Niemal 90 kolejnych rekrutów przekroczyło 26 lipca po raz pierwszy bramę jednostki wojskowej w Lesznie by stać się terytorialsami. Swoje marzenia o zostaniu żołnierzem postanowiło spełnić wielu uczniów i studentów ale także lekarz, siatkarz, listonosz, kucharz czy mechanik.
Różni ich wiele ale łączy jedno, wszyscy postanowili służyć krajowi. Wojska Obrony Terytorialnej przez kilka ostatnich miesięcy pomagały w walce z COVID-19, prowadząc operację pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Działania skupione były na wspieraniu lokalnej społeczności w walce z koronawirusem. Teraz, gdy restrykcje epidemiczne uległy złagodzeniu, również wielkopolska brygada postanowiła znów przyjmować chętnych w swoje szeregi. W szkoleniu podstawowym wezmą udział osoby, które dotąd nie miały styczności ze służbą wojskową. Jeszcze pierwszego dnia, rekruci muszą przystąpić do egzaminu z wychowania fizycznego, by sprawdzić, z jaką formą wkraczają do wojska. Każdy kolejny dzień to intensywny, kilkunastogodzinny trening.
Przyszli terytorialsi muszą zaznajomić się z bezpiecznym i efektywnym posługiwaniem bronią a także elementami taktyki. Nauczą się także podstaw pierwszej pomocy medycznej na polu walki, będą ewakuować rannego i pracować z mapą. Ostatniego dnia czeka ich egzamin – tzw. „pętla taktyczna”, która sprawdza, czego podczas szesnastu ostatnich dni nauczyli się rekruci. Uwieńczeniem tych zmagań będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 9 sierpnia na terenie koszar. Oczywiście pierwsze szkolenie to dopiero wstęp do dalszej służby wojskowej. Po złożeniu przysięgi, nowi żołnierze kształcić się będą jeszcze 3 lata, nim osiągną gotowość bojową.
– Szkolenie będzie odbywać się zgodnie z zachowaniem reżimu sanitarnego. To nowa sytuacja w naszej jednostce. Oznacza to, że kandydaci będą ćwiczyć w mniejszych grupach. Każde szkolenie musi poprzedzać wywiad na temat stanu zdrowia rekrutów oraz dotychczasowej aktywności. Wszyscy żołnierze zostaną wyposażeni w środki ochrony osobistej. Instruktorzy będą każdorazowo udzielać wytycznych na temat profilaktyki zakażeń – tłumaczy płk Rafał Miernik, dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
[[reklama1]]
Należy podkreślić, że na cały okres szkolenia, do każdej z grup będą przydzieleni ci sami instruktorzy a grupy szkoleniowe będą oddzielone od siebie. Dotyczy to również zakwaterowania, transportu oraz wyżywienia. Na bieżąco monitorowana będzie epidemiologiczną w każdej grupie szkoleniowej. Jeżeli ryzyko zakażenia będzie duże, szkolenie zostanie przerwane.
kpt. Marcin Misiak, ppor. Anna Jasińska
12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej
Jakub12410:08, 27.07.2020
Zastanawiam się ile miesięcznie taki żołnierz kasiory otrzymuje ?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wrzesnia.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
4 3
500-600 zł miesięcznie za gotowość, plus diety za szkolenie: szeregowy – 104,03 zł; st. szeregowy – 107,68 zł; kapral – 118,63 zł; st. kapral – 120,45 zł; plutonowy – 122,28 zł; sierżant – 125,93 zł; st. sierżant – 127,75 zł; mł. chorąży – 131,40 zł; chorąży – 135,05 zł; st. chorąży – 140,53 zł; st. chorąży sztabowy – 144,18 zł; podporucznik – 153,30 zł; porucznik – 155,13 zł; kapitan – 164,25; major – 186,15.