Mowa o kurhanie pod Sokołowem, miejscu, gdzie w 1848 roku doszło do najkrwawszej bitwy wielkopolskiej Wiosny Ludów.
Polskich powstańców przeciwko pruskim wojskom poprowadził Ludwik Mierosławski. Bitwa rozpoczęła się około 20.00. Gen. Hirschfeld, dowódca Prusaków widząc przewagę liczebną i determinację powstańców zarządził odwrót w kierunku Gniezna. Po stronie polskiej poległo wówczas 300 osób, niemieckiej – 50.
Większość poległych pochowano na polu przekazanym przez hr. Edwarda Ponińskiego. Jeszcze w 1848 roku stanął tam pomnik. Prosty, granitowy głaz. Wyryto na nim symbole, do których wskazówki dał Cyprian Kamil Norwid – pług koleśny i miecz – jako znal przymierza ludu ze szlachtą.
Głaz na początku XX wieku obudowano blokiem cementowym, a konstrukcję powiększono. Autorem projektu pomnika był najprawdopodobniej wrzesiński architekt Ksawery Stelmachowski. Teren wokół obsadzono krzewami. W kolejnych latach powstało stylowe ogrodzenie.
W 1940 roku Niemcy zarządzili demontaż pomnika. Robotnicy zatrudnieni do pracy zdołali jednak ukryć obelisk i zakopać go w ziemi. Kurhan zrównano z ziemią, podmurówkę rozbito, a bramę zabrał Niemiec z Sobiesierni.
Zaraz po wojnie pomnik wrócił na miejsce, a w 1961 roku usypano pod nim 5-metrowy kopiec.
W 2013 roku pod kurhanem pochowano szczątki 25 powstańców ekshumowanych z terenu folwarku w Sokołowie.
Od lat kultywowana jest tradycja pochodów z wrzesińskiej fary do pomnika w dniu rocznicy bitwy. Zamieszczamy zdjęcia wykonane podczas tegorocznej uroczystości przez Mariusza Pielichowskiego.
Źródło: Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
Zdjęcia: Mariusz Pielichowski
Kijek 00:16, 05.05.2025
Wiosna Ludów w 1948 roku, Chryste Panie....
0 0
uuuuu, no to grubo. Dzięki serdeczne za reakcję!