Zamknij

Cenny pergamin w muzeum. To pamiątka po dawnych mieszkańcach ziemi wrzesińskiej

16:17, 15.07.2022 Aktualizacja: 16:34, 15.07.2022
Skomentuj

Do zbiorów Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich trafi ciekawy obiekt, który stanowi pamiątkę po dawnych żydowskich mieszkańcach ziemi wrzesińskiej.

Mowa o pergaminie z tekstem zapisanym w języku hebrajskim. Ma on wymiary 76 cm na 47,8 cm. Tekst zapisano w pięciu kolumnach, a sam pergamin zwinięto w rulon. W pierwszej chwili muzealnicy myśleli, że jest to fragment Tory. Po przetłumaczeniu i przeanalizowaniu tekstu stwierdzono, że są to fragmenty Miszny, czyli zbioru tekstów prawa żydowskiego wyjaśniającego Torę. Pergamin pochodzi najprawdopodobniej z przełomu XVIII i XIX wieku.

Zabytek podarowała muzeum Tekla Hierowska ze Strzałkowa. Wnuczka pani Tekli, Michalina Szcześniak uczy się w Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza. Licealistka przyniosła manuskrypt do szkoły i pokazała go historykowi Sławomirowi Szubie, który namówił rodzinę do przekazania pergaminu do zbiorów muzealnych.

Pamiątek po Żydach zamieszkujących nasze okolice jest niewiele. W muzeum przechowywana jest m.in. ketuba, czyli intercyza oraz macewa (nagrobek) Rebecki Heilbrunn  z 1890 roku.

Warto wspomnieć, że młodzież z LO im. Sienkiewicza ma dużą świadomość dotyczącą kultury i historii Żydów dzięki projektowy, który realizowany jest w szkole od wielu lat.

Źródło i zdjęcia: Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

omptedaompteda

7 3

Zaczynam się bać, że tam jest co innego napisane, niż Mazurkiewicz przeczytał.

19:52, 15.07.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rolkarolka

1 0

Będą braki papieru toaletowego

13:39, 22.07.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%