Zamknij

Płaszcz męski jednorzędowy – must-have w szafie każdego mężczyzny!

10:00, 23.09.2022
Skomentuj

Nie jest to stwierdzenie na wyrost: płaszcz męski jednorzędowy koniecznie powinien się znaleźć w szafie mężczyzny dbającego o swój wygląd o nienaganną prezencję. Jest uniwersalny, elegancki, pasuje i do marynarki garniturowej, i do casualowego swetra. Zwraca na siebie uwagę nawet wtedy, gdy jest bardzo prosty, bo jego krój jest ponadczasowy i nie wychodzi z mody. Jaki wybrać? Z czym go łączyć? Na jaką barwę płaszcza się zdecydować i jak dopasować go do swojej sylwetki?

Płaszcz męski jednorzędowy – na specjalnie okazje czy na co dzień?

Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Wszystko zależy od tego, jakie dany mężczyzna ma podejście do kwestii swojego ubioru. Istnieją panowie, dla których ładny płaszcz jest zwyczajnym okryciem wierzchnim, a kurtkę ubierają na specjalne okazje… sportowe! Inni mężczyźni traktują płaszcz męski jednorzędowy jako bardzo elegancki rodzaj odzieży wierzchniej, dlatego ubierają go wtedy, gdy sytuacja jest co najmniej półformalna (spotkanie biznesowe, randka, wyjście do biura/pracy etc.), a kurtki noszą na co dzień.

Żaden z tych sposobów nie jest niewłaściwy, każdy ma swoje wytłumaczenie, dlatego warto po prostu zwrócić uwagę na swoje preferencje i potrzeby. Oczywiście każdy z panów może znaleźć się w sytuacji, w której to właśnie płaszcz będzie bardziej pożądanym wyborem, dlatego warto mieć go w swojej szafie.

Codzienne, eleganckie płaszcze nie muszą mieć kolorów klasycznych, stonowanych, a więc barw szarych, czarnych czy granatowych. Są utrzymane w camelowym odcieniu beżu, jasnobeżowym, a nawet w kolorach jaskrawych jak niebieski czy czerwonym – choć to rzadko spotykane, ale na pewno bardzo oryginalne i wyróżniające z tłumu.

Bardzo eleganckie, wysoce formalne płaszcze męskie z jednym rzędem guzików to doskonała propozycja ukoronowania stylizacji profesjonalnej, biznesowej, całkowicie formalnej. Stonowane barwy, marynarka, spodnie w kant, skórzane buty (monki, oksfordy) i czarny bądź granatowy płaszcz jednorzędowy – oto przepis na udaną stylizację, która jest w stanie ewokować nie tylko wysoki gust, doskonałe wyczucie estetyki, ale także profesjonalizm i poczucie pewności siebie!

Uniwersalność płaszcza męskiego jednorzędowego

Tak, płaszcz męski jednorzędowy jest uniwersalny, a jego uniwersalność bierze się z kilku cech niedostępnych innym rodzajom odzieży wierzchniej lub dostępnym w ograniczonym stopniu. Otóż płaszcz jednorzędowy świetnie leży na garniturze, doskonale czuje się w towarzystwie skórzanych, eleganckich butów, pełnych wytworności stylizacjach i na imprezach o wysokim stopniu formalności, ale czy wyłącznie? Oczywiście – nie!

Płaszcz męski jednorzędowy to także świetny kompan designerskich sneakersów, trampek, a nawet, w niektórych przypadkach, butów sportowych, jeansów i chinosów, koszul w kratę z flaneli, a także tych wzorzystych, swetrów czy nawet bluz z kapturem. Współczesne płaszcze tworzone są przez bardzo wielu projektantów, a każdy z nich ma bardzo indywidualne, często niezwykle swobodne podejście do utartych schematów. By wydobyć oryginalność, warto je czasem przełamywać!

Dzięki tak dużej uniwersalności płaszcz jednorzędowy, jak już to zostało wspomniane wcześniej, będzie świetnym okryciem codziennym, ale nie tylko w formalnych stylizacjach, w tych bardzo casualowych czy smart casualowych również!

Płaszcz męski jednorzędowy a typ sylwetki i wzrost

W modowym świecie panuje zasada dotycząca płaszczy męskich, która mówi o tym, by panowie niskiego wzrostu nie wybierali płaszczy długich. Da się temu oczywiście przeciwdziałać, rozpinając płaszcz bądź nosząc buty na nieco grubszej podeszwie, warto jednak po prostu sprawdzić w lustrze, czy dany płaszcz nie skraca optycznie sylwetki.

Kolejną kwestią jest ta związana z budową ciała, typem sylwetki. Należy bezwzględnie unikać kupowania zbyt dużych płaszczy wtedy, gdy sylwetka jest nieco bardziej obfita. Próba jej ukrycia zostanie zauważona natychmiast, a efekt noszenia workowatego płaszcza nie będzie miał nic wspólnego z wyczuciem estetyki.

Panowie szczupli skorzystają na wyborze płaszczy z poszerzonymi ramionami, zaś ci, którzy są bardzo muskularni, a ich sylwetka przypomina kształtem prostokąt, powinni wybierać płaszcze z paskami bądź zwężane w talii. Podkreślą one szerokość ramion, odejmując nieco objętości z dolnych partii ciała.

Panowie o standardowym typie męskiej sylwetki, wąskich biodrach, stosunkowo szerokich ramionach i neutralnym obwodzie talii mogą czuć się szczęśliwi. Zazwyczaj wystarczy w ich przypadku zdjąć płaszcz z wieszaka i go założyć, by przekonać się, że leży niemal tak dobrze, jakby był uszyty na zamówienie.

Ostatecznym testem jest oczywiście test lustra. Dany płaszcz, który pozornie nie przystaje do typu sylwetki danego mężczyzny, może okazać się niezwykle estetyczny w tym jednym, konkretnym przypadku. Czasem zmiana barwy płaszcza z mniej jaskrawej na bardziej stonowaną czyni różnicę, która przeważa o zakupie egzemplarza. Warto też zabrać na zakupy kogoś, kto zna się na modzie – dobrego przyjaciela, przyjaciółkę, partnerkę. Oko doświadczonej osoby, z wyczuciem gustu, z pewnością poprawnie oceni estetykę płaszcza i pomoże wybrać ten najlepszy!

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%