Zamknij

Kiedy warto skorzystać z kredytu konsolidacyjnego?

10:15, 31.05.2021 Aktualizacja: 10:16, 31.05.2021
Skomentuj

Kredyt konsolidacyjny pozwala na połączenie kilku kredytów w jeden – z dłuższym okresem spłaty i niższą ratą. To propozycja dla tych, którzy mają problem ze spłatą kilku pożyczek i liczą na korzystniejsze warunki kredytowania. Nie zawsze kredyt konsolidacyjny jest konieczny, lecz w niektórych przypadkach ta opcja bywa naprawdę pomocna. Kiedy warto z niej skorzystać?

ARTYKUŁ PARTNERSKI

Na czym polega kredyt konsolidacyjny?

Za pomocą kredytu konsolidacyjnego możesz spłacić swoje bieżące zadłużenia, np. kredyt gotówkowy i kredyt samochodowy. Jego celem jest obniżenie miesięcznej kwoty kredytów poprzez połączenie ich w jeden i wydłużenie okresu spłaty. Bank, w którym bierzemy kredyt konsolidacyjny, zaproponuje nam jedną niższą ratę dopasowaną do naszych realnych możliwości.

Jakie kredyty można skonsolidować?

Kredyt konsolidacyjny zaciągamy w jednym banku, jednak możemy konsolidować kredyty pochodzące z różnych podmiotów. W ten sposób kilka zobowiązań łączymy w jedno. Konsolidacja dotyczy m.in. kredytów gotówkowych, odnawialnych, ratalnych, hipotecznych i samochodowych, a także kredytów na rachunku bieżącym, z karty kredytowej i chwilówek pozabankowych. Konsolidację chwilówek można jednak wykonać wyłącznie w niektórych bankach.

Kiedy warto skonsolidować kredyty?

O kredyt konsolidacyjny rzadko ubiegają się osoby, które zamiast kilku rat, wolą po prostu płacić jedną. To mogłoby być wygodne, ale zupełnie nieopłacalne, gdyż wydłużenie okresu spłaty podwyższa całkowity koszt kredytu. Konsolidacja jest jednak dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają duży problem ze spłacaniem kilku zobowiązań na czas. Pojedyncza rata może być motywacją do tego, by nie wpaść w spiralę zadłużeń i skupić się na spłacie jednego kredytu – w jednym banku.

Kredyt konsolidacyjny – wady

Brzmi zbyt pięknie, by mogło być prawdziwe? Nic dziwnego. Kredyt konsolidacyjny to pomocne rozwiązanie, ale nie ma nic za darmo. Otrzymując jeden kredyt z realną do spłacenia ratą, nie zmniejszamy wcale naszych zobowiązań. Poprzez zmniejszenie raty zobowiązujemy się bowiem do spłacania nadwyżki w dłuższym okresie. W rezultacie płacimy więc więcej, gdyż rośnie liczba odsetek, choć nie odczuwamy tego tak dotkliwie, ponieważ kredyt konsolidacyjny jest rozłożony na długi okres.Aby skorzystać z kredytu konsolidacyjnego, trzeba też mieć dobrą zdolność kredytową. Bank musi dbać o swoje interesy, dlatego może odmówić udzielenia kredytu osobie ze słabą zdolnością. Najłatwiej jest uzyskać kredyt konsolidacyjny osobom z umową o pracę na czas nieokreślony, które mają dość wysokie zarobki, spłacają raty terminowo i nie mają zbyt wielu zobowiązań finansowych. Natomiast jeśli pracujesz w oparciu o inny rodzaj umowy lub prowadzisz działalność gospodarczą nic straconego – skontaktuj się z ekspertem finansowym aby sprawdzić swoje możliwości.

Banki niechętnie przyznają kredyty osobom z tendencją do wpadania w długi, a wiele placówek nie zgadza się na konsolidację chwilówek. Pamiętaj też, że na Twoją zdolność wpływa liczba zapytań kredytowych w różnych bankach – im więcej, tym gorzej.

Kalkulator kredytu konsolidacyjnego

Narzędziem, które pomoże Ci ustalić niezbędne parametry kredytu, jest darmowy kalkulator kredytu konsolidacyjnego dostępny online. Wybierz typy kredytów do konsolidacji, miesięczną wysokość rat oraz kwotę pozostałą do spłaty, a następnie ustal preferowane oprocentowanie i okres spłaty kredytu konsolidacyjnego. W ten sposób uzyskasz przybliżone wyniki na temat łącznej kwoty i wysokości raty kredytu, a także zobaczysz, o ile złotych zmniejszy się Twoja dotychczasowa rata.Uzyskane wyniki warto skonsultować z ekspertem finansowym, który przeanalizuje Twoją historię kredytową i pomoże uzyskać najbardziej atrakcyjny kredyt konsolidacyjny.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%