Ma brąz, ma rekord, ma igrzyska!

20:44, 24.06.2021 L.N Aktualizacja: 06:30, 27.06.2021

Paulina Guzowska została brązową medalistką Lekkoatletycznych Mistrzostw Polski Seniorek w biegu na 100 m. W czwartkowe popołudnie wrześnianka poprawiła swój rekord życiowy na 11,36 s i tym samym zapewniła sobie start w sztafecie 4x100 m na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

Wychowanka trenera Andrzeja Pujdaka na poznańskim Golęcinie zrobiła więcej, niż ktokolwiek mógł zakładać. Medal oczywiście był w zasięgu byłej zawodniczki Orkana (na zdjęciu pierwsza z prawej), a teraz AZS AWF Katowice. Kwalifikacja do sztafety też wydawała się bardzo prawdopodobna. Jednak pobicie rekordu życiowego aż o 0,15 s zaskoczyło obserwatorów. Tym bardziej, że warunki do biegu nie były jakieś szczególne.

Pod nieobecność kontuzjowanej Ewy Swobody mistrzynią kraju została Pia Skrzyszowska (11,22 s). Srebro wywalczyła Klaudia Adamek (11,31 s).

- Cieszę się z sukcesu Pauliny. Jej ciągła progresja dowodzi, że dobrze ją prowadziłem. Nie było zarzynania w imię doraźnych wyników, stosowania środków treningowych za którymi już tylko ściana. Przyjemnie będzie zobaczyć naszą dziewczynę na igrzyskach - ciszył się wyraźnie wzruszony trener Pujdak.

Aktualizacja (25.06.):
W piątek, 25 czerwca, Paulina miała w rozkładzie dwie konkurencje. Świetnie spisała się w półfinale biegu na 200 m. Wygrała swoją serię i z najlepszym czasem (23,71 s) awansowała do sobotniego finału.

Uważane za faworytki sprinterki AZS AWF Katowice z Pauliną w składzie nie dobiegły do mety sztafety 4x100 m. Drugiego medalu nie było. W tej samej konkurencji wystartowała sztafeta Orkana Września. Wiktoria Dams, Martyna Guzowska, Marika Majewski i Marta Zimna zostały sklasyfikowane na wysokim szóstym miejscu (46,37 s).

Na 10 pozycji zakończył konkurs rzutu młotem Kamil Swancar. Wychowanek Orkana Września, a obecnie zawodnik AZS Poznań, posłał młot na odległość 58,96 m.

Aktualizacja (26.06.):
W sobotę, w trzecim dniu mistrzostw, kibice Pauliny liczyli na złoto w biegu na 200 m. Niestety, do realizacji tego celu zabrakło tak niewiele. Wrześnianka przegrał tytuł o 0,02 s z odwieczną rywalką Marleną Golą. Czas 23,41 s jest nowym rekordem naszej sprinterki.

Pierwszy raz w finale seniorskiego czempionatu na 100 m przez plotki wystartowała Marika Majewska, zawodniczka Orkana Września. 19-latka zajęła siódme miejsce z czasem 13,64 s. Triumfowała Pia Skrzyszowska (12,85 s).