Zamknij

Jak oduczyć dziecko ssania kciuka?

12:28, 02.09.2021 Aktualizacja: 12:29, 02.09.2021
Skomentuj
Odruch ssania kciuka u dzieci jest całkowicie naturalny. W łonie matki tak właśnie się zachowywało by się uspokoić. Pierś matki oraz smoczek stanowiły substytut tej czynności. Wiele dzieci przez długi czas nie potrafi oduczyć się tego zwyczaju i ssie swój paluszek. Ma to zgubne konsekwencje, psuje zgryz dziecka. Kiedy zaczynają się formować zęby stałe powoduje to ich nieprawidłowe ułożenie, tak zwany tyłozgryz.

ARTYKUŁ PARTNERSKI

Łatwiej zapobiegać temu problemowi niż później leczyć skutki. Wystarczy dobra wola, cierpliwość i konsekwencja rodziców aby dziecko szybko pozbyło się tego nawyku. Poznaj zasady jakie możesz wprowadzić w waszą codzienność by mu w tym pomóc, gdyż im wcześniej przestanie ssać kciuk tym lepiej. 

Sposoby na oduczenie ssania kciuka

Niemowlę 

Podawaj dziecku pożywienie różnej twardości. Podczas gryzienia pokarmu ćwiczą się mięśnie potrzebne do czynności żucia. 

Jeżeli dziecko zostało już odstawione od piersi może pojawić się problem ssania kciuka. Spróbuj wprowadzić smoczek i poczekaj jakiś czas. Możliwe, że dziecko przestanie po tym czasie odczuwać potrzebę nieustannego ssania czegoś. 

Apteki oferują specyfiki zmieniające smak na gorzki. Gdy nałożysz preparat na palce dziecka, po wzięciu ich do buzi szybko zniechęci się do żucia. Jest to produkt całkowicie bezpieczny dla zdrowia najmłodszych. 

Starsze dzieci

Dziecko powinno zrozumieć, że nawyk ssania palców jest dla niego bardzo niekorzystny. Należy doceniać chwile kiedy tego nie robi, chwal go w takich sytuacjach. Jednak w chwilach słabości nie krzycz i nie karz tylko tłumacz dlaczego tak nie wolno. 

Zaobserwuj w jakich okolicznościach  dziecko zaczyna ssać palce i spróbuj usunąć tego przyczyny. Powodem może być strach przed ciemnością czy lęk przed pójściem do przedszkola. Silne stany emocjonalne zmuszają dziecko do szukania odprężenia. Znajdź związek między ssaniem palca a sytuacja kiedy się ono pojawia. Może wystarczy otoczyć dziecko większą ilością uwagi i czułości by nie czuło się same. Czasami wystarczy zaradzić tym problemom a nawyk sam zniknie. Po więcej zapraszamy na mittel gegen daumenlutschen.

Nie pozwól by dziecko się nudziło. Zajmij je czymś co angażuje ręce - lepienie, wydzieranie, naklejanie, sprzątanie zabawek.  Przy okazji poprawi się jego ogólna sprawność i usprawni motorykę małą rąk. 

Potrzebna jest cierpliwa konsekwencja. Zawsze zwracaj uwagę kiedy bierze palce do ust, nie rób żadnych wyjątków. 

Zabierz dziecko do stomatologa i poproś by lekarz wytłumaczył szkodliwy wpływ tego nawyku na stan jego zębów.

Zapytaj o radę ortodontę. Być może potrzebna jest specjalna nakładka na zęby do zakładania na noc umożliwiająca ssanie palców. 

Nigdy nie ośmieszaj swojej pociechy, że znowu ssie palec. Bardziej skuteczne jest podejście do szkodliwego nałogu z humorem, zwróć uwagę mu na ten problem krótkim komunikatem. Gdy wyjmie kciuk z buzi okaż wyraźnie swoje zadowolenie tym faktem życzliwą pochwałą.

Wytłumacz dziecku fakt, iż wkładając palce do buzi może przenieść groźne bakterie z rzeczy jakie dotykało. Przecież nie myje rączek gdy tylko czegokolwiek dotknie. 

(D.I)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wrzesnia.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%