Niemal każdego dnia w gospodarstwie rolnym zachodzi potrzeba transportu różnego typu materiałów o odmiennym charakterze (płynne i półpłynne, sypkie, zwarte, gabarytowe i in.). Część z nich może być zabierana na standardowe przyczepki, inne wymagają wyspecjalizowanego sprzętu. Szybkie i skuteczne przewożenie niezbędnych materiałów pozwala na zachowanie płynności prac oraz zwiększenie ich efektywności. Sprawdź, które pojazdy i maszyny mogą stanowić wsparcie w tym zakresie i które usterki są dla nich najbardziej typowe.
Poszczególne gospodarstwa, zwłaszcza te mniejsze, mogą obyć się bez bardzo wielu maszyn, nawet bez tych służących do siewu i sadzenia czy zbioru. Wiele sprzętów można już obecnie wypożyczyć na okres, gdy są one użytkowane i nie ma potrzeby posiadania ich u siebie. Wyjątkiem jest niewątpliwie ciągnik – pojazd rolniczy potrzebny niemal codziennie (i to nie tylko w sezonie).
To właśnie za pośrednictwem ciągnika rolniczego odbywa się główna część transportu materiałów przy pracach inwentarskich, polowych, sadowniczych, ogrodniczych, ale także leśnych, melioracyjnych, drogowych i innych. To właśnie do ciągnika można zamontować specjalistyczną maszynę służącą do przewozu określonej zawartości. Może to być pojazd montowany na przedni TUZ lub doczepiany i ciągnięty.
Z uwagi na obciążenia, jakim podlegają, a także na bardzo intensywną eksploatację, ciągniki należą do tych maszyn rolniczych, które najczęściej ulegają awariom. Są one odmienne dla starszych i dla nowoczesnych modeli. Najczęściej mamy do czynienia z usterkami w obrębie sprzęgła i skrzyni biegów, układu chłodzenia, układów elektrycznych i elektronicznych, ale także silnika oraz innych komponentów.
Przegląd maszyn instalowanych do ciągnika warto rozpocząć od najprostszej i najpowszechniejszej, czyli przyczepy. Poszczególne modele różnią się wieloma parametrami (np. pojemnością, dedykowanym rodzajem załadunku, sposobem zamykania i zabezpieczania towaru, ilością osi itd.), ale ich ogólne przeznaczenie jest zawsze identyczne: to po prostu szybkie i sprawne transportowanie materiałów z punktu A do punktu B.
Na szczęście przyczepy nie należą do sprzętów szczególnie awaryjnych. Usterki mogą dotyczyć układu pneumatycznego i resorów. Intensywna eksploatacja przekłada się na konieczność wymiany elementów układu hamowania. Dość powszechne jest również przepalanie się lamp i kontrolek. Rzadziej awarii ulega hak holowniczy, koła czy burty. Wszystkie części niezbędne do naprawy przyczep rolniczych znajdziesz na https://lebko.pl/technika-ciagnikow-technika-pojazdowa/technika-pojazdowa/czesci-do-przyczep-rolniczych/.
Zanim jednak przewieziemy materiały przyczepą, trzeba je jeszcze w jakiś sposób na niej umieścić. Poza mozolną i nie zawsze nawet możliwą pracą ręczną pozostaje nam skorzystanie z ładowacza czołowego. Przeważnie urządzenie montowane jest do ramy, z przodu ciągnika. Najważniejszym elementem ładowacza jest chwytak. Ten zaś może przybierać różną postać, w zależności ot tego, co chcemy przewieźć – od nawozów, przez piasek, aż po kłody czy palety.
Najczęstszą awarią ładowacza czołowego jest usterka siłownika. Dochodzi do niej przeważnie z winy operatora, który przekracza dopuszczalne zakresy obciążenia. Warto przy tym nadmienić, że poszczególne ładowacze współpracują z ciągnikami o określonej mocy, dlatego niezbędne jest przestrzeganie tych parametrów.
Nie w każdym gospodarstwie paszowóz będzie potrzebny. Nawet tam, gdzie hodowane jest bydło, można zastosować mniej zaawansowane rozwiązania. Jednak to właśnie paszowóz ułatwia i przyspiesza część prac, w związku z czym jest nieodzowny zwłaszcza w gospodarstwach, gdzie krów jest więcej.
Zaawansowane paszowozy są maszynami samojezdnymi, jednak najpopularniejsze są te przyczepiane do ciągnika. Paszowóz transportuje paszę, ale to tylko jedno z jego zadań. Tnie, rozdrabnia i miesza karmę, a niektóre modele mogą nawet ją dozować. Można w ten sposób skutecznie zapobiegać zarówno niedoborom pożywienia, jak i przejadaniu się zwierząt, a ponadto dostarczać krowom pokarm o parametrach optymalnych dla ich układów trawiennych.
W paszowozach co jakiś czas należy wymieniać noże, które ulegają stępieniu. Te i inne części zamienne do paszowozów znajdziesz na https://lebko.pl/czesci-maszyn/uzytki-zielone-i-technika-paszowa/czesci-do-paszowozow/.