Zamknij

Hurling, na czym polega Irlandzki sport narodowy?

10:35, 21.06.2022 |
Skomentuj
REKLAMA

Hurling to sport zespołowy rozgrywany na świeżym powietrzu o starożytnym irlandzkim pochodzeniu. W Irlandii gra w hurling jest bardziej popularna niż piłka nożna, jednak próżno szukać profesjonalnych lig oraz drużyn w pozostałej części świata. Warto dodać, że wielu uznaje hurling za najszybszą dyscyplinę drużynową. Hurling, na czym polega i jakie są podstawowe zasady tej gry?

Na czym polega hurling?

Hurling to irlandzki sport, w który grają dwie drużyny po 15 graczy w każdej. Gra toczy się na polu, które zazwyczaj ma maksymalnie 145 m długości i 85 m szerokości. Po obu stronach boiska znajdują się bramki w kształcie charakterystycznej litery H, utworzone przez dwa słupki, które mają około 6,5 m szerokości i między 6 a 7 metrów wysokości. Poprzeczka bramki umieszczona jest 2,5 m nad ziemią.

Celem gry jest zdobycie większej liczby punktów niż drużyna przeciwna. W celu zdobycia bramki, gracz musi użyć swojego kija zwanego „hurley”, aby umieścić piłkę znaną jako „sliotar” do bramki. Jeśli uda mu się trafić sliotara pod poprzeczką w siatkę, zespół zdobywa 3 punkty. W momencie, gdy zawodnik uderzy piłkę nad poprzeczką pomiędzy słupkami, daje to 1 punkt.

Hurling sport, który uznawany jest za jeden z najszybszych i najbardziej widowiskowych na ten moment zdominował wyłącznie Irlandię. Z tego powodu ciężko jest znaleźć odpowiedniego bukmachera, który miałby w ofercie ten sport. W gronie firm, które udostępniają niszowe dyscypliny, jest BetCris. Bukmacher rozpoczął działalność pod koniec 2021 roku i cały czas umacnia swoją pozycję na rynku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać betcris bonus bez depozytu oraz inne ciekawe atrakcje przygotowane dla nowych graczy!

Ile trwa hurling gra?

Mecz hurlingu w najwyższej klasie rozgrywkowej trwa 70 minut – 35 min na połowę. Wszystkie pozostałe ligi gra się 60 minut (30 min na połowę). W przypadku ekip młodzieżowych spotkania skrócone są do 50 minut. Do każdej połowy sędzia ma prawo doliczyć dodatkowy czas wedle uznania. W przypadku remisu zarządzana jest dogrywka, co wydłuża starcie o dodatkowe minuty.

Jak można podawać piłkę do gry w hurling?

Jest wiele wariantów przenoszenia piłki w hurlingu, których możesz i nie możesz robić. Aby przetransportować piłkę, masz prawo uderzyć ją w górę lub po ziemi za pomocą rąk bądź hurleya. Ponadto dozwolone jest kopanie piłki po ziemi, podnoszenie hurleyem piłki i kopnięcie jej, podnoszenie i uderzenie kijem. Zawodnik może również biec z piłką, jeśli balansuje lub odbija ją na swoim hurleyu. Gracz może złapać piłkę ręką w powietrzu, a następnie podać ją otwartą dłonią do kolegi z drużyny.

Hurling sport – czego nie wolno robić?

Zawodnik, który wie, na czym polega hurling, nie może dotknąć rękoma piłki na ziemi. Nie jest dozwolone także rzucanie piłką lub kijem, a także wykonanie więcej niż 4 kroków z piłką w ręku. Dodatkowo żaden gracz nie ma prawa przerzucić hurleya z ręki do kija więcej niż dwa razy. W związku z tym jest w stanie przejąć piłkę dwa razy w jednym posiadaniu.

Kontakt w hurlingu

Zawodnicy znajdujący się na boisku do hurlingu mogą nawiązywać kontakt ramię w ramię, o ile przeciwnik jest w posiadaniu piłki lub, jeśli nikt nie posiada piłki, stawać ramie w ramię z rywalem najbliżej piłki. Gracze mają za zadanie biegać i blokować strzały lub uniemożliwić zawodnikom z drużyny przeciwnej podanie.

Zaawansowane zasady gry w hurling

Mecze mają ogólnie wysokie wyniki i są toczone w szybkim tempie. Jest jednak kilka innych aspektów, które musisz zrozumieć przed rozpoczęciem gry lub obstawiania zakładów. Puck to tzw. wznowienie gry, zwykle po faulu lub gdy piłka wychodzi poza boisko. Jeżeli piłka wyjdzie poza obszar gry, najbliższej linii przyznawany jest „puck”. W momencie, gdy piłka zostanie wybita poza linię końcową przez atakującego, drużyna broniąca wybija krążek na linii 65 m. W przypadku faulu przyznawany jest rzut wolny w miejscu dokonania przewinienia, gdzie piłka upada po faulu lub na linii 20 m za faule wewnątrz obszaru 20 metrów.

Na czym polega faul w hurlingu?

Jeżeli zawodnik popełni którykolwiek z tych wykroczeń, zostaje ogłoszony faul, a posiadanie piłki zostaje przyznane drugiej drużynie:

 • Podnoszenie piłki bezpośrednio z ziemi,
 • Rzucanie piłki (zamiast tego musi być ona „podana z ręki” – uderzona otwartą dłonią),
 • Przejście więcej niż 4 kroki z piłką w dłoni,
 • Złapanie piłki trzy razy z rzędu bez dotykania ziemi,
 • Przekładanie piłki z jednej ręki do drugiej,
 • Celowe upuszczenie kija lub wyrzucenie go,
 • Ściąganie przeciwnika w dół,
 • Użycie kija w sposób niekontrolowany lub lekkomyślny,
 • Używanie gróźb lub obraźliwego języka wobec rywala, sędziego, trenera,
 • Próba uderzenia dowolnego gracza lub sędziego kijem, łokciem, pięścią, głową lub nogą,
 • Plucie na rywala,
 • Nadużycia na tle rasowym, sekciarskim lub homofobicznym.

Karny

Jeśli faul został popełniony na zawodniku z uzasadnioną szansą na zdobycie bramki, karny podobny do tego w piłce nożnej, zostanie przyznany zespołowi atakującemu. Piłka umieszczana jest na ziemi na linii 20 m, a wszyscy pozostali gracze muszą być w odległości 20 m od zawodnika wykonującego rzut karny. Jest jeden bramkarz i dwóch obrońców strzegących bramki.

Zmiany

Drużyna może zmienić do 5 graczy na mecz. Podobnie do piłki nożnej, zawodnicy muszą czekać w strefie zmian, a gracze wchodzą lub schodzą w wyznaczonym obszarze i tylko w przerwie w grze.

ARTYKUŁ PARTNERSKI

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%