30 maja w WOK-u odbyły się premierowe pokazy filmu „Dzieci Wrzesińskie 1901” z udziałem twórców i aktorów. Dla szerszego grona widzów produkcję udostępniono bezpłatnie w sieci.
Film powstał na zalecenie Urzędu Miasta i Gminy we Wrześni. Nakręciła go ekipa Filmowe Życiorysy PL, która wcześniej zrealizowała już dwa dokumenty o historii naszego miasta: „Wichura – Zielony Trójkąt” i „Słodka Niepodległość”. Reżyserem wszystkich jest Antoni Wojtkowiak.
Filmowa historia o słynnym proteście szkolnym powstała specjalnie na 120. rocznicę wydarzenia. Jej celem jest odświeżenie pamięci i przybliżenie jej, szczególnie młodszym pokoleniom.
- Mam nadzieję, że ten obraz trafi do szkół. Idealnie nadaje się on na lekcję historii. Nawet trwa 45 minut - mówił reżyser.
Film oprócz wielu szczegółów historycznych, archiwalnych zdjęć i wypowiedzi specjalistów zawiera rekonstrukcję strajku. W fabularyzowanych scenach zagrali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6, nr 2 i Nowego Folwarku, a także Mirosław Jadryszak, nauczyciel ZSP i ks. Grzegorz Dębowski, znany parafianom z Lipówki.
W pierwszym pokazie specjalnym wzięli udział twórcy, aktorzy, przedstawiciele samorządu i zaproszeni goście, w drugim - mieszkańcy miasta, którzy otrzymali bezpłatne wejściówki rozdawane przez ratusz.
W dniu premiery wiceburmistrz Artur Mokracki zapowiedział, że powstaje czwarty film o historii Wrześni. Będzie on dotyczył Powstania Wielkopolskiego.
Zapraszamy do obejrzenia filmu „Dzieci Wrzesińskie 1901” i dzielenia się wrażeniami w komentarzach.
Więcej o filmie i jego twórcach w piątkowym wydaniu „WW”.
Fot. nagłówkowe: Filmowe Życiorysy PL
nudne08:01, 31.05.2021
żaden film, zlepek wywiadów, totalne niezrozumienie tematu z na siłę wysuniętym wątkiem religijnym.
RLS09:23, 31.05.2021
To prawda. Film
RLS09:25, 31.05.2021
mizerniutki. Szkoda tylko, że dzieciaki dały się w to wmiksować.
spodziewałem się10:58, 31.05.2021
czegoś zupełnie innego. Obraz wygląda amatorsko, coś jak teatr telewizji, a nie film. Zwykłe wywiady poprzeplatane jakimiś scenkami, a szkoda.
Do profesjonalisty:11:57, 31.05.2021
"Krytyk i eunuch z jednej są parafii - obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi".
przecież to jest bez12:34, 31.05.2021
czy ja muszę sam być kucharzem z 20-letnim stażem, żeby powiedzieć, że mi zupa nie smakuje? Nie smakuje i już. Uszanuj to, a nie mi jakieś seksualne porównania podajesz. Głodnemu chleb na myśli?
Uczniak12:10, 31.05.2021
"Mam nadzieję, że ten obraz trafi do szkół. Idealnie nadaje się on na lekcję historii. Nawet trwa 45 minut" - mam nadzieję, że nie, już teraz większość lekcji jest wystarczająco nudna.
Mirek212:25, 31.05.2021
Powiedz im, że najlepszy film świata to Psy Władysława Pasikowskiego.
Apsolvent17:53, 31.05.2021
A kiedy bąka puści apsolvent uckiej filmmófki?
Baca18:10, 31.05.2021
Ferdynand
Bredzisz o walce klas. Młodzież z innych regionów Polski nie wie gdzie leży Września a strajk mają gdzieś. Wyjedź np do Rzeszowa to taka otrzymasz odpowiedź
Ferdynand Wspaniały23:27, 31.05.2021
No ale że niby co?
Jaki widzisz logiczny związek między tym, co napisałem wcześniej, a Twoją odpowiedzią? Co ma piernik do wiatraka? Przecież moja wypowiedź odnosiła się do słów "przedpiszcy". A Twoja - do czego się odnosi? Może przeczytaj trzykrotnie swój post, zanim go zatwierdzisz. Naprawdę, dobrze radzę.
Baca07:50, 01.06.2021
Ferdynand
Znowu głupoty wypisujesz
Ferdynand Wspaniały10:59, 01.06.2021
Cóż... Jestem pod wrażeniem siły i wiarygodności Twoich argumentów.
Poddaję się.
Ompteda22:24, 05.06.2021
Kałużniaki myślą, że oglądanie ich facjat jest tak fascynujące dla mieszkańców Wrześni, że zamiast filmu o Dzieciach Wrzesińskich zrobili wywiady ze sobą.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wrzesnia.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
8 1
No tak, mamy oto powiew sowieckiej szkoły historiograficznej: motorem dziejów jest walka klas, a religia stanowiła opium dla ludu.
W tym świetle cała opowieść o Dzieciach Wrzesińskich jest nudna i bezwartościowa poznawczo.
Brawo!!!
6 4
Film fajny, szeroko rozumiane elity naszego miasta stanęły na wysokości zadania. Sebastian Mazurkiewicz, jak zwykle profesjonalnie, choć jako historyk i teolog, niestety też ma ciągoty klerykalne. Natomiast, rzeczywiście, za dużo księdza Polaka.
Przecież dla tych ludzi pacierz w języku ojczystym był ostatnią linią obrony przed zniemczeniem.
W żaden sposób, nie oddaje to religijności tych osób. Odmowa pacierza w niemieckim rozumiem jako rzymskie limes, granicę nie do przekroczenia, by pozostać wiernym swojej nacji, odebranej na każdym innym polu. W szkole po niemiecku, w pracy, w każdym urzędzie, u lekarza, i aptekarza, bo recepta też w języku zaborcy.
To, co mówi Polak, to pobożne życzenia kleru przeniesione w teraźniejszość.
Uwolniliśmy się od zaborców, uwolnimy się i od kleru.