Zamknij

Jak i kiedy stosować jodek potasu? Działanie, właściwości i przeciwwskazania

14:54, 17.10.2022 Aktualizacja: 14:54, 17.10.2022
Skomentuj

Jodek potasu to środek, który może okazać się bezcenny w momencie zagrożenia radioaktywnego. Jego zażycie ma chronić przed ewentualnymi skutkami zwiększonego promieniowania – choćby przed zachorowaniem na nowotwór tarczycy. Warto więc dowiedzieć się, jakie dokładnie są właściwości jodku potasu.

Jodek potasu jest nieorganicznym związkiem chemicznym, który powszechnie stosuje się również w medycynie i kosmetyce.  Co warto o nim wiedzieć?

Czym jest jodek potasu i w jakich formach jest dostępny?

Jodek potasu nazywany bywa również solą potasową kwasu jodowodorowego. Jest to związek chemiczny o wzorze KI. Przybiera postać dobrze rozpuszczalnych w wodzie, bezbarwnych kryształków. Jodek potasu dostępny jest w postaci kropli, płynów i tabletek.

Leki, które zawierają ten związek, przepisać może wyłącznie lekarz. Dawkowanie uzależnione jest od wielu czynników, między innymi wieku i stanu zdrowia pacjenta. Ważne, by ściśle trzymać się zaleceń lekarza odnośnie przepisanych dawek.

Jakie właściwości wykazuje jodek potasu?

Jodek potasu charakteryzuje się następującymi właściwościami:

  • wykazuje działanie przeciwzapalne i wykrztuśne,
  • zmniejsza ryzyko zachorowania na raka tarczycy poprzez zapobieganie przenikaniu jodu radioaktywnego do tego gruczołu,
  • wspomaga prawidłową pracę gruczołu tarczycowego,
  • wspiera równowagę hormonalną,
  • pozytywnie wpływa na metabolizm energetyczny,
  • przeciwdziała niedoborom jodu,  
  • wykazuje działanie uzdatniające wodę pitną.

Jodek potasu – kto nie powinien go przyjmować?

Warto pamiętać o tym, że istnieją przeciwwskazania do stosowania jodku potasu. Nie powinny go przyjmować osoby, które cierpią na nadczynność tarczycy bądź też różnego rodzaju choroby dermatologiczne, takie jak pęcherze, zapalenie naczyń i zapalenie skóry. Na konsultację lekarską przed zażyciem leku z jodkiem potasu powinny zapisać się także osoby cierpiące na zaburzenie czynności nerek, odwodnione, walczące z chorobami tarczycy, przyjmujące określone leki, a także leczące się na zaburzenia pracy nadnerczy. Zdarzają się także pacjenci uczuleni na jodek potasu. Oczywiście istnieją takie sytuacje, kiedy korzyści z zażycia tego związku chemicznego będą większe niż ewentualne ryzyko z tego wynikające.

Jakie działania niepożądane może wywołać zażycie jodku potasu?

Zdarza się, że niektóre leki zawierające jodek potasu wywołują u pacjentów skutki uboczne o różnym stopniu nasilenia. Należą do nich między innymi problemy żołądkowe, wymioty i nudności, zmiany na skórze oraz katar.

Ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest zminimalizowane u pacjentów, którzy ściśle stosują się do zaleceń lekarza odnośnie sposobu przyjmowania preparatu i jego dawkowania.

Na koniec warto podkreślić, że pomimo tego iż jodek potasu jest bardzo przydatnym w organizmie związkiem, to jednak nieuzasadnione przyjmowanie go w dużych dawkach może negatywnie wpływać na pracę gruczołu tarczycowego, wywoływać reakcje alergiczne i podrażniać układ pokarmowy.

ARTYKUŁ PARTNERSKI

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

oihoih

3 2

Prezes kazał palić śmieciami ale jego słowa gó...o znaczą bo nie mają żadnej podstawy prawnej! Tak jak ten cały pis kolesie 19:34, 17.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

PolakPolak

5 0

Skoro jodek potasu może przepisać wyłącznie lekarz, to na jakiej podstawie mają podawać dzieciom w tabletki z jodkiem potasu np. nauczyciele ? 22:44, 17.10.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ToTo

1 0

Tak samo działa jak szczypawa na kowid 08:18, 18.10.2022


0%