Zamknij
REKLAMA

Od dziś rusza nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej

12:00, 21.05.2022 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Ministerstwo Obrony Narodowej od soboty rozpoczęło nabór ochotników do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. - Tylko w tym roku na kandydatów czeka 15 tys. miejsc w jednostkach wojskowych - zadeklarował szef MON Mariusz Błaszczak.

Zgłoszenia do służby będzie można składać w sobotę 21 maja w 102 lokalizacjach w całym kraju - na 32 piknikach wojskowych ze stoiskami rekrutacyjnymi i w 70 punktach rekrutacyjnych - oraz online poprzez portal rekrutacyjny - Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji (wojsko-polskie.pl).

Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji powstało zgodnie z przepisami ustawy o obronie ojczyzny i zastąpiło działające w dotychczasowej formule Terenowe Organy Administracji Wojskowej. Nowemu centrum podlega 16 oddziałów zamiejscowych i 86 wojskowych centrów rekrutacji (WCR).

Wśród zadań Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji znajdują się m.in. organizacja i koordynacja rekrutacji do służby, planowanie uzupełnień pokojowych, kryzysowych, mobilizacyjnych i wojennych, a także koordynacja szkoleń rezerw osobowych sił zbrojnych

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona ustawą o obronie ojczyzny.

Ustawa o obronie ojczyzny została przygotowana przez resort obrony i weszła w życie 23 kwietnia br. Zgodnie z ustawą, Rada Ministrów, uwzględniając potrzeby obronne, co 4 lata ma określać szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych na kolejny 15-letni okres planistyczny. Minister Obrony Narodowej na podstawie tych kierunków oraz stosownie do zasad planowania obronnego w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego ma wprowadzać, w drodze zarządzenia, program rozwoju Sił Zbrojnych.

Ustawa zawiera dostosowany do współczesnych wyzwań całokształt prawa wojskowego oraz proponuje mechanizmy finansowania jego modernizacji, jak również wskazuje model do osiągnięcia 300 tys. żołnierzy w polskich siłach zbrojnych (250 tys. w jednostkach operacyjnych oraz 50 tys. terytorialsów). "Nowy rodzaj służby będzie skutecznym mechanizmem zwiększania liczebności Wojska Polskiego oraz budowania jego rezerw" - ocenia w piątkowym komunikacie MON.

Zasadnicza służba wojskowa polega na pełnieniu: dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej. Służba w rezerwie - jak zapisano - ma na celu zapewnienie uzupełnieniowych potrzeb Sił Zbrojnych i dzieli się na aktywną rezerwę i pasywną rezerwę.

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

LeszekLeszek

5 3

Jak podaje jeden z portali premier Morawiecki zaatakował ostro Norwegię stwierdzając że mają dzielić się zyskami ze sprzedaży ropy i gazu a nie windować ceny wykorzystując wojnę na Ukrainie. Polska będzie z Norwegii sprowadzać gaz. Jaka będzie jego cena ? 13:21, 22.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Leszku;Leszku;

2 4

Taki z ciebie wybitny specjalista ekonomiczny i pisujesz wyłącznie w WW? 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣 14:20, 22.05.2022


LeszekLeszek

2 2

Leszku-masz następną wiadomość. Ceny paliwa biją rekordy, cieszysz się wielbicielu dobrej zmiany. A jaka będzie cena paliwa gdy będzie sprowadzana ropa naftowa od szejków ? 14:49, 22.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%