Nekielscy urzędnicy złożyli wnioski o dofinansowania do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pierwszy z nich dotyczy kolejnych dwóch etapów pałacowego dachu, który rozpoczął się jeszcze w tym roku.
Wniosek dotyczy remontu dachu pałacu o łącznej powierzchni 476,7 m2 – etap II i III, w następującym zakresie: demontaż drewnianych stropów belkowych, wykonanie nowych masywnych; całkowita wymiana więźby, wykonanie nowej konstrukcji dachu; wykonanie nowego pokrycia dachu z blachy tytan cynk; powrót do pierwotnego wyglądu komina, oczyszczenie z warstw tynku lica z uzupełnieniem ubytków spoin, cegieł i detalu korony kominowej; wymiana: obróbek blacharskich na nowe z blachy tytan cynk; odpowietrzników kanalizacji sanitarnej na nowe systemowe; instalacji odgromowej na nową zgodną z obowiązującymi przepisami - informuje zastępca burmistrza Nekli, Anna Mizgajska.
Do rządowej instytucji został też złożony drugi wniosek dotyczący też remontu dachu, ale na budynku wozowni.
Wniosek dotyczy tylko i wyłącznie remontu dachu o łącznej powierzchni 587,8 m2, w ramach którego należy wykonać:- pokrycie dachu (dachówka karpiówka układana w koronkę) wraz z koniecznymi naprawami elementów jego konstrukcji (wzmocnienie/wymiana elementów więźby dachowej); nadbudowę zachodniej części budynku (z dachem płaskim) – konstrukcja drewniana, pokrycie dachówką karpiówką układaną w koronkę; montaż nowych opierzeń, rynien, rur spustowych (tytan-cynk); odprowadzenie wód opadowych do kanalizacji deszczowej - dodaje Anna Mizgajska.
Przypomnijmy, że obecnie trwa remont pierwszego etapu pałacowego dachu. Inwestycja wykonywana jest z gminnego budżetu bez żadnego zewnętrznego dofinansowania. Wykonawcą jest firma Stanisława Szczęsnego, a jej koszt wynosi 330 tys. zł.
Gminni urzędnicy próbowali w ubiegłym roku pozyskać pieniądze na remont dachu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jednak bezskutecznie. Nieudany okazał się też pomysł na zdobycie dotacji na remont wozowni z Narodowego Programu Czytelnictwa. Budynek miał zostać zaadaptowany na bibliotekę.
W obecnym roku udało się jedynie pozyskać 0,5 mln zł dotacji na przystosowanie dwóch sal na stworzenie izby historycznej. Jest to połowa kwoty potrzebnej na inwestycję, druga część zostanie wyodrębniona z budżetu gminy. Izba pamięci poświęcona rodzinie Żółtowskich powstanie do końca 2019 roku.
0 0
Ostatnie zdanie powala.
0 0
Własnoręczne usunięcie komentarza jest naruszeniem regulaminu portalu?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wrzesnia.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz