Zamknij

Reumatoidalne zapalenie stawów – jak rozpoznać chorobę?

12:11, 29.09.2022 Aktualizacja: 12:11, 29.09.2022
Skomentuj

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to schorzenie o charakterze autoimmunologicznym. W przebiegu choroby dochodzi do przewlekłego zapalenia stawów oraz innych zaburzeń układowych. Leczenie RZS nie jest łatwe i wiąże się z etapami nasilenia i remisji choroby. Jakie dolegliwości daje reumatoidalne zapalenie stawów?

RZS – co to za schorzenie?

Reumatoidalne zapalenie stawów (dawniej określane jako gościec) to choroba przewlekła, postępująca, która dotyka tkankę łączną. W obrazie choroby stwierdza się symetryczne zapalenie stawów oraz różne objawy układowe. Etiologia występowania RZS nie jest do końca poznana, jednak wiadomo, że w jej przebiegu dochodzi do dysfunkcji układu immunologicznego. 

Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie pierwszych symptomów RZS, gdyż nieleczone prowadzi do degeneracji stawów, tym samym do niepełnosprawności, a w skrajnych przypadkach może skończyć się zgonem pacjenta. 

Inicjacja procesu zapalnego następuje w obrębie błony maziowej stawów. Wraz z postępem choroby dochodzi do zniekształcenia i destrukcji chrząstki stawowej i zesztywnienia stawów. Choroba może rozwinąć się bardzo szybko, nie dając żadnych wcześniejszych symptomów. 

Częściej dotyka kobiety w wieku 40-50 lat. W przypadku postawienia pozytywnej diagnozy choroby dochodzi naprzemiennie do etapów zaostrzenia objawów i okresu remisji, z wyciszeniem dolegliwości. Nie ma mowy o całkowitym wyleczeniu, można mówić jedynie o remisji przy wdrożeniu nowoczesnego leczenia.

Bardzo ważne jest wdrożenie zdrowego stylu życia unikanie alkoholu, używek i palenia tytoniu. Konieczne jest wdrożenie zbilansowanej diety bogatej we wszystkie składniki odżywcze, świeże warzywa i owoce będące źródłem witamin, minerałów i antyoksydantów. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z cateringu dietetycznego w Szczecinie, Krakowie i innych miastach, gdzie dostarczana jest dieta pudełkowa. 

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów

Charakterystyczną cechą reumatoidalnego zapalenia stawów jest krótki okres od pierwszych symptomów do postawienia diagnozy. Choroba może rozwinąć się nawet w kilkanaście dni i dawać uporczywe objawy, które będą znacząco rzutować na jakość życia i możliwość wykonywania codziennych obowiązków. Nasilenie dolegliwości następuje stopniowo, a te bardzo silne dotyczą zwykle starszych grup wiekowych. Osoby młode po wdrożeniu specjalistycznego leczenia prowadzą zwykle normalny tryb życia, unikając czynników, które mogłyby przyczynić się do nasilenia objawów. 

Objawy ogólne RZS:

  • osłabienie i uczucie zmęczenia;
  • obniżenie masy ciała;
  • bóle mięśni i stawów;
  • stan podgorączkowy;
  •  zmniejszenie łaknienia.

Powyższa grupa objawów może być przypisana do wielu innych chorób, dlatego osoba dotknięta RZS nie jest w stanie na początku stwierdzić przyczyny obniżonego samopoczucia. Pełna diagnostyka w kierunku reumatoidalnego zapalenia stawów odbywa się, dopiero gdy dołączają objawy ze strony stawów. Rozpoznanie jest ułatwione przy świadomości, że dolegliwości i zmiany można zaobserwować symetrycznie po obu stronach ciała. Dotyczą one najczęściej mniejszych stawów dłoni i stóp, ale wraz z rozwojem choroby objawy odczuwane są w stawach biodrowych, kolanowych i łokciowych. W skrajnych, rzadkich przypadkach dochodzi do zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. 

Objawy ze strony stawów RZS:

  •  ból i sztywność symetrycznych stawów;
  •  obrzęk stawów;
  •  obniżenie ruchomości w stawach;
  •  wrażliwość na ucisk chorobowo zmienionych miejsc;
  •   zniekształcenie stawów.

Do objawów pozastawowych należy zaliczyć stany zapalne naczyń krwionośnych, powiększenie węzłów chłonnych, czy uszkodzenia nerwów obwodowych. Może dochodzić także do zmian zapalnych w obrębie serca, układu oddechowego oraz narządu wzroku. 

W przypadku rozpoznania RZS należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który zleci pełną diagnostykę i nakreśli ewentualny plan leczenia. 

ARTYKUŁ PARTNERSKI

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%