W piątkowych „Wiadomościach Wrzesińskich” opublikowaliśmy artykuł o tym, że radni opozycyjnego Projektu Września, wystąpili do burmistrza Wrześni z apelem o zwołanie nadzwyczajnej sesji rady miejskiej w celu uchwalenia przepisów, które umożliwią udzielenie pomocy wrzesińskim przedsiębiorcom.
Chodziło głównie o zawieszenie płacenia czynszów za lokale gminne, w których prowadzona jest (aktualnie nie prowadzona!) działalność gospodarcza, a także o ulgi w podatkach od nieruchomości i środków transportu. Burmistrz Tomasz Kałużny odmówił zwołania sesji, ponieważ stoi na stanowisku, że takie uchwały byłyby niezgodne z prawem. Stwierdził, że wpierw musi się zmienić prawo w Polsce, aby można było myśleć o takich zwolnieniach, czy ulgach. Nie wypowiedział się przy tym, czy gdyby prawnie było to możliwe, byłby za wprowadzeniem tej pomocy dla lokalnego biznesu.
Poniżej przytaczamy apel, jaki do swojego samorządu skierował parę dni temu Andrzej Andrysiak, wydawca i redaktor naczelny „Gazety Radomszczańskiej” z Radomska. Jeśli w jego artykule słowa „Radomsko” zamienimy na „Wrześnię”, to będzie można uznać, że to apel do naszych samorządowców:
To dla was, samorządowcy, chwila próby. Zostawcie chodniki, remonty, Dni Radomska, inwestycje. To dziś nieważne. Na naszych oczach koronawirus zżera radomszczańską gospodarkę. Potrzebna jej każda pomoc. Nie oglądajcie się na tych z góry. Macie narzędzia. Ruszcie się! Jak po raz kolejny podnosiliście przedsiębiorcom podatki, ręka wam nie zadrżała. Teraz czas na solidarność w drugą stronę.
Małe sklepiki i te większe, salony fryzjerskie i kosmetyczne, punkty usługowe i handlowe, firmy transportowe, usługi medyczne, siłownie, szkoły tańca, prywatne przedszkola, bary, restauracje… Wszystko stoi. Epidemia zatrzymała świat w miejscu, firmy nie mają przychodów, jedna rzecz tylko się nie zmieniła – koszty.
Jeśli małe firmy nie przetrwają, z Radomska nie będzie co zbierać. Przedsiębiorcy zwolnią pracowników, sami pójdą po zasiłek, ludzie nie będą mieli pieniędzy, nie będą wydawać, padną kolejni, nie będzie kto miał płacić podatków... To będzie dopiero początek.
Trzeba poczekać? Nie ma co panikować? Macie za mało danych? Spytajcie przedsiębiorców, oni mają ich pod dostatkiem. Aż za dużo. Pod koniec miesiąca będą musieli wypłacić pensje pracownikom. W miesiącu, w którym wielu nie miało żadnych przychodów. Zrobią to. Wyciągną zaskórniaki i zapłacą. Co potem?
Tu nie tylko o ich przetrwanie idzie, przede wszystkim o miejsca pracy. Tak, samorządowcy, macie wpływ na to, czy one przetrwają.
Czytam:
* Kraków uruchomi program „Pauza”. Odroczy podatek od nieruchomości i od środków transportu.
* Krynica Zdrój odracza płatności podatków od nieruchomości oraz czynszu dzierżawnego.
* Oświęcim odroczy płatności podatków lokalnych, przede wszystkim od nieruchomości, ale także środków transportu za okres od marca do maja.
To cztery miasta jednego tylko województwa małopolskiego. Tam samorządowcy widzą, co się zbliża, wiedzą, że żadna firma na świecie nie była przygotowana na ten scenariusz. Szukają sposobów, by pomóc.
A u nas? Cisza. Jedynie prezydent zapowiedział zwolnienie z czynszów przedsiębiorców, którzy musieli zamknąć swoje firmy z powodu pandemii. Szczytna to inicjatywa, ale taka specyfika Radomska, że miasto niewiele takich lokali ma. Co z resztą samorzadowców? Wolne? Wakacje? A może strategia sprawdzona w bojach – przeczekanie?
Lubimy ponarzekać na przedsiębiorców, sam wielokrotnie wiele im zarzucałem na łamach „GR”, ale dziś los zbyt wielu radomszczan zależy od tego, czy ich firmy przetrwają. 60 proc. polskiego Produktu Krajowego Brutto wytwarzają małe firmy i to je najbardziej dotyka epidemia. Samorząd musi im pomóc.
Nie macie pomysłów, róbcie jak inni. Wstrzymajcie pobór wszystkich lokalnych podatków i opłat.
A potem zamknijcie się w sali obrad w urzędzie, jak potrzeba, to na 14 dni, i myślcie, główkujcie i nie śpijcie po nocach. To co się dzieje na giełdach to przedsmak tego, co się stanie z realną gospodarką.
Jak trzeba, uruchomcie program dopłat do pensji. Da się. Jak trzeba, żyrujcie i dawajcie gwarancje. Macie powiatowy urząd pracy, macie prawników – myślcie niestandardowo. Nie czekajcie, aż ktoś na górze klepnie waszą propozycję, bierzcie pomysły na klatę. Taka jest potrzeba chwili. To nie jest czas na szukanie wymówek. Jak ktoś będzie wam potem robił problemy, pół miasta was obroni. Będzie wiedziało, w imię czego działaliście.
Nie macie pieniędzy? Macie. Jak chcecie w urzędzie zatrudnić funfla, zawsze się znajdą. Nie o takie chodzi? Szukajcie dalej. Mieliście budować chodniki? Nie budujcie, nie czas na nie. Mieliście remontować? Przestańcie. Dni Radomska? Kij z nimi, zerwijcie umowy, to siła wyższa. Pieniądze są, tylko musicie dokonać wyboru. Dramatycznego, to prawda, ale taki czas.
Wasza pomoc nie wystarczy? Może nie. A może będzie najważniejsza, bo da oddech. Może też się okazać, że firmy i tak się wywrócą, ale wtedy przynajmniej pokażecie, że zależy wam na czymś więcej niż lajkach na fejsbuku.
Polski samorząd, nasz radomszczański także, ma tyle za uszami, że można by stamtąd wyskrobać już nie brud, ale całe bagno. To jest was czas rehabilitacji.
Chyba że znów dopadnie was nasze najgorsze przekleństwo: „nie da się”.
Andrzej Andrysiak, Gazeta Radomszczańska
A co Państwo myślicie na ten temat? Wypowiedzcie się prosimy w komentarzach i ankietach:
[[ankieta2]]
kewałS15:02, 31.03.2020
Proszę poprawić treść drugiego pytania w ankiecie
chlop15:35, 31.03.2020
Powolac sztaby kryzysowe w kazdej gminie,powiat tez.Teraz przyszedl na was test ,co jestescie warci.
Pytanko15:53, 31.03.2020
Nie ma takie prawnej możliwości jak w pytaniu nr 2 , można odroczyć, umorzyć ale nie zawiesić.
Pytanko15:54, 31.03.2020
Ile jest lokali ktore miasto wynajmuje przedsiębiorcą?
Robert21:24, 31.03.2020
Dobre pytanie. W tej chwili powiem szczerze – nie wiem. Zapytamy. Ile jednak, by tych lokali nie było, to jednak ich najemcy, przypuszczam, w tej chwili nie zarabiają
zaje-fajnie15:56, 31.03.2020
... ale kto pomoże szaremu Kowalskiemu, który nie może oczekiwać żadnego wsparcia od Gminy???
Robert16:19, 31.03.2020
Szaremu Kowalskiemu zwiększą się szanse na otrzymanie wypłaty od swojego pracodawcy
Anahu Yamito16:07, 31.03.2020
O jaki "interes" tu idzie?
Sąsiad16:18, 31.03.2020
Gminy mogą zwolnić z czynszu, nawet umożyc podatek od nieruchomości prywatnym małym firmom.
Tym bardziej powinno się zrezygnować z koncertów wielkich gwiazd, oni dadzą sobie radę.
Co do inwestycji to nie można zrezygnować z wszystkiego. Jak te firmy przestaną mieć robotę to i tak zwolnią ludzi.
Cytaty216:32, 31.03.2020
Małgorzata Kidawa-Błońska
14 min ·
PiS znów oszukał Polaków. Bez dyskusji odrzucił senackie poprawki. Nie będzie 20 mld na ochronę zdrowia. Nie będzie obowiązkowych testów dla personelu medycznego, rozszerzonych zasiłków opiekuńczych ani zwolnienia z ZUS dla firm bez względu na wielkość. Z tarczy została atrapa.
Anahu Yamito16:44, 31.03.2020
Przyjmując, że ona zawsze na odwrót to znaczy, że jest ok :-)
Heh07:10, 01.04.2020
Ona sama przyznała, że nie zna się na ekonomi, a pcha się na prezydenta. To tak jak by powiedziała, że nie zna się na lotnictwie, ale będzie pilotem. Zastanawia mnie co ludzie mają w głowach, że chcą z nią lecieć ????.
Sąsiad16:57, 31.03.2020
Niektórzy siedzą sobie w domu. Dostaną pensje, pojadą na wakacje idt.
Reszta będzie zdychać, stracą domy, mieszkania.
Jeśli kryzys się pogłębi powinny być wstrzymane wszystkie dodatki.
Zawsze tak było...17:04, 31.03.2020
... że jedni mają trochę więcej szczęścia. Wszyscy dostaniemy po tyłku (no, może oprócz posłów i rządu).
wiecznie_wkurzony21:35, 31.03.2020
@Sąsiad jestem przeciwny takim rozwiązaniom nie z jakiś dziwnych pobudek tylko uważam że jeśli ktoś prowadzi działalność dłuższy okres czasu i nie ma rezerwy finansowej to nigdy nie powinien brać się za biznes. świadczy to tylko o tym że się minął z powołaniem.
Axel17:19, 31.03.2020
Przecież Prawnik, nawet ten z miernym poziomem wiedzy, powinien wiedzieć, ze umorzenie jest niemożliwe na mocy obowiązującego prawa. Czyżby to tylko hucpa polityczna była? A moze WW mieszczą się w miejskim budynku? Pracodawcy otrzymają 5 tys pożyczki, według rządzących wystarczy. Tak naprawdę wszyscy polegniemy. Te przyszłe umarzanie naprawdę trzeba robic z głowa, i tylko tym naprawdę potrzebującym . Gmina musi działać, bo potem beda pretensje ze gdzieś chodnika nie ma, albo parku, tudzież altanki!
Robert21:29, 31.03.2020
Wyniki ankiet są jednoznaczne. Co na to starosta, burmistrz, radni? No dalej, ma któryś odwagę coś powiedzieć, nie anonimowo?
wiecznie_wkurzony21:46, 31.03.2020
ja odpowiem nie anonimowo - nie ma takiej opcji , dlaczego ? jeśli przykładowo vw płaci miastu ok 10 mln podatku rocznie (a to tylko jeden płatnik) to ile mniej będzie na inne cele ? - za 3 tygodnie postoju byłoby 577tys ( chyba cała reszta tyle nie płaci przez rok)
wyniki są09:40, 01.04.2020
... jednoznaczne? To znaczy jakie? Bo nie widzę jakoś miażdżącej przewagi na korzyść przedsiębiorców.
nie popieram22:34, 31.03.2020
... żadnego finansowania działalności. Niech przetrwają najsilniejsi i ci którzy potrafią zwyciężać bez żebrania o środki zewnętrzne. Niech ci wszyscy pseudo-biznesmeni na leasingach walną na mordę. Proste rozwiązanie.
biały suv w leasingu06:14, 01.04.2020
na prowadzeniu działalności znasz się jak świnia na gwiazdach. Jesteś robolem, który całe życie macha łopatą na akord i nie ma odwagi wziąć życia w swoje ręce. Wiesz np jak ma się polska biurokracja i koszty prowadzenia działalności w porównaniu z innymi państwami? Wiesz kto płaci na twoje 500+?
leasing11:55, 01.04.2020
Powiedz mi jakim cudem istniałyby firmy transportowe gdyby nie brały ciężarówek w leasing?
opieramx23:35, 31.03.2020
Jak najbardziej nalezy wspomoc ludzi i przedsiebiorcow,nalezy chronic przede wszystkim mjejsca pracy.Taka sytuacja jest szczegolna to kleska ,wiec nalezy zrobic wszystko aby przetrwac.Pozniej jak wszystko minie miasto ,panstwo odbierze sobie to w podatkach przez nastepne kilja a moze i wiecej lat.!!!Jestesmy jednym narodem musimy sobie nawzajem pomoc!!!
Ompteda03:31, 01.04.2020
Człowieku idź budować parkingi deweloperom, sadzić bratki albo krzyczeć na Projekt Września. Do tego się nadajesz. Na koronawirusa nie bardzo.
niedorzecznik06:02, 01.04.2020
pan redaktor nie może dospać?
kubuś08:31, 01.04.2020
Jakimś dziwnym trafem w Małopolsce nie rządzi jaśnie oświecona PO-KO
Wielcy08:45, 01.04.2020
... psuedo-biznesmeni mają dostać kolejne ulgi a zwykły robol kopa w 4 litery? To jest ta wasza "demokracja"?
Robolu09:27, 01.04.2020
Gdzie będziesz robił jak 7 na 10 firm padnie? Wtedy nawet zasiłku ani 500 + nie dostaniesz bo nie będzie z czego
Szaraczek09:04, 01.04.2020
Biorąc pod uwagę, że pomoc Państwa zazwyczaj jest wykorzystywana bez skrupułów, zwłaszcza przez "biznesmenów" do własnych celów należy przede wszystkim uważać w tym jak się pomaga. Popatrzmy np. na umowy cywilnoprawne. Pamięta ktoś kiedy pozwolono na szerokie ich stosowanie jako "zamiennik" dla normalnej umowy o pracę? To przypomnę Wam, że wtedy gdy było bardzo wysokie bezrobocie… 20 lat temu. Chodziło o to aby jak najwięcej ludzi wróciło na rynek pracy bez względu na koszta. Obecnie bezrobocie jest niskie a umowy śmieciowe jak były, tak są. Według GUS ich popularność z roku na rok nawet rośnie a przecież to miało być tylko chwilowe rozwiązanie żeby zmniejszyć bezrobocie, żeby gospodarka ruszyła. Żeby nie było tak, że biznes znowu wykorzysta panikę do przepchnięcia rozwiązań, na które nikt normalnie by się nie zgodził. Jeśli w czasie epidemii zostają wprowadzone jakieś zmiany, powinny one automatycznie się unieważniać wraz z zakończeniem kryzysu a każda pomoc finansowa, która nie oszukujmy się będzie z pewnością mniej kosztowna niż poczekanie aż wszystko pier* i powoli będzie się samo stabilizować powinna być zwracana, gdy firma zaczyna wychodzić na plus.
Wiesz dlaczego rośni09:26, 01.04.2020
Włącz kalkulator wypłaty brutto/netto dodaj do tego, że jeżeli cokolwiek z kwoty netto wydasz w sklepie zapłacisz w tym VAT + sklepikarz zapłaci podatek od zysku to może zrozumiesz..
to jak to jest?10:01, 01.04.2020
... tzw. przedsiębiorca żeby przetrwać to musi mieć ulgi, dotacje, muszą go głaskać i obchodzić sie z nim jak jajkiem? A zwykłemu robolowi można przypierdolic, doić go jak dojną krowę a teraz jeszcze oczekiwać WSPARCIA bo to przecież "taki trudny okres dla wszystkich". Dla wszystkich, ale życie ułatwiać trzeba tym którzy mają najwięcej !!!
LekkoStronniczny11:53, 01.04.2020
Panie Waldemarze, pisząc zaraz po publikacji artykułu, że wyniki ankiety były "jednoznaczne" i lud domaga się pomocy od Państwa dla przedsiębiorców chyba trochę jest stronnicze czyż nie? Zwłaszcza patrząc na to, o której wrzucono artykuł. Większość osób raczej nie śledzi strony w tych godzinach, choć mogę się mylić. Państwo pewnie mają jakieś statystki, o której porze dnia jest największy ruch. Jak widać obecnie, po tym jak więcej osób się zapoznało to raczej 47% vs 53% nie są chyba jednak wynikami "jednoznacznymi"? I tu mam pytanie, w gazecie wrzucicie wykres z rana, zaraz po tym jak jedynymi, którzy zagłosowali byli PRAWDOPODOBNIE pracownicy gazety czy jednak pokażecie wykres, który trochę się nie zgadza z wizją artykułu bo jak widać społeczeństwo jest podzielone i to nie tak, że wszyscy na hura domagają się by gmina powinna dołożyć do kieszeni pracodawców? :> Pozdrawiam, trzymajcie się zdrowo!
Robert12:13, 01.04.2020
Nigdy nie manipulujemy wynikami ankiet, nawet nie mamy takiej technicznej możliwości. Poza tym – po co mielibyśmy to robić? W opublikowanym artykule nie ma żadnej wyraźnej tezy, takiej na przykład, że gmina powinna wesprzeć lokalny biznes, czy nie. Chodziło o poznanie opinii mieszkańców. Wtedy, gdy pisałem (wieczorem), że wyniki ankiet są jednoznaczne (więc, że większość jest za tym, aby gmina udzieliła wsparcia pracodawcom) właśnie takie były. Ankiety są aktywne jeszcze parę dni, więc ten wynik będzie się jeszcze zmieniał. W tej chwili układ jest faktycznie taki jak Pan pisze, czyli mniej więcej fifty-fifty. Zobaczymy. Nawet jeśli gmina wesprze lokalnych przedsiębiorców, to nie będzie to decydujący czynnik dla być albo nie być, bo przecież inne koszty funkcjonowania działalności są znacznie wyższe niż podatki lokalne, czy czynsze. Dziwi mnie dlaczego niektórzy nie rozumieją, że pomoc dla pracodawców, to też pomoc dla pracowników, a nie dla „bogoli”.
Zasada jest16:53, 01.04.2020
... taka, że to najbiedniejsi są zawsze najbardziej hojni i bezinteresowni. Tylko że ci biedni nie dostają żadnego wsparcia. Z jakiej racji dawać tym bogatym?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wrzesnia.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
2 3
Tu nie chodzi o prawną precyzję, tylko o realną pomoc ze strony gminy i powiatu (jeśli też ma dzierżawców lokali na działalność gospodarczą). Czy nazwiemy ją „odroczyć” , „umorzyć” czy „zawiesić”, to tak naprawdę jeden ch...