Zamknij

Jak uczyć się szybciej i bez stresu? Fundacja Bądź Sobą! zaprasza dzieci i młodzież na kursy

10:43, 02.09.2022

Na tych zajęciach nauka zamienia się w przygodę! Małgorzata Nowak i Marta Kaczmarek stworzyły we Wrześni Centrum Edukacji i Rozwoju Dzieci i Młodzieży w ramach Fundacji Bądź Sobą! , oferujące innowacyjne kursy dla dzieci i młodzieży. Uczą na nich, jak szybciej czytać i odrabiać lekcje, zapamiętywać więcej, twórczo radzić sobie z problemami i nie dać się szkolnemu stresowi. 

Każde dziecko ma w sobie pełnego pasji naukowca i badacza. Szybkość, z jaką przedszkolak potrafi uczyć się nowych rzeczy, przekracza kilkakrotnie możliwości poznawcze dorosłego. Jednak taki stan nie trwa wiecznie. Przychodzi moment, gdy wrodzone zdolności przyswajania wiedzy spadają. 

– Takie okresy krytyczne, związane z obniżeniem zdolności do uczenia się, zdarzają się mniej więcej co siedem lat. Pierwszy przypada, niestety, na moment pójścia do szkoły. Oczywiście siedmiolatek nadal ma olbrzymią sprawność przyswajania w porównaniu z dorosłym, ale jego mózg już nie tworzy nowych struktur tak szybko, jak mózg dziecka w wieku przedszkolnym. Dziecko musi zatem włożyć większy wysiłek, żeby nauczyć się czegoś nowego. Za dobre oceny i podejście dziecka do nauki w 90 proc. odpowiada wykształcenie określonych umiejętności oraz cech charakteru. Aby mózg dziecka pracował na najwyższych obrotach, musi być odpowiednio bodźcowany, trenowany i rozwijany. Mózg, który nie wykonuje trudnych zadań, zaczyna się nudzić. To jak z tabliczką mnożenia: dopóki jest wyzwaniem, mózg mobilizuje się do zapamiętania jak najwięcej i jak najszybciej. Po zapamiętaniu odkłada ją na odpowiednią półkę i szuka nowych wyzwań. Niedostarczanie nowych zadań powoduje, że mózg się nie rozwija – tłumaczy Małgorzata Nowak. 

Centrum Edukacji i Rozwoju Bądź Sobą! jest miejscem, gdzie każde dziecko może nauczyć się technik treningu umysłu, które dadzą mu lepszy start w życie. Tutaj nie ma nudy. Nauka przypomina dobrą zabawę. 

Jak powstało centrum? 

Małgorzata i Marta poznały się na studiach. Połączyła je pasja do pracy z ludźmi. Później ich drogi rozeszły się. Małgorzata była pedagogiem szkolnym, zajmowała się pozyskiwaniem funduszy unijnych i działała w harcerstwie. Marta pracowała na Malcie, w Londynie, w Warszawie, a od 2015 roku w Poznaniu jako analityk finansowy. Kiedy znów się spotkały, stwierdziły, że chcą współpracować. Postanowiły założyć Fundację Bądź Sobą!, a także wrzesińskie Centrum Edukacji i Rozwoju. Ich celem było stworzenie miejsca, gdzie dzieci mogłyby w pełni wykorzystać swoje talenty, żeby uczyć się rozumieć świat i działać w nim. 

Planów mają dużo: 

– Wiemy, że każde dziecko jest zdolne i mądre, dlatego marzy nam się, by nasze działania dawały młodym możliwość rozwoju w pełnym zakresie. Mamy zamiar wspierać lokalną społeczność. W przyszłości chciałybyśmy zorganizować happening dla mieszkańców Wrześni mający na celu pokazać, jak wykorzystać nasze zasoby intelektualne i twórcze – mówi Marta Kaczmarek. 

Już we wrześniu zapraszają na zajęcia do centrum, które mieści się przy ul. Kilińskiego 8. Proponują kursy dostosowane do wieku dziecka. 

Jaka ofertę przygotowano?

Dla najmłodszych: „Mały odkrywca" (3–6 lat)

To cykl trzech kursów dla dzieci w wieku przedszkolnym. Dzieci odkrywają świat oraz rozwijają swoją inteligencję. Podczas zajęć uczą się czytania autorską Metodą Zaangażowania Emocjonalnego. W programie są eksperymenty naukowe rozwijające myślenie i ciekawość dziecka oraz jego poczucie własnej wartości. Wszystko dobywa się w formie pełnej przygód fabularyzowanej zabawy. 

Dla małego ucznia: „Mądre dziecko" (7–10 lat)

Cykl czterech kursów dla dzieci z klas I–IV. Ich celem jest nauka i rozwój sprawności czytania Metodą Zaangażowania Emocjonalnego, opanowanie podstaw umiejętności uczenia się oraz przede wszystkim rozwijanie wiary we własne możliwości. Oprócz tego podczas każdych zajęć dzieci wykonują eksperymenty i doświadczenia naukowe, rozbudzając naturalną ciekawość świata. 

Dla uczniów klas V–VI: „Uczeń z charakterem" (11–12 lat)

Cykl dwóch kursów dla dzieci z klasy V oraz VI. Tutaj dzieci opanowują biegłe czytanie, a dzięki technikom pamięciowym i strategiom uczenia się sprawnie i samodzielnie odrabiają lekcje oraz przygotowują się do sprawdzianów. Rozwijają też umiejętności społeczne, poczucie własnej wartości i postawę rozwojową. 

Dla młodzieży: „Nastolatek z klasą" (13–15 lat) 

To cykl dwóch kursów dla młodzieży z klasy VII i VIII. Ich uczestnicy rozwijają biegłość czytania, koncentrację oraz pamięć. Poznane na kursie techniki pozwalają skrócić czas uczenia się i odrabiania lekcji. Dla młodzieży w tym wieku ważna jest również umiejętność radzenia sobie z emocjami okresu dojrzewania, dlatego na zajęciach kursanci poznają dużo technik samoregulacji i rezyliencji. 

Program zajęć dla dzieci i młodzieży szkolnej opiera się na grze przygodowej, które jest dostosowana do danej grupy wiekowej. Dzieci stają się członkami Kosmicznej Akademii, gdzie wykonują tajne misje i przemieszczają się w kosmosie lub trafiają na bezludną wyspę jako podróżnicy i odkrywają świat, przenosząc się za pomocą klucza w czasoprzestrzeni. 

Zajęcia poprowadzą cztery trenerki, które wprowadzą dzieci w świat nauki.

Jakich umiejętności nabywają uczestnicy kursów? 

Podstawa to sprawne i szybkie czytanie, które jest kluczem do szkolnego sukcesu. 

– Dzieci, które mają problem ze zrozumieniem czytanych treści, zazwyczaj czytają wolniej od rówieśników, którzy dobrze rozumieją to, co czytają. To właśnie staje się główną przyczyną problemów z nauką. Dziecko, które mało rozumie z tego, co czyta, przeżywa stres nie tylko na języku polskim, ale i na matematyce, bo nie rozumie zadań z treścią.  Trudne staje się samodzielne odrabianie lekcji, bo problem stanowi rozumienie poleceń. Kłopot sprawia też przygotowanie do sprawdzianów, bo nauka polega najczęściej na czytaniu podręcznika – tłumaczy Małgorzata Nowak. 

Podczas zajęć dzieci pracują też nad zwiększeniem koncentracji i uczą się łatwiej i szybciej zapamiętywać. 

Ważna jest też umiejętność radzenia sobie ze szkolnym stresem, bo nie ukrywajmy – to on w połączeniu z nudą jest odpowiedzialny za zniechęcenie do nauki oraz utratę naturalnej pasji w odkrywaniu świata. 

Dzieci uczą się pracować w grupie, zyskując świadomość swoich mocnych stron i wzmacniając pewność siebie. 

– Rozwijamy potencjał dzieci i budujemy w nich poczucie, że nauka jest czymś fascynującym, dzięki czemu chętnie rozpoczynają przygodę ze szkołą lub zaczynają mieć z nią pozytywne skojarzenia – podkreśla Marta Kaczmarek. 

– Po naszych kursach dzieci sprawnie czytają i chętnie sięgają po książki, i to nie tylko po lektury obowiązkowe. Potrafią efektywnie się uczyć, łatwiej zapamiętują, lepiej się koncentrują, nie błądzą myślami oraz potrafią logicznie rozwiązywać problemy. Nasi kursanci odnajdują w sobie motywację i entuzjazm, żeby rozwijać swoje zainteresowania, umieją współpracować w grupie i stale budują w sobie postawę „poradzę sobie" – dodaje Małgorzata Nowak. 

Zajęcia w Centrum Edukacji i Rozwoju Bądź Sobą! będą się odbywać popołudniami, odpowiednio do grupy wiekowej. Zajęcia trwają 28 tygodni – po dwie godziny w tygodniu dla dzieci szkolnych, godzinę w tygodniu dla przedszkolaków w wieku 3-4 lata i 1,5 godziny w tygodniu dla przedszkolaków w wieku 5-6 lat.

Z tematyką kursów, metodami pracy oraz grafikiem zajęć będzie można zapoznać się podczas drzwi otwartych, które odbędą się w dniach 10–11 oraz 17–18 września. 

Więcej informacji: TUTAJ i TU.

ARTYKUŁ PARTNERSKI

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%