Zamknij

„Jeśli wyginą pszczoły, ludziom zostaną 4 lata", czyli Światowy Dzień Pszczół

09:42, 19.05.2022 wp Aktualizacja: 12:33, 19.05.2022
Skomentuj

ONZ ustanowił Światowy Dzień Pszczół, aby przypominać, że bez tych stworzeń ludzie nie pożyją długo. W tym roku do akcji promocyjnej włączyły się Koleje Wielkopolskie.

Dlaczego w ogóle pszczoły są takie ważne?
„Jeśli wyginą pszczoły, wówczas rodzajowi ludzkiemu zostaną już tylko cztery lata” – Albert Einstein.
To dzięki ich pracowitości możemy jeść jabłka, maliny, czereśnie, ogórki jak i wiele innych owoców i warzyw. Zapylają też rośliny użytkowane do innych celów – ozdobnych, leczniczych, kosmetycznych i tekstylnych. Jedną z nich jest np. bawełna – a to oznacza, że dzięki pszczołom możemy nosić jeansy czy bawełniane koszulki. Niestety w wyniku wielu czynników w tym głównie działań człowieka, pszczoły zaczynają ginąć. Na świecie istnieje około 20 000 gatunków pszczół. 

Aż 222 z około 470 gatunków pszczół, które żyją w Polsce są zagrożone wyginięciem. Ponad 87 proc. gatunków roślin na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły, a to rośliny są dla człowieka głównym źródłem pokarmu. Z tego powodu musimy chronić pszczoły, ponieważ ich brak znacznie wpłynie na nasze życie. 

Jednak Słowenia wyszła z inicjatywą, aby ustanowić Światowy Dzień Pszczół, który przypada na 20 maja, a ustanowił go ONZ. Słoweńcy chcieli w ten sposób podkreślić znaczenie pszczół dla pozyskiwania żywności oraz podkreślali, że stosowanie pestycydów w rolnictwie je zabija. 

Jest to też świetna okazja do ważnej refleksji nad tym, jak każdy z nas może im pomóc. Wystarczy m.in. posiać własną łąkę kwietną, zbudować i postawić domek dla owadów, zasadzić rośliny pyłkodajne i miododajne czy pozostawić fragmenty nieskoszonego trawnika. 

– Te pożyteczne owady zasługują na to, byśmy odwdzięczyli się im za bogactwa, z których korzystamy na co dzień. Możemy to zrobić na wiele sposobów. Najprostszym z nich jest ugoszczenie pszczół w swoim ogrodzie lub na balkonie.” – mówi Tomasz Maćkowiak, rzecznik prasowy RDLP w Poznaniu.

Aby wesprzeć społeczeństwo w tej pomocy, Koleje Wielkopolskie, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu połączyły siły. W najbliższy piątek, tj. 20 maja, w godzinach 9.00 – 14.00 będą rozdawać nasiona, z których można wysiać własną łąkę kwietną. Tak rozpocznie się akcja „Chrońmy pszczoły! Pszczoły wracają na łąkę i do lasu". 

Jednak to nie wszystko, co jest zaplanowane w ramach tego wydarzenia. 
– 20 maja z okazji Światowego Dnia Pszczół w pociągach Kolei Wielkopolskich będzie można spotkać przepieką pluszową pszczołę, która będzie rozdawała specjalnie przygotowane nasiona oraz zakładki do książek z „pszczelim niezbędnikiem”.” – mówi Paulina Migdalska-Kustosik z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu.
Dodatkowo między 7 a 22 maja na monitorach w pociągach Kolei będzie można oglądać prezentację na temat pszczół oraz ich ochrony. 

– Koleje Wielkopolskie jako duży przewoźnik kolejowy od wielu lat angażuje się w działania o charakterze proekologicznym, jednocześnie zachęca do wyboru ekologicznych środków transportu, w tym do podróżowania pociągami. Jesteśmy w pełni świadomi jak ważne jest budowanie świadomości na temat ochrony pszczół dlatego już drugi rok z rzędu inicjujemy wspólnie z naszymi partnerami działania na rzecz ochrony tych owadów.  Dlatego też oprócz wydawania nasion łąk kwietnych w naszych pojazdach informujemy pasażerów w każdym wieku o akcjach na rzecz poprawy jakości naszego środowiska, ochrony roślin i zwierząt – mówi Dariusz Kaszyński z Wydziału Promocji i Marketingu Kolei Wielkopolskich.

 

Fot. poznan.wyborcza.pl

(wp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%