Zamknij

Żywność podczas upałów. Sanepid ostrzega i radzi

08:42, 05.07.2023 ID Aktualizacja: 08:43, 05.07.2023
Skomentuj

Latem warto zadbać o własne zdrowie poprzez właściwe żywienie. Podczas upałów należy wziąć pod uwagę, że część żywności łatwej ulega zepsuciu.

Jest to żywność nietrwała mikrobiologicznie, do której możemy zaliczyć np. lody, ciasta, sałatki, kanapki z mięsem, serem, rybami, wyroby mięsne, mleko i produkty mleczne. Taka żywność powinna być przechowywana w warunkach chłodniczych.

Wobec czego w trakcie letnich wycieczek lub pobytu na plaży warto zaopatrzyć się w lodówkę turystyczną z chłodzącymi wkładami lub wybierać produkty „suche”, które nie zepsują się podczas długiego przebywania na słońcu czy w wysokiej temperaturze.

Podczas upałów spożywajmy z rozwagą lody i ciastka z kremem, które mogą być niewystarczająco schłodzone (źle przechowywane). Dla zdrowia równie niebezpieczne mogą być produkty rozmrożone i ponownie zamrożone jak np. warzywa, ryby, mięso oraz produkty surowe (np. tatar, surowe jajka).

Przy niewłaściwym przechowywaniu szybko psują się również produkty nie poddane obróbce termicznej. Należy zachować ostrożność i reagować na wszelkie zmiany smaku, konsystencji i zapachu odbiegające od normy danego produktu.

Czytanie etykiet zwiększa bezpieczeństwo zdrowotne, ponieważ każdy produkt na swojej etykiecie ma niezbędne informacje dotyczące warunków przechowywania oraz datę przydatności do spożycia. Dlatego zawsze warto czytać etykiety.

W wyniku nieprawidłowego przechowywania żywności podczas upałów bardzo łatwo o zatrucia pokarmowe. Najczęstszymi objawami są: biegunka, bóle brzucha, wymioty i nudności, osłabienie, uderzenie gorąca. W przypadku ich wystąpienia należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem oraz spożywać płyny aby, nie doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Zatem należy pamiętać o podstawowych zasadach! Zadbaj o:

  • higienę, mycie rąk oraz przygotowywanie żywności do spożycia zgodnie z informacjami zamieszczonymi na etykiecie;
  • ochronę żywności przed zanieczyszczeniem (np. przed kurzem lub owadami, które mogą przenosić bakterie chorobotwórcze);
  • sprawdzanie daty przydatności do spożycia produktów żywnościowych;
  • dokładne mycie owoców i warzyw przed spożyciem.

Ponadto, szczególnie w okresie letnim, jako konsumenci powinniśmy zwracać uwagę na warunki przechowywania żywności w sklepach czy lokalach gastronomicznych. Szczególnie dotyczy to żywności nietrwałej mikrobiologicznie (tj. kanapki, sałatki, ciastka z kremem, wyroby mięsne i mleczne, lody, napoje świeżo przygotowywane itp.), która powinna być przechowywana w urządzeniach chłodniczych. Jeśli przechowywanie żywności wywoła w Tobie wątpliwości – dla własnego i innych bezpieczeństwa nie wahaj się zgłosić nieprawidłowości do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

(ID)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%