Drugie życie czy powolna agonia? Jaka będzie przyszłość „willi pod zegarem” na Gnieźnieńskiej? Te pytania pozostają otwarte. Po ostatniej decyzji Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pojawiło się światełko w tunelu.
Willa powstała w latach 30. XX wieku. Zbudował ją Stanisław Urbański, wrzesiński przedsiębiorca. Budowniczy na ścianie zachodniej budynku umieścił zegar słoneczny pokazujący godzinę narodzin jego syna – Romana. Stąd właśnie wzięła się nazwa „willa pod zegarem”. Do wybuchu wojny była spokojną siedzibą rodzinną. Podczas okupacji zmieniono ją w schron, a po wojnie została podzielona na małe mieszkania.
[[reklama1]]
Problemy zaczęły się po 2010 roku, gdy potomkowie budowniczego zdecydowali się sprzedać działkę z willą. Najpierw z budynku wyprowadzili się mieszkańcy. Opuszczona willa zaczęła popadać w coraz większą ruinę. Do środka pustostanu często wdzierały się przypadkowe osoby. Wokół walały się stare zabawki, dokumenty i zdjęcia. Przez wybite drzwi długo widać było jeszcze pozostałości wielkiego holu i schodów. Później przyszła seria pożarów. Największy z nich w 2017 zniszczył wnętrze oraz nadwątlił poważnie strop.
Jeszcze przed pożarem nowy właściciel starał się o pozwolenie na rozbiórkę. Starostwo wydało jednak odmowną decyzję. Po pożarach teren willi prowizorycznie zabezpieczano siatkami i dyktą, które były systematycznie niszczone. Decyzja o wyburzeniu wydawała się kwestią czasu.
W tym roku sprawa niespodziewanie przybrała inni obrót. W marcu decyzją konserwatorską willa Urbańskich została wpisana do rejestru zabytków. Decyzja nie jest jeszcze prawomocna. Jak informuje Jolanta Goszczyńska, Wojewódzki Konserwator Zabytków, właściciele skorzystali z prawa do odwołania się od niej. Ich wniosek czeka w tej chwili na rozpatrzenie przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Los willi pozostaje niepewny. Uznanie odwołania pozwoli właścicielom ubiegać się w starostwie po raz kolejny o pozwolenie na rozbiórkę. Co w przeciwnym wypadku?
– Jeśli decyzja w sprawie wpisania willi Urbańskich do rejestru zabytków zostanie utrzymana w mocy i stanie się prawomocna, konserwator może nakazać właścicielom wykonanie remontu budynku – informuje Jolanta Goszczyńska.
Joanna Lewandowska
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wrzesnia.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz