Zamknij

Wielka sztafeta dla dzieci Ukrainy. Biegacze dotrą do Wrześni

20:41, 30.03.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

W piątek wieczorem na wrzesiński rynek dotrą uczestnicy charytatywnej Sztafety Pomocy Dzieciom Ukrainy.

Sztafeta to inicjatywa gnieźnieńskiej grupy, która co roku organizuje Bieg z Pierwszej Stolicy do Stolicy, towarzyszący Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

– Sytuacja u naszych wschodnich sąsiadów, a także to, co się w związku z tym dzieje u nas, spowodowała, że wpadłem na pomysł, żeby zrobić taką sztafetę i pomóc szczególnie najmłodszym. Mamy założoną wirtualną skarbonkę na Pomagam.pl. Zbieramy tam pieniądze, które przekażemy Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, która obecnie angażuje się w pomoc Ukrainie. Wierzymy, że oni najlepiej będą wiedzieli, co zrobić z tymi środkami – mówi Henryk Januchowski, organizator biegu.

Skarbonkę można znaleźć: TUTAJ.

Jest jeszcze drugi cel biegu:

– Biegacze będą mieli ze sobą puszki, do których zbierać będą datki na pomoc psychologiczno-terapeutyczną dla uchodźców, a także Polaków, którzy ich goszczą. Wiem, że to są bardzo trudne sytuacje. Przyjeżdżają do nas osoby z traumą i często nie wiemy, jak je wspierać, jak się zachować. Moja córka gości w swoim domu osoby z Ukrainy. Opowiadała mi np. o takiej sytuacji. Idą na spacer i dziecko na dźwięk samolotu kurczowo chwyta się mamy i pyta, czy trzeba się chować. Taka pomoc jest niezbędna – tłumaczy pan Henryk.

Sztafeta startuje w piątek (1 kwietnia) o 10.00 z Gniezna. Trasa wiedzie przez Czerniejewo i Pobiedziska do Poznania. Tam na Malcie biegaczy powitają samorządowcy. Z Poznania przez Kostrzyn uczestnicy dotrą do Wrześni. Na rynku pojawią się około 19.45. W każdym mieście będą przekazywać sobie pałeczkę w kształcie herbu Ukrainy. Wrześnianie ruszą do Strzałkowa. Ostatecznym celem jest ambasada Ukrainy w Warszawie.

Imprezą towarzyszącą będzie integracyjny piknik „Spotkajmy się i poznajmy się”, który odbędzie się 3 kwietnia w godzinach 12.00–16.00 na placu św. Wojciecha w Gnieźnie. Będą występy, wspólna nauka polskiego i ukraińskiego oraz smakołyki z obu krajów.

Więcej o wydarzeniu: TU.

W zapowiedzi wydarzenia pojawia się zdjęcie 7-letniej Poliny, uczennicy czwartej klasy szkoły w Kijowie. Dziewczynka została zastrzelona przez Rosjan, gdy próbowała z rodzicami uciec z bombardowanego miasta. Polina jest symbolem dzieci Ukrainy, które bez żadnej winy zostały skazane na wojnę, strach, a często śmierć.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%