Zamknij

Wielkopolanie mniej chętni na dawkę przypominającą. Region na 9. miejscu w Polsce

08:58, 14.01.2022 | W.K.
Skomentuj
REKLAMA

Jak podaje Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ, po pełnej dawce szczepionki przeciw COVID-19 jest obecnie 59% Wielkopolan. To drugi wynik w kraju. Region wypada znacznie gorzej pod względem zainteresowania przyjęciem przypominającej dawki preparatu przeciw COVID-19. Podano ją 18% Wielkopolan, co plasuje nas na 9. miejscu w Polsce. Pośród osób do 19. roku życia zaszczepionych jest 18% mieszkańców województwa.

Według danych WOW NFZ Wielkopolska nadal znajduje się powyżej ogólnopolskiej średniej pod względem pełnego zaszczepienia populacji (dwiema dawkami szczepionek dwudawkowych lub jedną Johnson&Johnson). Gdy średnia dla całej Polski wynosi nieco ponad 55%, w Wielkopolsce jest to 59%. Nasze województwo niezmiennie zajmuje w tym zestawieniu drugie miejsce, ustępując jedynie Mazowszu (prawie 61% osób w pełni zaszczepionych), a wyprzedzając województwa: pomorskie, lubuskie, dolnośląskie czy zachodniopomorskie (powyżej 57% zaszczepionej przeciw COVID-19 populacji).

Niewielkie zainteresowanie dawką przypominającą

O ile pod względem przyjęcia pełnej dawki Wielkopolska znajduje się na drugim miejscu w Polsce, to gorzej jest, jeśli spojrzymy przez pryzmat liczby osób, które zdecydowały się na dawkę przypominającą. Tutaj nasz region plasuje się dopiero na 9. miejscu z wynikiem niecałych 18% populacji zaszczepionej dawką przypominającą.

– Szczepienie trzecia dawką jest obecnie jedyną szansą na to, abyśmy osłabili siłę piątej fali pandemii – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektorka Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – Mam nadzieję, że Wielkopolanie wykażą się rozsądkiem i poprawią te niepokojące statystyki. Badania pokazują, że dawka przypominająca znacząco poprawia bezpieczeństwo, lepiej chroni przed zakażeniem omikronem oraz zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu choroby.

Szczepienia najmłodszych

W grupie wiekowej 5-11 lat, które rozpoczęły się 16 grudnia 2021 r., po co najmniej jednej dawce szczepionki Pfizer w dostosowanej do wieku dawce jest 24 tys. dzieci z Wielkopolski (tyle pierwszych dawek podano do tej pory). To drugi wynik w Polsce, po województwie mazowieckim (44 tys. podanych pierwszych dawek), a przed województwem śląskim (21 tys. dawek).

– W każdej kolejnej fali pandemii przebieg choroby COVID-19 u najmłodszych pacjentów jest coraz cięższy, dlatego szczepienie dzieci w każdym wieku jest niezwykle ważne – mówi profesor Magdalena Figlerowicz, konsultantka wojewódzka w dziedzinie chorób zakaźnych. – Zagrożeniem jest nie tylko ostra faza choroby, ale też powikłania w postaci PIMS, przed którymi może ochronić dzieci szczepienie. W naszym oddziale były hospitalizowane tylko pojedyncze dzieci, które zostały zaszczepione, ale po obserwacji były one wypisywane do domu. Wśród pacjentów niezaszczepionych obserwujemy znacznie cięższy przebieg COVID-19.

W populacji do 19. roku życia pełną dawkę przyjęło na razie nieco ponad 18% Wielkopolan, co plasuje nas na trzecim miejscu pośród województw w Polsce: za Mazowszem (18,5%) i woj. kujawsko-pomorskim (19%) z minimalnie lepszą od nich dynamiką szczepień.

Na pierwszych miejscach wśród najlepiej zaszczepionych powiatów i miast na prawach powiatu znajdują się: Poznań (72,5%), powiat poznański (64%) oraz powiat szamotulski (blisko 64%). Na przeciwnym biegunie nadal znajdują się powiaty: kaliski (47%), kolski, ostrzeszowski i gostyński (poniżej 50%). To jedyne powiaty w Wielkopolsce, gdzie nadal zaszczepione jest poniżej połowy populacji.

Najlepiej wyszczepioną gminą w Wielkopolsce jest gmina Wronki (pow. szamotulski). Osiąga ona wynik niemal 75% zaszczepionych mieszkańców, co oznacza, że niezaszczepiony pozostaje co czwarty z nich. Wronki wyprzedzają pod tym względem Poznań z 72,5% mieszkańców po dwóch dawkach szczepionki (lub jednej J&J). Na kolejnym miejscu znajduje się gmina Obrzycko (pow. szamotulski) z prawie 69% wskaźnikiem wyszczepienia.

Zdecydowanie najgorzej na tle gmin, niemal od początku akcji szczepień przeciw COVID-19, wypada gmina Brzeziny w powiecie kaliskim. Pełną dawkę szczepionki przyjęło tam 37% mieszkańców. Na kolejnych miejscach od końca znajdują się gminy: Wijewo (40%) oraz Złotów (chodzi o gminę wiejską, a nie o miasto) oraz Rozdrażew (niecałe 42%).

NFZ niezmiennie apeluje do Wielkopolan o zapisywanie się i przyjmowanie szczepionki przeciw COVID-19 niezależnie od tego, czy jest to pierwsza dawka, czy kolejne. Dawki preparatów są dostępne w punktach szczepień. Umówić można się na kilka sposobów: za pośrednictwem infolinii 989, bezpośrednio w punktach szczepień lub za pomocą e-rejestracji przez stronę Pacjent.gov.pl.

(W.K.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%