Alergie pokarmowe mogą występować nawet u niemowląt, dlatego tak ważne jest stopniowe rozszerzanie diety. Zaleca się wprowadzanie składników pokarmowych pojedynczo oraz uważne obserwowanie reakcji dziecka na nieznany składnik. Zwiększoną uwagę należy zachować, rozszerzając dietę o składniki uważane za najczęstsze alergeny pokarmowe. Reakcję alergiczną zazwyczaj wywołują takie produkty i składniki jak:
Alergia pokarmowa u dzieci zazwyczaj ma podłoże genetyczne. Ryzyko wystąpienia uciążliwych objawów jest znacznie większe w przypadku dzieci, których rodzice borykają się z nieprawidłową reakcją organizmu na wybrane składniki pokarmowe. Obciążenie genetyczne nie jest jedyną przyczyną alergii pokarmowej, zdarza się również u niemowląt i dzieci, których rodzice nigdy nie mieli problemów z alergią pokarmową. Czynnikiem zmniejszającym ryzyko wystąpienia niepożądanej reakcji jest karmienie piersią, ze względu na skład kobiecego mleka zawierający hormony chroniące dziecko przed alergenami. Wśród czynników zwiększających ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej wymienia się brak możliwości karmienia piersią lub zbyt krótki okres laktacji. Warto również wiedzieć, że bardzo ważna jest dieta karmiącej mamy. Niektóre składniki pokarmowe mogą wpływać na nieprawidłową reakcję organizmu dziecka i uciążliwe dolegliwości. W przypadku wystąpienia problemów u niemowlęcia warto zrezygnować z pokarmów zaliczanych do alergenów jak: orzechy, mleko krowie, jajka, ryby, grzyby czy owoce cytrusowe. Ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej u dziecka można zmniejszyć poprzez ograniczenie ekspozycji na zanieczyszczenia środowiskowe.
Najczęściej występującym objawem świadczącym o niepożądanej reakcji na składnik pokarmowy są zmiany skórne. Alergia pokarmowa może objawiać się suchością lub zaczerwienieniem skóry na policzkach, w zgięciach łokci lub kolan. W przypadku reakcji alergicznej można również zaobserwować zmiany rumieniowo-grudkowe. Warto jednak wiedzieć, że alergia pokarmowa u dzieci może również dawać objawy ze strony układu pokarmowego i oddechowego takie jak:
Niepokojące objawy wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej, odpowiedniej diagnozy. Alergolog dziecięcy przeprowadza szczegółowy wywiad z rodzicami w celu ustalenia, który składnik pokarmowy wywołuje niepożądaną reakcję. W przypadku trudności z ustaleniem alergenu przeprowadza się test prowokacyjny, umożliwiający wykrycie składnika wywołującego reakcję alergiczną. Test prowokacyjny polega na podaniu składnika dziecku bezpośrednio lub spożycie przez kobietę karmiącą piersią pod ścisłym nadzorem lekarza i uważnej obserwacji reakcji na wybrany produkt.
Odpowiednia diagnoza umożliwia szybkie wykrycie alergenu oraz pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia uciążliwych objawów, dlatego należy jak najszybciej umówić się z doświadczonym alergologiem dziecięcym.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz