Zamknij

Podstawy doboru soczewek kontaktowych

12:39, 18.03.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:40, 18.03.2022

Soczewki kontaktowe, zwane także szkłami kontaktowymi, to sposób korekcji wad wzroku, który zyskuje coraz większe grono użytkowników. Nie są one tak popularne jak okulary korekcyjne, jednak każdego roku przekonuje się do nich więcej osób. Czy wy też zastanawialiście się nad ich zakupem? Jeśli tak, to spróbujmy podpowiedzieć, co powinniście wiedzieć, nim kupicie pierwszą parę soczewek kontaktowych.

Jaką macie wadę wzroku?

Najpopularniejsze wady wzroku (refrakcji) to:

krótkowzroczność, czyli miopia,

dalekowzroczność, czyli hyperopia,

starczowzroczność, czyli prezbiopia,

astygmatyzm, czyli niezborność rogówkowa.

Każda z tych wad wzroku może być korygowana przez użycie soczewek kontaktowych. W indywidualnych przypadkach nie zawsze może być to możliwe, z uwagi na zbyt dużą wadę, albo np. określone choroby czy alergie, które też czasami wykluczają noszenie soczewek kontaktowych. Odpowiednie informacje na ten temat uzyskacie na pewno w trakcie wizyty u specjalisty od wad wzroku i doboru pomocy optycznych. Takimi są lekarz okulista lub optometrysta. Pojawia się od razu pytanie – czy konieczna jest wizyta u specjalisty, jeśli macie już rozpoznaną wadę wzroku, bo nosicie okulary? Odpowiedź jest twierdząca – niezależnie od tego, czy to soczewki będą pierwszym wyborem, czy też macie już okulary, to i tak konieczna jest konsultacja. W jej czasie zostanie potwierdzone, czy możecie korzystać z tego sposobu korekcji, jakie będą dla was najlepsze soczewki i jaką powinny mieć moc. Może ona się bowiem różnić od tej, która jest zapisana na recepcie na okulary.

Soczewki jednodniowe czy może miesięczne?

W takcie wywiadu z optometrystą pojawią się zapewne pytania o tryb życia. Jest on jednym z czynników warunkujących to, jakiego rodzaju soczewki kontaktowe będą dla was optymalne. Największą popularnością cieszą się soczewki jednodniowe i miesięczne. Jaka jest między nimi różnica?

Chodzi głównie o tryb użytkowania, wykorzystane materiały, długość noszenia, cenę. Tak więc po kolei:

Soczewki jednodniowe noszone są przez jeden dzień, a dokładniej rzecz biorąc przez kilkanaście godzin, w zależności od marki i modelu. Zakłada się je rano, nosi do wieczora, a następnie po prostu wyrzuca. Wykonane są z hydrożelu lub silikonu hydrożelowego (te dwa tworzywa stosuje się również w innych typach soczewek), są jednak bardzo miękkie i delikatne. Stąd też optometrysta może polecić je osobom, które mają skłonność do podrażnień, a również w przypadku niektórych alergii to właśnie one będą sugerowanym, albo wręcz jedynym możliwym, wyborem. Najlepsze soczewki jednodniowe przedstawia ich ranking, prezentowany na stronie: https://www.bezokularow.pl/ranking-soczewek-jednodniowych. Ich cena za zapas 30 sztuk na miesiąc waha się, w zależności od producenta i marki, od około 50 do około 100 złotych, w przypadku zakupu w sklepie internetowym BezOkularów – jeśli wybierzecie sklep stacjonarny, to te ceny mogą być kilkanaście procent wyższe.

Przejdźmy teraz do miesięcznych soczewek kontaktowych. Zacznijmy też od ceny – ta jest wyraźnie niższa i w podanym wcześniej przedziale (aczkolwiek bliżej tej górnej granicy za najlepsze soczewki miesięczne) można kupić już 6 sztuk, czyli ilość wystarczającą na trzy miesiące noszenia przy jednakowej wadzie wzroku. Jak więc można się domyślać, soczewki miesięczne noszone są do 30 dni. Czy bez przerwy? Niekoniecznie, to zależy od ich typu. Soczewki przeznaczone do noszenia w trybie dziennym są zakładane rano, a następnie zdejmowane wieczorem. Soczewki o trybie noc i dzień (całodobowe) teoretycznie mogą być noszone przez 30 dni, jeśli producent dopuszcza taką możliwość. Jednak zalecania optometrystów wskazują, że lepiej jednak zdejmować je co 5-6 dni. Niezależnie od trybu, soczewki miesięczne potrzebują odpowiedniej pielęgnacji za pomocą specjalnego płynu oraz przechowywane muszą być w odpowiednich pojemniczkach.

Soczewki kontaktowe w praktyce

Osoby chcące nosić soczewki na pewno mają też pytania nie tylko o sposoby doboru czy pielęgnacji, ale o ich codzienne użytkowanie. Na takowe odpowiada poradnik https://www.bezokularow.pl/poradnik/co-mozesz-robic-w-soczewkach-a-czego-nie-powinienes-fakty-i-mity. Dowiadujemy się z niego na przykład, że w soczewkach owszem, można drzemać, ale spać już nie, o ile nie będą to soczewki całodobowe. Można też pływać czy chodzić na saunę, ale tam z kolei powinniśmy nosić soczewki jednodniowe. A także o tym, że istnieją soczewki polecane do pracy przez komputerem, do opalania się (z filtrami UV) i co zrobić z soczewkami w solarium.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%