Zamknij

Kapsuła czasu w wieży kościoła w Jarząbkowie

13:18, 13.10.2021 | D.I
Skomentuj
REKLAMA

W kościele pw. św. Marcina w Jarząbkowie, tuż przy granicy z naszym powiatem, trwa remont wieży. W czasie prac w kuli pod krzyżem odnaleziono tzw. kapsułę czasu, a w niej list pochodzący z lipca 1930 roku przybliżający historię świątyni, a także najważniejsze informacje nt. parafii z czasu współczesnego piszącym.

Dokument sporządzono i umieszczono w kuli 12 lipca 1930 roku, po zainstalowaniu na szczycie wieży pozłacanego krzyża. Jak czytamy: „działo się powyższe, kiedy na Stolicy Apostolskiej zasiadał jego świątobliwość papież Pius XI, na stolicy prymasowskiej JE ksiądz kardynał August Hlond, sufraganem gnieźnieńskim był JE ksiądz biskup Antoni Laubitz, proboszczem jarząbkowskim ksiądz Lucjan Berger, kiedy prezydentem Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polski był Ignacy Mościcki (…).

To nie pierwsze takie znalezisko w ostatnich latach. Podobne dokumenty z różnymi artefaktami znaleziono w ostatnich latach w kościele pw. św. Michała Archanioła, a także w kościele bożogrobców pw. św. Jana w Gnieźnie. Dla zainteresowanych publikujemy pełną treść znalezionego w Jarząbkowie pisma.

In perpetuam rei memoriam

Kościół w Jarząbkowie, którego dokument niniejszy dotyczy, nie wiadomo kiedy erygowany, istniał, jak wynika z najstarszych akt wizytacyjnych, już przed rokiem 1411 pod wezwaniem Świętego Marcina biskupa. W ciągu wieków kilkakrotnie przebudowywany zmienił od ostatniej wizytacji biskupiej, która się odbyła na dniu 20 czerwca 1927 roku, zupełnie swój wygląd. Stosownie do rozporządzenia JE księdza biskupa Laubitza z Gniezna z dnia 23 czerwca 1928 roku przystąpił ówczesny proboszcz z niechanowa ksiądz Maksymilian Mrugas mianowany po rezygnacji WJ Ks. proboszcza Fiebiga administratorem parafii jarząbkowskiej quad temporalia, do gruntownej przebudowy kościoła na podstawie projektu inżyniera dyplomowanego pana radcy Stefana Cybichowskiego z Poznania.

Po usunięciu dotychczasowych wewnętrznych filarów posiada dziś kościół jedną wielką nawę z boczną przybudówkę w której mieszczą się kapliczka, zakrystia i kruchta. Struktura kościoła masywna, mury stare podparte na zewnątrz filarami oporowymi (skarpami). Sklepienie wykonano z cegły palonej (pustaki). Dach pokryty karpiówką. W myśl projektu rozpoczęto wieżę nad wejściem głównem, którą za administracji księdza proboszcza Mrugasa doprowadzono do głównego gzymsu.

Z dniem 19 października 1929 roku objął rządy parafii nowy proboszcz ksiądz Lucjan Berger, który podjął dalsze prace około budowy kościoła, a mianowicie przeprowadził remont wewnętrznego urządzenia, otynkowanie kościoła na zewnątrz i dokończenie wieży. Dnia 12 lipca 1930 roku umocowano na nowej wieży krzyż pozłacany i umieszczono pod nim niniejszy dokument.

Działo się powyższe, kiedy na Stolicy Apostolskiej zasiadał jego świątobliwość papież Pius XI, na stolicy prymasowskiej JE ksiądz kardynał August Hlond, sufraganem gnieźnieńskim był JE ksiądz biskup Antoni Laubitz, proboszczem jarząbkowskim ksiądz Lucjan Berger, kiedy prezydentem Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polski był Ignacy Mościcki, wojewodą poznańskim Roger Raczyński, starostą wrzesińskim Bronisław Chodakowski, wójtem Józef Trawiński z Górczewka, sołtysem gminy Jarząbkowo Tomasz Guziałek, kiedy patronem kościoła był pan hrabia Stefan Chrzanowski z Czechowa, przedstawicielem patronatu jarząbkowskiego Feliks Malak, członkami dozoru kościelnego Adolf Brzeski z Mierzewa, Wojciech Cichocki z Żółcza, Wojciech Kołodziejczak i Jan Kuźniarek z Jarząbkowa, Józef Wiśniewski z Mierzewa i Franciszek Lisiecki z Jelitowa.

Źródło: Parafia Jarząbkowo

(D.I)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%