Powiatowa Szkoła Muzyczna I stopnia we Wrześni to miejsce, gdzie rodzą się talenty. Placówka zaprasza dzieci w wieku 6-15 lat do rozpoczęcia artystycznej przygody.
Przedstawiamy kierunki kształcenia, mając nadzieję, że nasze prezentacje pomogą wybrać idealny instrument dla przyszłych uczniów. Tym razem instrument, który bez trudu potrafi „przeskoczyć” od niskich, ciepłych brzmień do wysokich, jasnych tonów, czyli klarnet. Opowiada nam o nim Szymon Józwiak, nauczyciel Powiatowej Szkoły Muzycznej.
„WW”: W jakim wieku najlepiej zacząć naukę gry na klarnecie?
SZYMON JÓZWIAK: – 11-12 lat jest optymalnym wiekiem do rozpoczęcia nauki gry na instrumencie dętym. Oczywiście zdarzają się uczniowie rozpoczynający naukę w drugiej lub trzeciej klasie szkoły podstawowej. Jeśli chodzi o tych najmłodszych klarnecistów, w początkowym etapie edukacji często dobiera się klarnety dostosowane dla małych dzieci, bądź mniejszą odmianę klarnetu - tzw. piccolo.
Jak wyglądają początki?
– Pierwsze lekcje opierają się na nauce poprawnego składania instrumentu, następnie skupiamy się na opanowaniu właściwej techniki oddechowej i wydobywaniu pojedynczych długich dźwięków. Gdy to mamy już za sobą, zazwyczaj po kilku lekcjach próbujemy zagrać proste melodie, oparte na kilku nutach.
Czy klarnet jest instrumentem trudnym do opanowania?
– Klarnet, podobnie jak wszystkie inne instrumenty, posiada swoją indywidualną specyfikę i własny rodzaj trudności. Trudno jest więc porównać grę na tym instrumencie do nauki np. na gitarze, czy fortepianie. Osoby mające pierwszą styczność z klarnetem najczęściej odstrasza spora liczba klap i otworów. Po bliższym poznaniu okazuje się jednak, że korzystanie z nich nie jest wcale takie skomplikowane, jak się wydawało. Wydobywanie dźwięku polega na wprowadzaniu w drganie małego drewnianego elementu przytwierdzonego do wlotu instrumentu. Jest to kawałek odpowiednio przyciętej trzcinki - tzw. stroik.
Klarnet wydaje się mało popularnym instrumentem wśród młodzieży.
– To prawda, klarnet jest mniej popularnym i mniej docenianym instrumentem niż np. skrzypce lub fortepian. Gra na tym instrumencie jest jednak bardzo efektowna. Klarnet jest jednym z najbardziej „ruchliwych” instrumentów. Można wykonywać na nim bardzo szybkie i popisowe melodie, jak również piękne, romantyczne kantyleny. Skala tego instrumentu jest bardzo szeroka - można na nim zagrać niskie, ciepło brzmiące dźwięki oraz wysokie, jasne tony. Dużą łatwość sprawia szybkie „przeskakiwanie” z niskich do wysokich rejestrów. Osoby, które dobrze opanowały podstawy gry na klarnecie często w stosunkowo krótkim czasie potrafią również nauczyć się grać na saksofonie. Są to w dużej mierze pokrewne instrumenty.
A czym pana urzekł klarnet?
– Klarnet jest instrumentem, który daje ogromną możliwość wyrażania swojej wrażliwości. Muzyka wykonywana na tym instrumencie jest niezwykle barwna i urzekająca. Znajduje on szerokie zastosowanie w różnych orkiestrach i zespołach, znakomicie sprawdza się w grze solowej. Dzięki temu możemy spotkać go zarówno w muzyce klasycznej, jazzowej, jak i rozrywkowej. Poza tym uważam, że klarnet to bardzo elegancki i pięknie prezentujący się instrument.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz