Sztafeta to inicjatywa gnieźnieńskiej grupy, która co roku organizuje Bieg z Pierwszej Stolicy do Stolicy, towarzyszący Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.
– Sytuacja u naszych wschodnich sąsiadów, a także to, co się w związku z tym dzieje u nas, spowodowała, że wpadłem na pomysł, żeby zrobić taką sztafetę i pomóc szczególnie najmłodszym. Mamy założoną wirtualną skarbonkę na Pomagam.pl. Zbieramy tam pieniądze, które przekażemy Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, która obecnie angażuje się w pomoc Ukrainie. Wierzymy, że oni najlepiej będą wiedzieli, co zrobić z tymi środkami – mówi Henryk Januchowski, organizator biegu.
Jest jeszcze drugi cel biegu:
– Biegacze będą mieli ze sobą puszki, do których zbierać będą datki na pomoc psychologiczno-terapeutyczną dla uchodźców, a także Polaków, którzy ich goszczą. Wiem, że to są bardzo trudne sytuacje. Przyjeżdżają do nas osoby z traumą i często nie wiemy, jak je wspierać, jak się zachować. Moja córka gości w swoim domu osoby z Ukrainy. Opowiadała mi np. o takiej sytuacji. Idą na spacer i dziecko na dźwięk samolotu kurczowo chwyta się mamy i pyta, czy trzeba się chować. Taka pomoc jest niezbędna – tłumaczy pan Henryk.
Sztafeta startuje w piątek (1 kwietnia) o 10.00 z Gniezna. Trasa wiedzie przez Czerniejewo i Pobiedziska do Poznania. Tam na Malcie biegaczy powitają samorządowcy. Z Poznania przez Kostrzyn uczestnicy dotrą do Wrześni. Na rynku pojawią się około 19.45. W każdym mieście będą przekazywać sobie pałeczkę w kształcie herbu Ukrainy. Wrześnianie ruszą do Strzałkowa. Ostatecznym celem jest ambasada Ukrainy w Warszawie.
Imprezą towarzyszącą będzie integracyjny piknik „Spotkajmy się i poznajmy się”, który odbędzie się 3 kwietnia w godzinach 12.00–16.00 na placu św. Wojciecha w Gnieźnie. Będą występy, wspólna nauka polskiego i ukraińskiego oraz smakołyki z obu krajów.
Więcej o wydarzeniu: TU.
W zapowiedzi wydarzenia pojawia się zdjęcie 7-letniej Poliny, uczennicy czwartej klasy szkoły w Kijowie. Dziewczynka została zastrzelona przez Rosjan, gdy próbowała z rodzicami uciec z bombardowanego miasta. Polina jest symbolem dzieci Ukrainy, które bez żadnej winy zostały skazane na wojnę, strach, a często śmierć.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wrzesnia.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz