Zamknij

Co oznacza coraz bardziej popularne określenie 'Wellbeing '?

22:18, 08.02.2023 . Aktualizacja: 22:19, 08.02.2023
Skomentuj

Pojęcie wellbeing ostatnimi czasy bije rekordy popularności, choć w gruncie rzeczy nie jest wcale szczególnie nowe. Mówi się o nim od lat, zarówno w kontekście życia prywatnego, jak i zawodowego. Sprawdźmy zatem, o czym właściwie mowa, co oznacza to słowo i dlaczego dbanie o wellbeing jest tak ważne.

Wellbeing, czyli dobrostan

Pojęcie wellbeingu budzi wiele wątpliwości. W rzeczywistości chodzi po prostu o dobrostan człowieka – fizyczny i psychiczny. O wellbeingu można mówić wtedy, kiedy człowiek odczuwa satysfakcję i równowagę. Dobrostan można osiągnąć, jeśli zaspokojone są potrzeby w wielu obszarach. Jakich konkretnie? Lista jest długa, jednak jej uproszczenia pewien czas temu dokonał jeden z najbardziej znanych przedstawicieli psychologii pozytywnej – Martin Seligman. Stworzył oin termin PERM, od fraz: positive emotions, engagement, relationships, meaning, accomplishment/achievement. Zatem według tego naukowca, aby odczuwać wellbeing, ważne są:

  • pozytywne emocje,
  • zaangażowanie,
  • relacje z ludźmi,
  • poczucie sensu,
  • osiągnięcia.

Wydaje się jednak, że powyższa lista nie jest kompletna. Brakuje w niej przede wszystkim dobrego stanu zdrowia fizycznego i psychicznego, a także poczucia bezpieczeństwa

Zadowolenie z życia i zadowolenie z pracy

Wellbeing jest pojęciem, które najczęściej odnosi się do samopoczucia ludzi w pracy. Mówiąc o dobrostanie w tym rozumieniu, mamy na myśli to, jak człowiek czuje się w firmie, jakie emocje w związku z nią odczuwa i jak ona na niego wpływa. W rzeczywistości jednak wellbeing również w tym kontekście należy odnosić do ogólnego dobrostanu. Jak się okazuje, radość z życia i powodzenie w życiu prywatnym w ogromnym stopniu przekładają się na efektywność w pracy. Właśnie dlatego pracodawcy coraz chętniej dbają o ogólny dobrostan pracowników, a nie tylko o to, jak czują się oni w biurze, choć ta ostatnia kwestia oczywiście również jest niezwykle istotna.

Więcej o pojęciu „wellbeing” znajdziesz na: https://betterworkplace.pl/blog/wellbeing-w-firmie-co-to-jest-i-co-oznacza-dla-pracownikow/

Wellbeing pracowników i jego znaczenie dla pracodawców

Pracownik, który jest szczęśliwy, przeciętnie pracuje prawie o połowę wydajniej niż osoba, która nie odczuwa szczęścia. Co więcej, kreatywność ludzi zadowolonych z życia, którzy odczuwają dobrostan, jest nawet o 86% większa. To ogromne różnice, zatem nie powinno dziwić, że pracodawcy chętnie dbają o wellbeing pracowników. Wiedzą o tym, że jest to dla nich bardziej opłacalne niż zatrudnienie kolejnych pracowników. Innymi słowy, lepszy jeden szczęśliwy pracownik, niż dwóch, którzy nie są zadowoleni ani z pracy ani z życia, ponieważ ich praca okazuje się o wiele mniej wydajna i mało kreatywna.

Co oznacza dbanie o wellbeing w pracy?

Pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie, jak można dbać o wellbeing pracowników. Tak naprawdę zależy to od specyfiki branży, firmy i pracowników. Ważne są na pewno benefity pozapłacowe. O pracownika trzeba po prostu zadbać, dostarczając mu świeże owoce i przekąski, a w przypadku home office – kompletne paczki żywnościowe. Dodatkowe dni wolne od pracy, konsultacje z psychologami czy dietetykami, prywatna opieka zdrowotna, eventy firmowe służące integracji – to kolejne, przykładowe propozycje rozwiązań przyczyniających się do osiągnięcia przez pracowników dobrostanu.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%