekologicznej, czyli przebudowa oczyszczalni ścieków w Kołaczkowie

08:00, 22.06.2019
Skomentuj

Trwa przebudowa oczyszczalni ścieków w Kołaczkowie. Inwestycję realizuje firmy Inżynieria Wodna Ziółkiewicz z Łężca (gm.Strzałkowo). Jej koszt to bagatela 6 989 932,31 zł.

Na wspólnym posiedzeniu komisji rady 17 czerwca przedstawiono radnym raport z postępów robót na placu budowy. Tak zwana zlewnia oczyszczalni będzie obejmowała 6080 mieszkańców gminy Kołaczkowo. Nowy obiekt docelowo będzie obsługiwał 5680 obywateli, bo 400 ma już przydomowe oczyszczalnie ścieków. Jeden mieszkaniec produkuje 24 metry sześcienne ścieków rocznie.

Od lewej: skarbnik Danuta Olejniczak, wójt Teresa Waszak, prezydium: Danuta Grabowska, Michał Stefański,Piotr Górecki

- Cały czas zabiegamy o to, aby mieszkańcy gminy dostarczali ścieki komunalne do oczyszczalni ścieków, a tak teraz się nie dzieje. Żeby to uregulować, to oczyszczalnia musi mieć odpowiednią mocy. Nie wszędzie jest możliwości budowy systemu kanalizacji spławnej i ścieki muszą być dowożone. A takie stare ścieki po upływie miesiąca są bombą ekologiczną. Do tej pory mieliśmy starą, zużytą oczyszczalnię, teraz po tej inwestycji chcemy, aby większa liczba mieszkańców dostarczała ścieki do oczyszczalni - mówiła wójt Teresa Waszak.

- Prace idą zgodnie z harmonogramem. Ostatnio zostały wykonane roboty w zakresie bioreaktorów 4A i 4B , a dokładniej roboty ziemne i konstrukcja żelbetonowa. Jeśli chodzi o budynek socjalno-techniczny to tutaj wykonano prace ziemne i fundamenty, pojawiły się już ściany budynku. Jeśli chodzi o sieć to wykonano przyłącza wodociągowe i instalację kanalizacyjną, dokonano także przełożenia melioracji i instalacji elektrycznej - wyjaśniał Dariusz Leszczyński, odpowiedzialny za inwestycje w Urzędzie Gminy w Kołaczkowie.

Wygląd nowej oczyszczalni

Zapytaliśmy co będzie działo się z osadem pościekowym produkowanym przez oczyszczalnię ścieków.

Urządzenia do prasowania osadów będzie użyte te, które już istnieją. Tylko, że przeniesione do nowego budynku. Osad pościekowy będzie zaprasowany i stabilizowany wapnem. Będzie wykorzystywany do celów rolniczych bądź składowany na poletku - wyjaśniał Jarosław Zgoliński, kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Jarosław Zgoliński, kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej

Mimo tak kosztownej inwestycji nadal będzie śmierdziało.

- Najwięcej śmierdzi przy prasowaniu tego osadu. Dni prasowania są najgorsze - dodał kierownik.

Rozruch technologiczny nowej oczyszczalni planowany jest w kwietniu i maju 2020 roku

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

IgoIgo

5 0

Siedem baniek i dziadowanie że stara zuzyta prasa do osadu. Zamiast nowego ciągu technologicznego do higienizacji osadu

08:07, 22.06.2019
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kasia55lKasia55l

3 0

Panie redaktorze inwestycjami w gminie zajmuje się p. Dariusz Leszczyński.

11:09, 22.06.2019
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KrzysztofKrzysztof

2 2

Dziękuję za zwrócenie uwagi, poprawione.

11:31, 22.06.2019

Szymon W.Szymon W.

1 0

składowany na poletku? Smrodu bedzie coraz więcej. A co jak poletko się zapełni?

20:20, 23.06.2019
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

456456

1 0

Jak się zapełni to poletko przekażemy w ramach reformy Florkowi.

07:22, 25.06.2019

HehHeh

3 0

Dlaczego osad pościekowy może być wykorzystywany rolniczo? Gdzie ta ekologia? Rolnik sam beczki na pole nie może wylać bo zapłaci karę, ale jak zawiezie do oczyszczalni i zapłaci to potem osad nadaje się do celów rolniczych. Woda po oczyszczalni też jest dobra, to gdzie się podziewa to co jest niedobre?

09:24, 24.06.2019
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Jarek JJarek J

1 0

To są tematy których i tak nie zrozumiesz. Zaś dzieje się cud na Twoich oczach. Matka natura daje nam rozwiązanie a my potrafimy to wykorzystać. Osad pościekowy jest całkowicie bezpieczny. Mylisz ścieki surowe z oczyszczonymi w reaktorach biologicznych. To jak z ziemniakiem: surowy zaszkodzi a ugotowany smakuje. Panimajesz.

16:07, 27.02.2020


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wrzesnia.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%