Zamknij

Mniej tragedii na przejazdach, ale ostrożności nigdy nie za wiele

14:08, 12.04.2021 | J.G
Skomentuj
REKLAMA

Zmniejsza się liczba tragicznych wypadków przejazdach kolejowych. Kierowcy nie zawsze jednak zachowują się odpowiedzialnie. Czasem tragedia jest o krok.

Jak podają PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.  w pierwszym kwartale 2020 r. na przejazdach kolejowych w całej Polsce zginęło 17 osób, w obecnym roku 7. To o 10 osób, czyli 60 procent mniej. Również mniej było ciężko rannych – nie 5, lecz 1 osoba.

Liczba zdarzeń, spowodowanych nieostrożnym zachowaniem kierowców nie spada. W pierwszych trzech miesiącach 2020 r. było 47 wypadków i kolizji, a w bieżącym roku 49.

W powiecie wrzesińskim w tym roku nie odnotowano wypadków na przejazdach. W ubiegłym roku był jeden taki przypadek.Miał on miejsce przy ul. Działkowców. Przyczyną były nieopuszczone rogatki. Dróżnik przyznał się do winy i przyjął dobrowolnie karę. Biegli podczas procesu wskazali jednak, że kierowca wjeżdżając na przejazd zawsze powinien zachować szczególną ostrożność, nawet przy podniesionych rogatkach.

Niebezpiecznych sytuacji na przejeździe przy Działkowców było jednak więcej. Czytelnicy kilka razy informowali nas o samochodach uwięzionych między rogatkami. Najczęściej przyczyną był pośpiech.

- Podstawowe błędy kierowców na przejazdach to ignorowanie znaku stop, czerwonych świateł zabraniających wjazdu na tory, wjeżdżanie pod opadające rogatki, a nawet omijanie slalomem zamkniętych zapór. Kierowcy lekceważą także zasadę nie wjeżdżania na tory, jeśli nie ma możliwości zjazdu poza przejazd - informuje Karol Jakubowski, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Jako przykład podaje przypadek z Leszna.

 

Ambasadorzy bezpieczeństwa z PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.  cały czas prowadzą kampanię społeczną Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”. Mimo wymogów związanych z pandemią, tylko od początku roku kolejarze rozdali 12 tysięcy materiałów edukacyjnych użytkownikom przejazdów. Były też prelekcje dla dzieci.

Edukacja prowadzona jest też w przestrzeni wirtualnej. Do pobrania są darmowe gry edukacyjne na smartfony oraz te dostępne onlineowo: Gra w znaki, Memory, Znajdź różnicę i Puzzle. Dzięki nim rodzice z dziećmi mogą spędzić czas, uczyć się i sprawdzać wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa i znajomości przepisów ruchu drogowego. 

Sprawdzają się też żółte naklejki na szlabanach. Od początku roku odnotowano 1466 reakcji za ich pośrednictwem.

Żółta naklejka PLK to informacja na każdym przejeździe. Na naklejce są trzy numery. Pierwszy to indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa jego położenie. Drugi to numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie. Trzeci to numer do służb technicznych PLK, w celu zgłaszania nieprawidłowości i awarii na przejazdach, niezagrażających bezpośrednio życiu.

Więcej informacji na temat kampanii Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” oraz realizowanych w jej ramach działań można znaleźć na stronie bezpieczny-przejazd.pl.

 

 

 

(J.G)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%