Zamknij

Czym się zajmuje proktolog?

14:35, 25.04.2024 Aktualizacja: 14:35, 25.04.2024

Jedną ze specjalizacji medycznych jest proktologia. To dział, którego uwaga skupia się wokół profilaktyki i diagnozowania chorób odbytu, odbytnicy i jelita grubego. Jakie symptomy powinny zostać skonsultowane ze specjalistą oraz jak przygotować się do wizyty?

Objawy wymagające konsultacji z proktologiem

Choroby obejmujące odbyt i odbytnicę oraz ich objawy często są przez pacjentów bagatelizowane. W dużym stopniu jest to wynikiem wstydu i lęku przed wizytą u lekarza. Wiele osób bardzo długo zmaga się z dolegliwościami, zanim zdecyduje się udać do proktologa. Takie postępowanie jest dużym błędem. Symptomy z czasem nasilają się, a choroba rozwija.

Wizytę u proktologa powinny umówić osoby, u których występują następujące objawy:

  • powtarzające się, przewlekłe problemy z zaparciami lub biegunkami;
  • pojawiająca się krew lub śluz w stolcu;
  • uczucie pieczenia lub świąd okolic odbytu;
  • ból odbytu pojawiający się podczas wypróżniania;
  • uczucie niepełnego wypróżniania;
  • nietrzymanie stolca.

Jak przygotować się do wizyty u specjalisty?

Umawiając wizytę u specjalisty w poradni https://flebetica.pl/proktologia/, należy odpowiednio przygotować się do konsultacji. Duże znaczenie ma psychiczne nastawienie, przełamanie wstydu i lęku przed wizytą i badaniem. Trzeba pamiętać, że proktolog to lekarz, którego zadaniem jest nieść pomoc w chwili choroby.

Podczas pierwszej konsultacji lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad. Jego celem jest ustalenie występujących dolegliwości, ich nasilenia i czasu, kiedy pojawiły się po raz pierwszy. Ponadto lekarz może zadawać szereg pytań dotyczących trybu życia i diety. Wśród ważnych informacji wymienić należy także występujące w rodzinie problemy proktologiczne, w szczególności choroby nowotworowe odbytu i odbytnicy. Osoby zmagające się z chorobami przewlekłymi powinny poinformować specjalistę, na co chorują oraz jakie leki przyjmują na stałe.

Po uzyskaniu odpowiednich informacji lekarz rozpoczyna badanie okolic odbytu. W związku z tym należy pamiętać, aby udając się do specjalisty w sposób szczególny zadbać o higienę miejsc intymnych.

Badania wykonywane przez proktologa

Podstawowym badaniem, jakie przeprowadzane jest w gabinecie proktologa, jest ocena okolic odbytu oraz odbytnicy. Jest to badanie perrectum, w którym lekarz przy pomocy palca ocenia strukturę zwieraczy odbytu i ich napięcie. Jeśli zachodzi taka potrzeba, lekarz może skorzystać ze wziernika, wykonując tzw. anoskopię lub rektoskopię. Oba badania różnią się między sobą głębokością badania. Rektoskopia pozwala na szerszą ocenę badanego odcinka, a w jej trakcie mogą zostać pobrane także wycinki, które następnie przekazane zostaną do badania histopatologicznego.

Jeśli sytuacja tego wymaga, pacjent może zostać skierowany także na bardziej szczegółowe badania, takie jak kolonoskopia. W zależności od indywidualnej sytuacji jest ono wykonywane w znieczuleniu miejscowym lub w narkozie. W czasie badania lekarz wprowadza do odbytu kolonoskop, czyli specjalną sondę, która pozwala bardzo precyzyjnie określić stan odbytu, odbytnicy oraz jelita grubego. Badanie to nie jest standardową procedurą, a jego wykonanie wymaga szczególnego przygotowania, dlatego wykonywane jest po wcześniejszym umówieniu.

W diagnostyce chorób proktologicznych pomocne są także badania laboratoryjne krwi i kału, w tym test na krew utajoną. W określonych sytuacjach może być wykonane także USG przezodbytnicze lub RTG jelita grubego.

(Artykuł promocyjny)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%