Zeszłoroczny główny zwycięzca znów najlepszy, a w kategorii wrześnian podium raz jeszcze dla „WW”. Wyniki dyktanda nie zaskoczyły, ale gość specjalny już tak. Michał Ogórek przyznał się do okrucieństwa wobec polskich wodzów.
Siedemnasta edycja dyktanda stworzonego przez Marię Piotrowską odbyła się dziś, 18 października, w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza. W wydarzeniu organizowanym przez Stowarzyszenie Twórczości Teatralnej „Akt” pod wodzą Krzysztofa Marka Nowaka wzięło udział około stu osób, z czego zdecydowaną większość stanowiły osoby spoza Wrześni.
Autorem dyktanda kolejny już raz był ceniony językoznawca prof. Andrzej Markowski, który również sam je podyktował. Tekst pozbawiony był tytułu. Nestor języka polskiego z rozbrajającą szczerością przyznał, że tytuł nie zmieścił mu się na jednej kartce.
Dyktando nawiązywało do romantycznych epizodów z życia marszałka Józefa Piłsudskiego, co było ukłonem w stronę drugiego gościa wrzesińskiej imprezy, Michała Ogórka. Znany dziennikarz, pisarz i satyryk pojawił się w ramach Wrzesińskiego Kalejdoskopu Literackiego organizowanego przez miejską bibliotekę publiczną. Wziął też udział w pisaniu.
Wspomniany Piłsudski jest jedną z postaci odbrązowionych w najnowszej książce M. Ogórka zatytułowanej „Sto lat! Jak w ostatnim stuleciu czciliśmy przywódców”. Rozmowę wokół tej książki przeprowadził Tomasz Małecki, redaktor naczelny „Głosu Powiatu Średzkiego”, były wicenaczelny „Wiadomości Wrzesińskich”.
Od razu po spotkaniu ogłoszono wyniki i wręczono nagrody. Obecna dziennikarka naszego tygodnika, Anna Tess Gołębiowska-Kmieciak, znów zdobyła podium w kategorii wrześnian. Rok temu była pierwsza, w tym roku – druga. Zwyciężyła Klara Skrzypczyk, dziennikarka „Przeglądu Powiatowego”. W kategorii uczniów najlepszy okazał się Damian Błaszka z LO im. Sienkiewicza, a w głównej kategorii otwartej najmniej błędów popełnił Tomasz Malarz z Krakowa, zeszłoroczny zwycięzca.
Poniżej więcej zdjęć i pełne wyniki. Szerzej o dyktandzie napiszemy w najbliższym wydaniu „WW”. Znajdzie się tam również rozmowa z Michałem Ogórkiem, w której m.in. poprosiliśmy go o wskazanie najbardziej obiektywnych polskich mediów.
I – Tomasz Malarz
II – Jakub Wasilewski
III – Stanisław Gajos
I – Klara Skrzypczyk
II – Anna Tess Gołębiowska-Kmieciak
III – Bogna Filipczak
I – Damian Błaszka
II – Kamila Miedzińska
III – Urszula Miedzińska
młot na idiotow19:55, 18.10.2019
No i fajnie, ale znajomość zasad ortograficznych to nic trudnego. I trochę już to się robi nudne... Może w końcu jakaś olimpiada matematyczno-fizyczna?
Ompteda20:06, 18.10.2019
No Ogórek to odpowiednia osoba do dyskusji o obiektywności polskich mediów. W końcu do Wyborczej pisał.
młot na idiotow20:11, 18.10.2019
W "Tygodniku Powszechnym" też się wypowiadał.
kibic20:18, 18.10.2019
Pan Damian chyba nie pisał dyktanda? Jeśli nie, to dobrze, bo popełnił literówkę w nazwisku pani Klary. Mógłby jeszcze przypadkiem przekręcić nazwisko PiłsuDZkiego ;)
Tomaszz20:24, 18.10.2019
Rypłem się tylko w jednym miejscu, a nazwisko padło trzykrotnie. I poprawiłem to zanim pojawił się komentarz. Ale dzięki za czujność.
Ompteds21:05, 18.10.2019
To zdjęcie Blaszki z Kałużnym... Ten palec, ten uśmiech. Nagroda.... Mugol, lord Voldermot. Nie wiem. Coś w tym jest.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wrzesnia.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
6 1
To ją zorganizuj.
7 0
Pół życia startowałam w Kangurze Matematycznym, więc teraz dla odmiany Dyktando Wrzesińskie. Ale skoro to nic trudnego, to zapraszam do udziału, są bardzo fajne nagrody :)