Zamknij

Gdzie do szkoły średniej? Praktyczne wskazówki dla ósmoklasistów z Wrześni i okolic

10:32, 09.01.2023 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:32, 09.01.2023

Wraz z ukończeniem szkoły podstawowej, otwierają się przed Tobą zupełnie nowe możliwości. Wybierając dalszą ścieżkę edukacji, nie musisz jeszcze wiedzieć, kim chcesz zostać w przyszłości, warto jednak zastanowić się nad kierunkiem, w którym zmierzasz. Nie planujesz kończyć swojej nauki na szkole ponadpodstawowej i marzysz o studiach? Zobacz, jak możesz zacząć zdobywanie umiejętności przydatnych w życiu studenta już teraz!

Twój cel: wymarzona uczelnia

Pomyśl o tych czterech latach jako o czasie przeznaczonym na przygotowanie do samodzielnego życia, z dala od rodzinnej miejscowości. W zależności od tego, jaki kierunek kształcenia jest Ci najbliższy, wybierz liceum lub technikum we Wrześni… albo skocz od razu na głęboką wodę i złóż papiery do szkoły ponadpodstawowej w mieście, w którym znajduje się Twoja wymarzona uczelnia!

Liceum lub technikum z dala od domu

Wbrew pozorom ten pomysł nie jest aż tak szalony. Czy wiesz, że ucząc się poza miejscem swojego zamieszkania, możesz ubiegać się o różnego rodzaju stypendia i dofinansowania – zarówno na dojazdy, jak i opłaty za czynsz w bursie? Przejrzyj strony internetowe urzędu wojewódzkiego i lokalnego kuratorium – tam powinieneś lub powinnaś znaleźć najważniejsze informacje na ten temat.

Zdobądź fundusze na naukę i utrzymanie

Oprócz państwowych instytucji, stypendia finansują też organizacje pozarządowe, takie jak na przykład Edukacyjna Fundacja im. Romana Czerneckiego. Z jej ramienia możesz otrzymać stypendium Horyzonty. Finansuje ono absolwentom podstawówek naukę w jednym z liceów lub techników, które znajdują się w miastach wojewódzkich – w Twoim przypadku możesz starać się o dofinansowanie nauki w Poznaniu. Stypendyści mają zagwarantowane zakwaterowanie w bursie, pełne wyżywienie, dodatkowe lekcje języków obcych, a także fundusze na pokrycie wydatków związanych z rozwojem własnych pasji. Jeżeli Twoja wymarzona uczelnia znajduje się właśnie w tym mieście, może warto zainteresować się tym tematem i rozważyć zamieszkanie tam o kilka lat wcześniej?

Każde doświadczenie jest cenne!

Już samo ubieganie się o stypendium będzie dla Ciebie cennym doświadczeniem – aby wziąć udział w rekrutacji, musisz dokładnie zapoznać się z regulaminem, wypełnić potrzebne formularze i przygotować dokumenty zgodnie z wymogami. Obycie z tego rodzaju „papierkową robotą” przyda się nie tylko w trakcie rekrutacji na uczelnię, ale także wtedy, kiedy zechcesz ubiegać się o miejsce w akademiku, stypendium rektora czy załatwić jakąkolwiek sprawę w dziekanacie. W przyszłym, studenckim życiu każde doświadczenie będzie na wagę złota.

Konfrontuj oczekiwania z rzeczywistością

Przeprowadzając się do miasta wojewódzkiego, w którym znajduje się Twoja wymarzona uczelnia, będziesz mieć możliwość skorzystania z jej oferty skierowanej dla uczniów i uczennic liceów oraz techników. W dzisiejszych czasach co prawda nie obowiązują już egzaminy wstępne na większość kierunków, jednak sporo uczelni wyższych organizuje specjalne wykłady i dni otwarte dla potencjalnych kandydatów. Biorąc w nich udział, możesz zapoznać się z tym, co Cię czeka i skonfrontować swoje oczekiwania z uniwersytecką rzeczywistością.

Bez względu na to, czy wybierzesz szkołę ponadpodstawową we Wrześni (a jest tu z czego wybierać, pewnie o tym wiesz), czy zdecydujesz się na podbój wielkiego miasta, staraj się nie stracić z oczu celu, do którego dążysz. Powodzenia!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%