Zamknij

Jakie są popularne rodzaje terrariów ?

15:09, 30.01.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 15:10, 30.01.2023

Termin "terrarium" jest powszechnie znany, ale w przypadku terminu "paludarium" nie wszyscy będą tak do końca wiedzieli, co to jest. Wśród takich podstawowych typów terrariów możemy wymienić akwarium, terrarium i paludarium. Tak dla przypomnienia, akwarium to zbiornik, najczęściej szklany, z wodą, w którym hodujemy rośliny wodne i zwierzęta wodne. Terrarium natomiast pozbawione jest wody i służy głównie do trzymania bezkręgowców, gadów i płazów. Paludarium to w zasadzie połączenie akwarium i terrarium, gdzie zbiornik symuluje tzw. teren podmokły, gdzie jest część sucha i powierzchnia wodna. Ale teraz trochę więcej o terrariach i terrarystyce.

Terrarium pustynne

To terrarium jest ustawione tak, że ma dużą powierzchnię dna, więc nie musi być zbyt wysokie. Ma wysoką temperaturę w ciągu dnia, niektóre zwierzęta potrzebują nawet 35 ºC. W osiągnięciu takiej temperatury pomogą specjalne kable lub płyty grzejne, jednak żarówki również mogą pomóc. W nocy, jak to na pustyni, temperatura może dość mocno spaść. Podłożem powinien być piasek pustynny. Tańszą alternatywą jest zwykły piasek, któremu należy pozwolić dostatecznie wyschnąć, lub zwykłe wióry. Aby terrarium wyglądało naturalnie, możemy wyposażyć je w kamienie i kawałki drewna. W pustynnym terrarium znajduje się oczywiście miska z wodą.

Terrarium tropikalne

Przeciwieństwem terrarium pustynnego jest terrarium tropikalne. Zazwyczaj jest pionowe, ale nie jest to wymóg. Kluczem jest utrzymanie w miarę stałej temperatury. W nocy może spaść o kilka stopni, ale ważne jest, aby kable grzewcze były podłączone do termostatu, aby pilnować temperatury w dzień i w nocy. W terrarium tropikalnym wilgotność względna musi być wysoka, co uzyskuje się poprzez regularne spryskiwanie letnią wodą. Tropikalne terrarium może być ozdobione kawałkami drewna, roślinami takimi jak bromelie lub roślinami pokojowymi, które nie wymagają zbyt wiele światła i oczywiście nie są trujące. Dno jest zazwyczaj wyłożone torfem, który w razie potrzeby można wymieszać z piaskiem. Nadają się również włókna kokosowe, zwane torfem kokosowym.

Terrarium dla ptaszników

Dla ptaszników najlepsze jest mniejsze terrarium o wymiarach około 30 x 30 cm. Wysokość terrarium zależy od gatunku pająka. Koniecznie jednak należy wyposażyć terrarium w kratkę wentylacyjną, najlepiej z perforowanego aluminium, aby pająki nie przegryzły kratki. Temperaturę regulujemy poprzez podgrzewanie dna. Pająki lubią wyższą wilgotność powietrza. Należy uważać na dekoracje, szczególnie na to, aby kamienie były dobrze umocowane, ponieważ w innym przypadku mogą spadnąć na ptasznika.

Kombinacja kilku gatunków zwierząt

Trzymanie kilku gatunków w jednym terrarium jest możliwe, ale nie jest zalecane dla początkujących. Wymagania każdego zwierzęcia są różne, a zwierzęta mogą się wzajemnie stresować swoją obecnością. Najlepiej połączyć zwierzęta, które szukają światła i inne, które szukają cienia. W małym terrarium nie jest jednak możliwe stworzenie odpowiedniego mikroklimatu dla poszczególnych gatunków. Można to zrealizować tylko w dużych terrariach, gdzie np. zwierzęta światłolubne można połączyć z żabami. Jednak łączenie kilku gatunków zawsze wiąże się z ryzykiem.

Terrarium kwarantannowe

Każdy hodowca musi mieć zawsze przygotowane terrarium kwarantannowe. Jest ono wyposażone tylko w to, co niezbędne. Nie ma w nim wody, specjalnego podłoża, ani schronienia dla zwierząt. Przez jakiś czas zwierzęta mogą być w nim sprawdzane, czy nie cierpią na jakieś choroby. Nawet tutaj temperatura i wilgotność muszą być utrzymywane na optymalnym poziomie. Chore zwierzęta są również leczone w terrarium kwarantannowym, aby zapobiec zarażaniu innych zwierząt.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%