Zamknij

Jak wybrać baterię do kuchni?

14:40, 25.04.2022 RED Aktualizacja: 14:41, 25.04.2022
Skomentuj

Dobra bateria znacząco podnosi komfort korzystania z kuchennego zlewozmywaka, dlatego warto poświęcić odrobinę namysłu temu wyborowi. Jakie kryteria dobrze jest brać pod uwagę podczas kupowania kuchennej armatury i które cechy decydują o funkcjonalności tego elementu?

ARTYKUŁ PARTNERSKI

Bateria kuchenna a typ montażu

Wśród produkowanych obecnie baterii do kuchni można wymienić dwa wiodące typy: stojący i ścienny. Baterie stojące, nazywane również sztorcowymi, są to modele, które mocuje się bezpośrednio do zlewozmywaka lub blatu kuchennego. Takie rozwiązanie jest bardzo estetyczne, nic więc dziwnego, że dominuje w kuchniach, które były remontowane w ciągu kilku ostatnich lat. Zdarza się jednak, że z pewnych względów właściciel kuchni nie chce lub nie może pozwolić sobie na zamontowanie baterii stojącej - wówczas rozsądnym wyborem jest bateria kuchenna ścienna, czyli z korpusem mocowanym bezpośrednio do ściany. Kiedy ten typ armatury sprawdza się najlepiej? Jest to dobry wybór w przypadku niedużych zlewozmywaków, gdzie na blacie lub na krawędzi zlewu nie ma wystarczająco dużo miejsca na montaż baterii stojącej. Wówczas bateria ścienna sprawdzi się wyśmienicie. Ale nie tylko - to również opcja, którą cenią sobie wielbiciele stylistyki retro i vintage - baterie ścienne doskonale pasują do kuchni utrzymanych w takim klimacie, zwłaszcza wtedy, gdy są wyposażone w dwa osobne kurki regulujące dopływ ciepłej i zimnej wody.

Typ uchwytu w baterii kuchennej - jaki wybrać?

Skoro już o kurkach mowa, obecnie najpopularniejsze są systemy jednouchwytowe, które pozwalają na regulację temperatury i ciśnienia wody przy pomocy jednej dźwigni. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku dzieci i osób starszych. Baterie jednouchwytowe wyglądają nowocześnie, są też łatwe w utrzymaniu czystości, zwłaszcza w kuchni, gdzie często może zdarzyć się, że odkręcamy wodę mając brudne ręce. Pojedynczy, płaski uchwyt wystarczy przetrzeć, by znów był czysty, natomiast kurki vintage wymagają nieco więcej uwagi. Jeśli więc w wystroju kuchni nie kładziemy nacisku na autentyzm rodem z lat 80., system jednouchwytowy będzie optymalnym rozwiązaniem.

Kolor baterii kuchennej - jaki będzie odpowiedni?

Jeszcze dekadę temu w kuchniach i łazienkach całej Polski dominował jeden kolor baterii - chromowana armatura doczekała się jednak w ostatnich latach dużej konkurencji. Największym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza baterie kuchenne złote oraz czarne. Te pierwsze wyglądają zarówno nowocześnie, jak i niezwykle elegancko - pięknie kontrastują z czernią lub bielą zlewozmywaka i sprawiają, że wnętrze kuchni wygląda bardziej wykwintnie - za przykład takiej armatury może posłużyć bateria kuchenna Style. Czarne baterie kuchenne to zdecydowanie dobra opcja do kuchni urządzonych w stylu skandynawskim lub loftowym - ich surowy, nieco przemysłowy charakter doskonale sprawdzi się też w minimalistycznych, industrialnych wnętrzach. Dobrym przykładem takiej armatury jest np. bateria kuchenna Power.

Z czego powinna być wykonana bateria kuchenna?

Bardzo ważne jest, aby bateria do kuchni była wykonana z materiałów, które cechuje wysoka odporność - zarówno na zarysowania, rdzę, jak i działanie detergentów. Wiodącym materiałem używanym obecnie do produkcji armatury kuchennej jest mosiądz poddawany procesowi galwanizacji. Taka bateria jest bardzo wytrzymała i świetnie znosi intensywną eksploatację. Prawidłowa pielęgnacja armatury mosiężnej sprawi, że będzie ona wyglądała estetycznie i nawet po wielu latach używania będzie stanowić ozdobę zlewozmywaka.

(RED)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%