Zamknij

Jakie krzewy owocowe posadzić na początku roku?

11.44, 23.01.2023 Aktualizacja: 11.49, 23.01.2023

Jakie krzewy owocowe posadzić na początku roku?

Decydując się na uprawę krzewów owocowych należy zadbać nie tylko o ich prawidłową pielęgnację, ale również posadzenie we właściwym terminie. Jakie krzewy owocowe sadzi się na początku roku? Co przemawia za uprawą ich we własnym ogrodzie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Sadzenie krzewów owocowych - terminy

Jak wspomniano we wstępie w uprawie krzewów owocowych istotna jest nie tylko ich właściwa pielęgnacja, ale także posadzenie w odpowiednim terminie. Warto zatem mieć świadomość, że krzewy owocowe sadzi się wiosną lub jesienią. terminy wiosenne wypadają w okresie od marca do kwietnia, kiedy to ziemia jest już rozmarznięta, co umożliwia kopanie. Jesienne nasadzenia należy natomiast przeprowadzać od października do połowy listopada, co daje roślinom czas na zregenerowanie układu korzeniowego. Zasady te dotyczą sadzonek z odkrytym system korzeniowym, ponieważ nasadzenia sadzonek w doniczkach można przeprowadzać przez cały roku.

Jakie krzewy owocowe należy posadzić na początku roku?

Decydując się na uprawę krzewów owocowych warto zdawać sobie sprawę, że optymalnym terminem dla nasadzeń wielu roślin jest początek roku. Oczywiście trudno mówić w tym przypadku o styczniu, jednak czynności te można przeprowadzać już na początku marca, kiedy to ustępują duże przymrozki, a ziemia jest na tyle rozmarznięta, że możliwe jest kopanie. W tym terminie można sadzić między innymi jeżyny, maliny, świdośliwę, czy mini kiwi. W każdym przypadku sadzenie może potrwać nawet do kwietnia, co zapewni roślinom możliwość prawidłowego ukorzenienia i wzrostu. O czym pamiętać sadząc krzewy owocowe wiosną? Wymagane w tym przypadku może być ich regularne podlewanie, co wynika z faktu, że coraz częściej o tej porze roku występują susze. Istotne może być również okrywanie roślin posadzonych na początku marca, co zabezpieczy je przed ewentualnymi wiosennymi przymrozkami.

Dlaczego warto uprawiać krzewy owocowe we własnym ogrodzie?

Na uprawianie krzewów owocowych we własnym ogrodzie decyduje się coraz więcej osób, co jest wynikiem licznych zalet tego rozwiązania. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim stały dostęp do smacznych owoców, które można nie tylko spożywać bezpośrednio, ale wykorzystać na przetwory, czy jako dodatek do ciast i deserów. Istotne w tym przypadku jest to, że własne owoce są ekologiczne, a co za tym idzie ich spożywanie jest oznaką dbałości o zdrowie. Owoce sprzedawane w sklepie są bowiem pryskane, czy obficie nawożone, a tego typu substancje mogą być szkodliwe. Własne owoce to również oszczędność, ponieważ kosztem w przypadku ich uprawy zazwyczaj jest wyłącznie czas. Co jeszcze przemawia za posadzeniem krzewów owocowych we własnym ogrodzie? Przede wszystkim możliwość urozmaicenia znajdującej się tam roślinności, co wynika z faktu, że krzewy owocowe są różnorodne, a o każdej porze roku mogą wyglądać inaczej. W efekcie wprowadzają do ogrodu wiele nowych kolorów.

Podsumowując należy stwierdzić, że początek roku to czas, w którym warto sadzić krzewy owocowe z wykorzystaniem sadzonek z odkrytymi korzeniami. Zwiększa to prawdopodobieństwo przyjęcia się rośliny oraz jej prawidłowego wzrostu.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

 

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%