Zamknij

Czym jest dla Ciebie Poznań? Są nagrody za odpowiedzi

11:13, 19.04.2021 | D.I
Skomentuj
REKLAMA

„Czym jest dla mnie Poznań?” – pytają naukowcy z Wydziału Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i czekają na odpowiedzi w formie tekstu lub nagrania. To czwarta odsłona akcji, która po raz pierwszy odbyła się ponad 90 lat temu.

– Organizujemy ten konkurs, ponieważ jesteśmy przekonani, że Poznań jest taki, jaki istnieje w doświadczeniu pojedynczych ludzi – mieszkanek i mieszkańców tego miasta, a także osób mieszkających poza Poznaniem i związanych z nim na różne sposoby – wyjaśniają organizatorzy. Naukowcy liczą na własne przemyślenia respondentów, jednak podsuwają także pytania, które mogą pomóc w przygotowaniu odpowiedzi na konkursowe pytanie. Dotyczą m.in. tego co w mieście się podoba, a także Poznania w przyszłości.  

– Tegoroczna edycja konkursu skierowana jest do osób mieszkających w Poznaniu lub związanych z nim (np. mieszkańców aglomeracji), w różnym wieku, o różnych poglądach i perspektywach życiowych – podkreśla dr Jacek Kubera z WS UAM. Wypowiedzi pisemne (5-40 stron) i mówione (nagrane, 25-75 minut) zbierane są do 30 czerwca 2021 r. Najlepsze prace zostaną nagrodzone a wybrane za zgodą autorek i autorów, opublikowane. Wszystkie posłużą do socjologicznych badań nad Poznaniem.

Jak podkreślają socjologowie, poprzez różne wypowiedzi osób, które doświadczają miasta, konkursy z cyklu “Czym jest dla Ciebie miasto Poznań?” wspierają debatę na ważne tematy dla życia w tym mieście. Po raz pierwszy, przy okazji PeWuKi, konkurs zorganizował w 1928 r. Florian Znaniecki, dyrektor Polskiego Instytut Socjologicznego, jeden z twórców metody biograficznej w socjologii. W1964 r. pod egidą Katedry Socjologii UAM badanie powtórzył Janusz Ziółkowski, socjolog miasta i procesów urbanizacji. Trzeci konkurs ogłosili w 1994 r. prof. UAM dr hab. Ryszard Cichocki i prof. UAM dr hab. Krzysztof Podemski w imieniu Instytutu Socjologii UAM.

W tym roku konkurs organizuje Wydział Socjologii UAM we współpracy z Miastem Poznań, Fundacją Rozwoju Miasta Poznania i Fundacją Naukową im. Floriana Znanieckiego. Zespół naukowy tworzą: dr Maciej Frąckowiak i dr Jacek Kubera (koordynatorzy), prof. UAM dr hab. Krzysztof Podemski, prof. dr hab. Marek Ziółkowski i Agnieszka Ziółkowska (inicjatorzy) oraz Małgorzata Kubacka (sekretarz konkursu). W zespole projektu działają także Cezary Tyliński (koordynacja promocji) i Anna Wawdysz (współpraca Miasta ze środowiskiem akademickim). Ogłoszenie wyników konkursu zaplanowano na 5 listopada 2021 r. Dodatkowe informacje znajdują się na stronie: Czympoznan.pl.

(D.I)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

JacekkJacekk

3 1

Siedliskiem zarazy lgbt. 06:53, 20.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JezusJezus

2 0

Dziękuję Ci za głoszenia słowa Bożego. 08:44, 20.04.2021


REKLAMA
0%