Zamknij

Dlaczego warto postawić na pellet? Spotkanie w Pyzdrach

16:15, 19.02.2020
Skomentuj

17 lutego w sali kina w Pyzdrach odbyło się spotkanie na temat ekologicznego ogrzewania pelletem.

Prelegentami spotkania byli Maciej Kosiński z czasopisma branżowego „Magazyn Biomasa”, Robert Rogosz - dyrektor handlowy w Centrum Ogrzewania Pelletowego, Robert Wawrzyniak - lokalny producent pelletu z Ciemierowa oraz Kinga Świtalska z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, która mówiła na temat rządowego programu „Czyste Powietrze”.

Dlaczego warto postawić na pellet?

Jedną z najważniejszych zalet pelletu jest to, że stosowanie go nie wpływa negatywnie na środowisko. Jest to możliwe dzięki temu, że ilość dwutlenku węgla, która emitowana jest do atmosfery podczas spalania pelletu jest równa ilości, które roślina wcześniej pochłonęła. Kaloryczność pelletu wynosi 18 MJ/KG, natomiast ilość popiołu nie przekracza 0,63%. Palenie pelletem to idealny wybór zarówno dla osób, które szukają ekologicznego materiału opałowego jak również tych, którym zależy na ekologicznych rozwiązaniach. W przeciwieństwie do wielu innych rozwiązań, pellet zalicza się do odnawialnych źródeł energii. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na taki wybór i rezygnuje ze standardowych rozwiązań typu ogrzewanie domu prądem, olejem opałowym lub gazem.

Sposób na ograniczenie kosztów ogrzewania.

Wybierając porządny pellet - a więc taki, który spełnia wszystkie niezbędne wymogi jakościowe oraz ekologiczne - zyskujesz pewność, że jakość twojego życia się nie obniży, a jednocześnie uda ci się ograniczyć koszty. Na terenie Unii Europejskiej obowiązują przepisy, zgodnie z którymi w składzie pelletu nie może znajdować się więcej jak 10% wody. W dodatku każda kostka musi mieć odpowiednio zwartą strukturę, a podczas palenia charakteryzować się niską emisją CO2. Przejście na pellet to również sposób na walkę ze smogiem, z którym w Polsce jest coraz większy problem.

Tani materiał opałowy

Na niską cenę pelletu wpływają przede wszystkim niewielkie koszty jego produkcji. Można go uzyskać praktycznie z dowolnego gatunku drewna. Jedynym warunkiem jest dobranie odpowiedniego rodzaju stali do wykonania taśmy matrycowej. W razie potrzeby można wykorzystać nawet słomę lub trawę, przy czym uzyskany w ten sposób pellet nie będzie aż tak dobrym materiałem opałowym jak ten otrzymywany z odpadów drzewnych. Producenci pelletu posiadają w ofercie przeróżne odmiany opału, dzięki czemu można dopasować go do potrzeb klienta. Chodzi przede wszystkim o stopień spalania. Inne rodzaje pelletu będą stosowane w domach należących do osób prywatnych, a inne sprawdzą się w elektrowniach lub zakładach produkcyjnych. Miłośników ekologicznych rozwiązań z pewnością zainteresuje to, że pellet produkowany na użytek klientów prywatnych nie zawiera dodatków lepiszczy.

W jaki sposób produkuje się pellet?

Produkcja pelletu polega na skompresowaniu trocin drzewnych (na przykład pozyskanych z tartaków, gdzie stanowią materiał poprodukcyjny). Uzyskana w ten sposób masa przeciskana jest przez specjalną matrycę, która wyposażona jest w niewielkie otworki. Przeciskanie przez nie materiału powoduje jego rozgrzanie, dlatego też po wyciągnięciu pelletu z prasy jest on chłodzony. Ponieważ podczas spalania pelletu nie dochodzi do emisji szkodliwych substancji, powszechnie określa się go jako „zielony węgiel”. Na każdą tonę spalonej biomasy pelletu jedyną pozostałością jest niewielka ilość popiołu (około 5 kilogramów).

[[ankieta2]]

 

Czy zainstalowałbyś piec na pellet?

Ankieta zakończona, dziękujemy za oddane głosy. Wyniki głosowania są widoczne poniżej:
Tak 75%
Nie 25%

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(9)

jkljkl

15 9

tylko ekogroszek

18:52, 19.02.2020
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

PyzdrolPyzdrol

8 7

Ekogroszek to nie ekologia tylko ekonomia eko-nomiczne dozowanie wegla wegiel to wegiel

19:26, 19.02.2020

KtośKtoś

23 9

Tylko ekogroszek. Palenie pelletem oraz zakup pieca jest o 50 % droższe.

19:27, 19.02.2020

Jan 55Jan 55

18 2

Już kiedyś w Pyzdrach na spotkaniach organizowanych przez poprzednią władzę wciskano sadzonki wierzby energetycznej. Firma z księżyca zarobiła krocie na jakichś dziwnych patyczkach (sadzonkach) i ślad po niej zaginął. Miała to być wielka szansa na rozwój na słabych ziemiach. Ci co na to dali się złapać stali się ubożsi o kilka tysiaków i tyle.

19:28, 19.02.2020
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

wiesniakwiesniak

1 8

idiota przeciez cały zachod na tym jedzie tylko musi być odpowiednia powierzchnia gryntu 5 i 6 klasy

13:46, 20.02.2020

KarpikKarpik

20 1

Najpierw od kilku lat piszecie, że Pyzdry będą gazyfikowane. Teraz znowu promocja pelletu. ;) Gdzie tu sens, gdzie logika?

21:19, 19.02.2020
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SąsiadSąsiad

11 7

Co myślisz, że wszędzie będzie gaz. A ciekawe ile osób się na gaz zdecyduje. Tylko najbogasi.

21:40, 19.02.2020

PyzPyz

9 5

Witam
Ogrzewanie peletem jest ekologiczne trochę droższe od tradycyjnego ogrzewania...wiemy jak jest w Pyzdrach ludzie nażekają na to co jest nowe ...na gaz trzeba spełniać warunki odpowiednia kotłownia przyłącza itp.szansa jest na to żeby ludzie prześli na pelet dofinansowanie 100%...wtedy będzie można oddychać a tak proszę sobie wieczorem na osiedle iść bez maski ani rusz...

16:06, 20.02.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MikeMike

11 4

Ekologicznie może i jest ale trzeba mieć certyfikowany pellet którego cena przekracza 1000 PLN więc jest drożej od wegla. Za wygodę cza zapłacić. W Polsce nie ma te re regulacji odnośnie pelletu dlatego w cenie 8 stówek dostajemy towar z plastikiem płyta MDF a nawet betonem by był cięższy. Dopuki nie będzie dofinansowania do zakupu normalnego pelletu nic się nie zmieni. Ale znając życie każą sprzedawać certyfikowany pellet który będzie coraz droższy a my będziemy musieli palic.

18:29, 20.02.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EkoEko

6 3

Dokładnie certyfikowany pelet jest drogi, grubo ponad tysiąc złotych, a nie jak sie powszechnie sprzedaje mieszanke ścierwa ponizej tysiąca złotych - ani certyfikatu nie ma i ciepła tez nie ma, chyba, że ktos lubi siedzieć w domu w kurtce i pod kocem. Super promocja !!! Super ekologia !!!!

21:11, 20.02.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PeletPelet

1 6

Cytat: „W razie potrzeby można wykorzystać nawet słomę lub trawę, przy czym uzyskany w ten sposób pellet nie będzie aż tak dobrym materiałem opałowym jak ten otrzymywany z odpadów drzewnych.”

Promocja lokalnych producentów gdzie do wyrobi peleti używa się tam słomy.

21:19, 20.02.2020
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

InnyInny

1 5

Nawet mąki używa się jako spoiwa. Droższy od węgla tylko minimalne.

21:34, 20.02.2020

,,

4 1

jedyną "ekologiczną" formą spalania jest po prostu spalanie... piece na pelet, gaz itd itp korzystają z energii elektrycznej, która póki co nie pochodzi w 100% ze źródeł odnawialnych... owszem ich konstrukcja i użycie mechaniki w procesie spalania może ograniczyć emisję, ale czy ktoś to policzył od innej strony... bo ostatnio widząc stosy zużytych łopat wiatraków wiatrowych zacząłem się zastanawiać nad pojęciem eko(taka łopata jest zrobiona z kompozytów, które nie są degradowalne póki co i nikt nie wie co z tym zrobić)

08:50, 21.02.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

teraz są pieceteraz są piece

0 0

w których można palić peletem i eko groszkiem

14:26, 24.04.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wrzesnia.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%