Zamknij

Bezpieczna praca ze Sklepem MMG. Ochrona przed pyłem

16:41, 26.04.2022 red Aktualizacja: 16:47, 26.04.2022
Skomentuj

Praca w zapylonym środowisku może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia. Aby nie nabawić się alergii, pylicy czy nowotworów, trzeba chronić zarówno drogi oddechowe, oczy oraz skórę. Odpowiedzialność spoczywa tu na pracodawcy!

ARTYKUŁ PARTNERSKI

Rodzaje i skutki pyłu

Może być drobnoziarnisty, gruboziarnisty, drażniący, zwłókniający, kancerogenny i alergizujący. Rodzajów pyłu jest tyle, ile zawodów, w których występuje. Branże, charakteryzujące się dużym zapyleniem to przede wszystkim budownictwo, ale także przemysł maszynowy, samochodowy, spawalniczy, hutniczy, ceramiczny, szklarski czy elektrotechniczny. Na pracowników z tych branż czyhają różnego rodzaju alergie, pylice, zatrucia, a nawet nowotwory.

Źródła pyłu

Głównym źródłem emisji pyłów są procesy technologiczne, na czele z mieleniem, kruszeniem, przesiewaniem, transportem, a także mieszaniem ciał sypkich. Najbardziej szkodliwe dla ludzi pyły powstają w trakcie ostrzenia, szlifowania czy polerowania. Substancje i materiały, których pyły uważa się za szczególnie szkodliwe dla zdrowia, to przede wszystkim azbest, sztuczne włókna mineralne, drewno (zwłaszcza dąb i buk) oraz pyły ditlenku krzemu (m.in. ziemia krzemionkowa).

Bezpieczeństwo pracy w pyle

Pierwszorzędną czynnością w miejscach pracy, gdzie występuje narażenie na szkodliwe działanie pyłów, powinno być ograniczenie ich występowania. Można to zrealizować np. poprzez stosowanie systemów filtracyjno-wentylacyjnych czy też korzystanie – tam gdzie to możliwe – z gotowych półproduktów. Kolejnym krokiem jest odpowiednie dobranie i zastosowanie środków ochrony indywidualnej. Pracownicy powinni chronić w szczególności oczy, drogi oddechowe oraz skórę. Należy pamiętać, że to pracodawca zobligowany jest do określenia, jakie środki ochrony indywidualnej są niezbędne na danym stanowisku.

Rodzaje środków ochrony dróg oddechowych

  • Filtry krótkoczasowe - zakrywają nos i usta, właściwości ochronne zależą od zastosowanego materiału.
  • Półmaski ochronne - zakrywają brodę, usta i nos, powietrze wdychane przepływa przez jeden lub kilka filtrów, pochłaniaczy lub też filtropochłaniaczy.
  • Maski pełne - w działaniu są analogiczne do półmasek, ale zapewniają również przykrycie oczu.
  • Środki ochrony wspomagane wentylatorem - powietrze wtłaczane jest do hełmu, części twarzowej lub kaptura za pomocą wentylatora przez jeden lub kilka filtrów. Wentylator zasilany jest z akumulatora lub baterii. Powietrze wydychane wypływa przez zawory wydechowe.
  • Środki ochrony zasilane powietrzem - powietrze oddechowe pobierane jest z przenośnej butli lub sieci zasilającej i doprowadzane przez wąż do maski pełnej lub też kaptura, ewentualnie do półmaski. Wymagany jest osobny filtr w celu oczyszczenia powietrza zanim trafi ono do aparatu oddechowego.

Jak dobrać maski ochronne?

Dobór ochrony dróg oddechowych warunkowany jest przez parametry pyłu występującego w miejscu pracy, dlatego najpierw konieczne jest zmierzenie NDS, czyli wartości najwyższego dopuszczalnego stężenia pyłu. Dla prawidłowej ochrony zaleca się użytkowanie masek oraz półmasek z odpowiednio dobranymi filtrami.

Ochrona oczu i skóry

Innym narządem ludzkiego ciała, który jest niezwykle narażony na działanie pyłów jest oko. Stosowanie odpowiedniej ochrony oczu, np. gogli ochronnych, zapobiega dostawaniu się drobnych cząsteczek pyłu oraz odprysków ciał stałych. W przypadku, gdy zanieczyszczenia dostaną się do oka, warto zastosować płyny do płukania oczu. Pył może również w dużej mierze działać drażniąco na skórę. Stąd istotne jest stosowanie odzieży ochronnej. Jako zabezpieczenie poleca się stosowanie kombinezonów ochronnych.

Gdzie kupić środki ochrony przed pyłem?

Po więcej informacji zapraszamy do sklepu MMG Odzież Robocza przy ul. Zamojskich 1A w Środzie Wielkopolskiej (tel. 664 323 112).

Jak dojechać

Więcej informacji o ochronie dróg oddechowych

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%