Zamknij

Bezpieczne opalanie - jak je sobie zapewnić?

12:11, 19.05.2022 . Aktualizacja: 12:11, 19.05.2022
Skomentuj

Ciepłe promienie słoneczne zachęcają do tego, aby odsłonić więcej ciała i nabrać letniej opalenizny. Kąpiele słoneczne to także niezawodny sposób na poprawę nastroju i pobudzenie produkcji witaminy D, jednak niosą ze sobą również wiele zagrożeń. Należy pamiętać o tym, że słońce emituje promieniowanie UV, które jest niezwykle szkodliwe dla naszej skóry. Jak się przed nim chronić? Podpowiadamy.

Bezpieczne opalanie - dlaczego jest tak ważne?

Promieniowanie UV można podzielić na dwa rodzaje fal UVA i UVB. Pierwszy typ odpowiada za przyspieszenie procesów starzenia się skóry i wykazuje się podstępnym działaniem. W przeciwieństwie do promieni UVB przenika przez transparentne powierzchnie, emitowane jest przez cały rok i nie powoduje zaczerwienienia. Promieniowanie UVB natomiast jest bardziej agresywne. Odpowiada ono za poparzenia słoneczne i uszkodzenie naskórka. Pobudza ono melanocyty do produkcji melaniny, która działa niczym tarcza przed działaniem promieniowania ultrafioletowego. Przyczynia się ono także do rozwoju nowotworów skóry - zarówno łagodnych, jak i złośliwych.

Jak bezpiecznie się opalać?

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego przed wyjściem na słońce należy stosować się do kilku bardzo ważnych zasad. Pierwszą i najważniejszą jest unikanie wystawiania się bezpośrednio na słońce między godz. 11 a 15. To właśnie wtedy promieniowanie jest najbardziej odczuwalne, co grozi nie tylko oparzeniami skóry, ale również udarem.

Podstawą bezpiecznego opalania jest stosowanie kosmetyków przeciwsłonecznych. Krem do opalania stanowi absolutny “must have”, jeżeli chcemy uniknąć przykrych konsekwencji ekspozycji skóry na promieniowanie UV bez odpowiedniej ochrony. Produkty zawierają SPF o różnej mocy, którą należy dopasować do swojej karnacji. Osoby blade powinny postawić na filtry SPF 50. W przypadku nieco ciemniejszych karnacji w zupełności powinny wystarczyć kremy z filtrem SPF 30.

Nie bez znaczenia pozostaje sposób użycia kremu do opalania. Aby mógł działać z najwyższą skutecznością, należy zaaplikować go ok. 30 minut przed wyjściem z domu. W tym czasie zdąży się wchłonąć i i kompleksowo chronić naszą skórę przed promieniowaniem UV. Buteleczkę z produktem należy zabrać ze sobą na plażę lub basen. Kremy z filtrem wymagają reaplikacji co 2-3 godziny oraz po każdym wyjściu z wody. Warto skupić się na zabezpieczeniu okolic najbardziej narażonych na podrażnienie, w tym m.in. ramion, pleców i karku. Nie zapominajmy także o ochronie twarzy - krem z filtrem SPF 50 to absolutna konieczność nie tylko podczas letnich kąpieli słonecznych, ale przez 365 dni w roku.

ARTYKUŁ PARTNERSKI

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%