Zamknij

Odżywki białkowe dla sportowców - jakie wyróżniamy? Co prócz odżywki proteinowej stanowi źródło białka dla sportowców?

21:01, 11.07.2023 . Aktualizacja: 21:03, 11.07.2023
Skomentuj

Na rynku znajdziemy wiele odżywek i suplementów mogących dostarczyć białko dla sportowców. Spore ilości białka można jednak spożyć wraz z żywnością konwencjonalną, nawet taką bez dopisku na etykiecie "białkowy". Od czego zależy zapotrzebowanie na białko, jakie rodzaje odzywek oferuje rynek i gdzie jeszcze znaleźć białko?

Makroskładniki w diecie

Nasza dieta opiera się o trzy podstawowe makroskładniki: węglowodany, tłuszcze, białka. Właśnie tym ostatnim poświęcimy dzisiejszy tekst. Białko wydaje się być najistotniejszym elementem żywieniowym dla człowieka. Proteiny pełnią różnorakie rolę w organizmie. Białko to budulec organizmu, pozwala mu produkować wiele substancji biologicznie czynnych, jednocześnie może stanowić źródła energii. Oczywistością wręcz wydaje się być zaangażowanie białka w proces powstawania, naprawy (regeneracji) uszkodzonych tkanek.

Zapotrzebowanie na białko

Zapotrzebowanie na białko w diecie osób aktywnych fizycznie uzależnione jest od dyscypliny oraz masy ciała. Zalecana podaż białka w codziennej diecie podawana w gramach na kg masy ciała.

Najwyższe zapotrzebowanie na białko dla sportowców charakteryzuje zawodników sportów siłowych i sylwetkowych, a w niewielkim jedynie stopniu ustępują im zawodnicy sportu szybkościowo-siłowych. U "Kowalskiego" zapotrzebowanie na proteiny wynosi około 0,9 g/kg.m.c., podczas gdy u sportowców wytrzymałościowych wzrasta do 1,3 g/kg m.c., a w sportach siłowych ilość białka dla sportowców może wynosić nawet 1,6 – 2 g/kg m.c. a gdy zawodnik jest w procesie redukcji tkanki tłuszczowej nawet więcej, według niektórych autorów do 3 g/kg m.c. Wysokiej jakości białko dla sportowców znajdziesz w internetowym sklepie z odżywkami https://sklep.kfd.pl/bialko-c-50.html

Po co stosować odżywki białkowe?

To po prostu białko w proszku, odpowiednik posiłku wysokobiałkowego w formie instant. Pozwalają one w szybki i wygodny sposób dostarczyć dużej ilości protein, nie obciążając także przewodu pokarmowego.

Rodzaje odżywek białkowych dla sportowców

Na rynku spotkamy produkty oparte o białka pełnowartościowe, niepełnowartościowe lub ich mieszanki. Wśród białek pełnowartościowych wyróżnić możemy białka zwierzęce, a także białko soi i komosy ryżowej. Inne roślinne źródła białka będą stanowiły białko niepełnowartościowe.
Najpopularniejsze są białka mleczne, a wśród nich: kazeina, koncentrat białka serwatkowego (WPC), izolat białka serwatkowego (WPI), hydrolizat białka serwatkowego (WPH) - charakteryzuje je wysoka zawartość aminokwasów egzogennych (niezbędnych), aminokwasów BCAA, a także bardzo dobra rozpuszczalność. W porównaniu do odżywek mięsnych, charakteryzują się stosunkowo niską ceną, Najwyższa zawartość białka wśród odżywek mlecznych charakteryzuje izolat białka serwatki - jest to odżywka najbardziej oczyszczona, z najniższą zawartością tłuszczu i węglowodanów. Hydrolizat jest natomiast produktem poddanym wstępnemu rozkładowi enzymatycznemu, przez co jest błyskawicznie trawiony, a dostępność aminokwasów we krwi wzrasta szybko po spożyciu. Koncentrat białka serwatkowego jest wersją najtańszą, jednak wcale nie gorszą. W zdecydowanej większości przypadków jest to wystarczający wybór dla amatora sportu. Wśród białek roślinnych najkorzystniej koncentrować się na proteinach soi, ze względu na zawartość wszystkich aminokwasów niezbędnych. Rynek oferuje jednak także inne źródła białka roślinnego, m.in. z konopi, grochu, ryżu.

Kiedy sięgać po odżywki białkowe i czy warto je stosować?

 
Zasadność stosowania odżywek białkowych powinna być podyktowana dietą. Jeżeli w twoim jadłospisie brakuje białka, a modyfikacje żywienia nie dają pożądanych rezultatów (nie udaje ci się spożywać więcej białka), zastosowanie odżywki może być dobrym wyborem. Koktajl z suplementu białkowego mogą sprawdzić się także w sytuacjach braku czasu, kiedy po treningu czeka cię mnogość obowiązków, a nie chcesz pomijać porcji protein.
 
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%