Wystawa „Piast TOTAL WAR” Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie została uznana za najlepszą wystawę tymczasową roku 2020 w konkursie „10 najważniejszych odkryć polskiej archeologii 2020. Archeologiczne Sensacje 2020” organizowanym przez czasopismo Archeologia Żywa.
Czasopismo Archeologia Żywa pod koniec roku 2020 zorganizowało plebiscyt „10 najważniejszych odkryć polskiej archeologii 2020. Archeologiczne Sensacje 2020”, w kategoriach związanych z archeologicznym, kulturowym oraz popularyzatorskim wymiarem działalności osób, instytucji i organizacji, m.in. Archeologiczne Sensacje, Największy Skarb, Najważniejsze Kontynuowane Badanie czy Najważniejsze Odkrycie Archeologiczne w Polsce. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zostało wytypowane w kategorii „Najlepsza Archeologiczna Wystawa Tymczasowa 2020”.
Wśród konkurentów znalazły się takie wystawy jak „Trzy Światy Księcia Mieszka” organizowana przez Muzeum Archeologiczne w Biskupinie czy „Jaćwieskie El Dorado” Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Mimo mocnej konkurencji Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zostało niekwestionowanym zwycięzcą w tej kategorii, zdobywając I miejsce wystawą „Piast TOTAL WAR” a II - ekspozycją „Archeologia Wysp. Wyspy na peryferiach monarchii wczesnopiastowskiej”.
Wystawa „Piast TOTAL WAR” opowiadała o polskiej wojskowości w okresie od X do XII wieku. W jej ramach zaprezentowano prawie 150 zabytków pochodzących głównie z okresu wczesnego średniowiecza, z ziem wchodzących niegdyś w skład monarchii wczesnopiastowskiej. To nie tylko broń, ale również inne znaleziska związane z militarnym aspektem działalności naszych przodków. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się przedmioty identyfikowane z skandynawskim kręgiem kulturowym oraz elementy uzbrojenia łączone z drużyną Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego.
Ekspozycję „Piast TOTAL WAR” można było zwiedzać w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie od października 2019 r. do czerwca 2020 r. Dziś, dostępna jest w formie wirtualnej: na profilu Facebook oraz kanale Youtube. Muzeum oraz stacjonarnej, zgodnie z aktualnymi regulacjami rządowymi, w Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Świdnicy, współorganizatora wystawy.
Informacje o Wystawie, jej twórcach, organizatorach i partnerach publikowane są na stronie internetowej Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wrzesnia.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz