Zamknij

Stała pensja dla sołtysów? Jest odpowiedź rządu

12:43, 21.04.2021 | D.I
Skomentuj
REKLAMA

Grupa posłów PiS zwróciła się do resortu rolnictwa z interpelacją w sprawie wynagrodzeń dla sołtysów. Parlamentarzyści zapytali ministerstwo m.in. czy sprawa wynagrodzeń dla sołtysów doczeka się finalizacji w 2021 roku. W odpowiedzi wiceminister rolnictwa Anna Gembicka podkreśliła, że sołectwo jest jednostką pomocniczą gminy, nie jest organem wykonawczym.

– Sołtys, wybierany w wyborach tajnych, pełni swoją funkcję społecznie. Obecnie sołtys za poniesione wydatki podczas wypełniania swojej społecznej funkcji może otrzymać dietę, o której wysokości drogą uchwały decyduje Rada Gminy oraz otrzymać prowizję za pobrany podatek od nieruchomości – zaznaczyła wiceminister dodając, że wysokość diety jest różna w poszczególnych gminach i zależy od ich zamożności.

Gembicka przypomniała, że propozycja przyznania stałej pensji dla sołtysów była już w polskim parlamencie podnoszona, ale zawsze z niej rezygnowano po zapoznaniu się z ewentualnymi skutkami takiej regulacji.

– Nie ulega wątpliwości, że potrzebne są w tej mierze pogłębione analizy prawne oraz ekonomiczne i społeczne. Roczny koszt wypłaty najniższego przewidzianego prawem wynagrodzenia dla wszystkich sołtysów w Polsce ocenia się na 1 mld 400 mln złotych – wskazała wiceminister.

Na pytanie czy ministerstwo dostrzega istotę funkcji sołtysa i rozumie jej znaczenie dla rozwoju polskiej wsi wiceminister wskazała, że jej resort „postrzega sołtysów jako mężów zaufania lokalnych społeczności”.

– Wybierając ze swego grona sołtysów, mieszkańcy wsi oczekują, że będzie ich przedstawicielem na posiedzeniach rad gminy, wobec organów samorządowych, przedstawiając ich oczekiwania, i dbając o ich dobro – wyjaśniła wiceminister.

Dodała przy tym, że aktywne zaangażowanie społeczne przynosi najlepsze efekty „gdyż powodowane jest najwartościowszą motywacją - chęcią poprawienia warunków życia w miejscu zamieszkania, dla swojej rodziny, sąsiadów i przyjaciół, przywiązaniem do miejsca, czy lokalnym patriotyzmem”.

W połowie marca br. posłowie Koalicji Polskiej złożyli w Sejmie projekt, który ma wzmocnić ustrój sołectw oraz pozycję sołtysów. Regulacja przewiduje m.in. diety oraz zryczałtowane wynagrodzenia dla sołtysów w wysokości 1400 zł miesięcznie. Podobny projekt PSL został już raz odrzucony przez Sejm w 2017 r.

Źródło: Samorzad.pap.pl

(D.I)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

wiecznie_wkurzonywiecznie_wkurzony

1 0

Jakoś posłowie nie czują takiej potrzeby żeby mandat posła RP sprawować społecznie , bo wtedy "aktywne zaangażowanie społeczne przynosi najlepsze efekty ". 23:14, 21.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StaszekStaszek

1 0

Komu i do czego jest potrzebny sołtys ? Zlikwidować i to natychmiast 17:41, 22.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AndrjuAndrju

0 1

Sołtysi od wielu lat pełnili jedną z ważniejszych funkcji w lokalnej społeczności i posiadali mandat zaufania
mieszkańców sołectw. 22:07, 22.04.2021


NobodyNobody

0 0

Ostatnie jakże ważne ogniwo w łańcuchu samorządowej mafii. 09:00, 29.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StaszekStaszek

0 0

Andrju- relikt komunistyczny natychmiast zlikwidować 09:41, 29.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%