Dzisiaj (22 listopada) mieszkańcy Sokolnik uczcili 80. rocznicę niemieckich prześladowań z 1939 roku.
Najpierw przedstawiciele władz i lokalnej społeczności z Danutą Grabowską, przewodnicząca rady gminy na czele oraz delegacją szkoły, złożyli wiązanki i zapalili znicze na pomniku sokolnickich bohaterów na cmentarzu parafialnym, a także pod tablicą przy przedszkolu, która upamiętnia męczeństwo mieszkańców z 22 listopada 1939 roku. Nie zapomniano także o sokolnickich Niemcach, którzy zginęli we wrześniu 1939 roku i zostali pochowani na cmentarzu ewangelicko-augsburskim.
Historia konfliktu polsko-niemieckiego w Sokolnikach
Uroczystość zakończyła prelekcja historyczna Eugeniusza Plewińskiego. W piątkowym spotkaniu uczestniczył także Władysław Śmidowicz, świadek wydarzeń z jesieni 1939 roku.
4 0
Dziwi mnie podejście do wydarzeń w Sokolnikach jako do wrogości polsko-niemieckiej . Podobne w swej naturze wydarzenia mały miejsce w Krzywej Górze . Tutaj za egzekucję wykonaną przez wojsko polskie na kolonistach niemieckich też aresztowano i stracono dziewięć osób . Jak opowiadał mój dziadek zdrada rozstrzelanych była bezsporna . W tym przypadku chodziło tylko o terror i zastraszenie bo ci ludzie nawet się nie znali. Może udałoby się to zdarzenie przy okazji kolejnych rocznic nagłośnić bo mało kto o tym wie .
3 3
Niemcy zabijali Polaków i Żydów. Polacy zabijali Niemców i Żydów. Żydzi zabijali Niemców i Polaków. Pamiętajmy. Wybaczmy.
3 0
Kto napadl na Polske 1 wrzesnia 1939.Odpowiedz sobie pani przewodniczaca RG Kolaczkowo,albo do szkoly podstawowej wracaj.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wrzesnia.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz