Wyobraź sobie: wychodzisz z dzieckiem do parku, sadzasz je w spacerówce - jak zwykle, przodem do kierunku jazdy, ponieważ jednak wieje silny wiatr, tym razem wózek ciągniesz za sobą.
Skupiasz się na drodze, którą masz pokonać. Nie masz kontaktu wzrokowego z dzieckiem. Nagle słyszysz płacz. Odwracasz się i widzisz, że twój maluch leży na ziemi: zsunął się z wózka, albo wypadł. Podchodzisz, pytasz, czy coś go boli, on pokazuje palcem na kolano, może też mówi „boli”. Delikatnie sprawdzasz całą nóżkę. Na szczęście, to tylko zadrapanie, sadzasz więc dziecko z powrotem w wózku, porządnie zapinasz szelki i idziecie dalej…
Ale może być inaczej: wychodzisz z dzieckiem na spacer, ciągniesz wózek za sobą, by uchronić je przed wiatrem i dopiero po jakimś czasie orientujesz się, że znalazło się na ziemi. Nie płacze. Leży kilkanaście kroków od ciebie i się nie rusza. Podchodzisz, nie wiesz, czy coś mu się stało, nie odpowie ci na żadne pytanie, bo nie potrafi.
Nie pomoże ci, kiedy będziesz chciała je podnieść, bo jego ciało jest bezwładne… Masz niepełnosprawne dziecko: niewerbalne i niechodzące . Jak mu pomóc, kiedy coś się zdarzy, kiedy przytrafi się wypadek poważniejszy niż zsunięcie się z wózka? W jaki sposób przekazywać o nim informacje osobom trzecim, gdy zajdzie potrzeba?
Udzielaniu pierwszej pomocy dzieciom z niepełnosprawnościami mają służyć warsztaty organizowane przez Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy OREW „Emadea”, RESQ -SQUAD i Miralex, pod patronatem Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu. Rodziców i opiekunów prawnych zapraszamy 21 października do Hotelu Poznańskiego w Luboniu pod Poznaniem, ul. Krańcowa 4. Obowiązuje rejestracja i opłata rejestracyjna.
Program Warsztatów „Czy potrafisz pomóc swojemu dziecku w stanie zagrożenia życia?”
8.30 – rejestracja uczestników
Część teoretyczna
9.00 - „Model placówki edukacyjnej dla dzieci z niepełnosprawnościami” – Mirosława Maślak, dyrektor OREW Emedea
9.20 – „Czy właściwie karmię moje dziecko? Rola diety u dzieci z niepełnosprawnościami” – dr n.med. Mirosława Gałęcka, Instytut Mikroekologii w Poznaniu
10.00 – „Domowa apteczka. Farmakologiczne wsparcie dla dzieci z niepełnosprawnościami” – mgr Ewa Bielak
10.15 – „Bądź przygotowany nim wezwiesz karetkę” – rat. med. Łukasz Rudawski, dyspozytor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu
10.40 – przerwa na kawę
Część praktyczna – zajęcia w grupach. Warsztaty prowadzą ratownicy medyczni z RESQ-SQUAD: Tomasz Skręty, Marcin Włodarczak, Łukasz Rudawski
11.00 – „Resuscytacja krążeniowo-oddechowa oraz użycie AED”
(kontrola bezpieczeństwa, podejście do osoby poszkodowanej, przeprowadzenie badania ABC, ćwiczenia na fantomach; przekazywana wiedza jest zgodna z najnowszymi wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji)
12.00 – lunch
12.30 – „Dziecko z niepełnosprawnością po urazie – upadek, złamanie, ciało obce”
(pozycje ratownicze, badanie urazowe, stany nagłe)
13.30 – „Opatrywanie ran”
(rany w obrębie głowy, krwotok z nosa, opatrunek uciskowy, rana klatki piersiowej i jamy brzusznej, stabilizacja złamanej kończyny; prezentacja prototypu apteczki pierwszej pomocy dla dzieci z niepełnosprawnościami)
14.30 – Prezentacja sprzętu rehabilitacyjnego firmy Ottobock, przeznaczonego dla dzieci z niepełnosprawnościami
Ograniczona ilość miejsc – decyduje kolejność zgłoszeń!
Rejestracja: [email protected] / 502 348 830 (prosimy podać: imię, nazwisko, adres, numer telefonu)
Opłata rejestracyjna – 100 zł: MIRALEX SP. Z O.O. ul. Lotnicza 4, 64-920 Piła 75 1500 1041 1210 4005 4090 0000
W tytule prosimy podać: imię, nazwisko, Pierwsza pomoc
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz