Wrzesińska pielgrzymka i cud pod Jasną Górą

23:28, 05.01.2023 . Aktualizacja: 09:57, 07.01.2023
Skomentuj

Pielgrzymka Krispolu do Częstochowy przyniosła klubowi dwa cenne punkty. Któż mógł się spodziewać, że wrześnianie ograją faworyzowanego Norwida? Prawdziwy cud pod siatką.

Już sam fakt, że zawodnicy Norwida są liderem I ligi i mieli aż 23 punkty przewagi nad Krispolem, stawiał ich w roli zdecydowanego faworyta. Jakby tego było mało, błękitno-granatowi zanotowali świetną końcówkę roku. Wygrali kolejnych 11 meczów (w tym 2 w Pucharze Polski), a ostatnią porażkę we własnej hali ponieśli 2. kwietnia ubiegłego roku! W pojedynku pierwszej rundy we Wrześni ograli pomarańczowych 3:1. Wcześniej jednak rywale byli w naszym zasięgu. Na 17 meczów rozegranych między obiema ekipami na poziomie I ligi, aż w 9 triumfowali krispolowcy.

Mecz 16. kolejki rozegrano w czwartek, co znaczyło, że był transmitowany przez Polsat Sport. Kamery telewizyjne o dziwo nie uwypukliły różnicy między górą a dołem ligowej tabeli. Pokazały za to emocjonujący pojedynek.

Wrześnianie niezbyt udanie weszli w mecz. Mieli problemy z przebijaniem się na skrzydłach i nawet dwa asy Macieja Tupty na niewiele się zdały. Przegrali seta wyraźnie.

Drugi był zupełnie inny. Ton grze nadawali siatkarze trenera Mariana Kardasa, prowadzili już 15:9. Nie potrafili uciec z jednego ustawienia i cała przewaga się rozmyła. Gospodarze weszli nawet na prowadzenie 17:16, jednak końcówka należała już do pomarańczowych. Partię atakiem z lewego skrzydła zakończył Ernest Kaciczak.

Trzecia odsłona długo była wyrównana, jednak po błędzie w ataku Bartosza Schmidta, byłego krispolowca, to nasi siatkarze prowadzili 13:10. Norwid co prawda zdołał wyrównać już na 16:16, ale ostatnie piłki wrześnianie rozegrali bardzo pewnie. Zaszczytu zakończenia seta i tym samym zdobycia pierwszego punkty meczowego dostąpił Tupta.

Sensacja pachniała w powietrzu, tym bardziej, że i w czwartym secie pomarańczowi nie zwalniali. Po potrójnym bloku wyszli na prowadzenie 10:9. Krzysztof Gibek zaskoczył jednak zagrywką Bartosza Zielińskiego i rywale zaczęli nam odjeżdżać. Seta nie udało się uratować.

Tajbrek rozpoczął się pomyślnie do Krispolu. Po mocnej zagrywce Tupty, sytuacyjnej obronie Piotra Lipińskiego i ataku na kontrze tego pierwszego pomarańczowy prowadzili 6:3. Przy zmianie stron nadal mieliśmy trzypunktową przewagę. Niestety Jakub Buczek został zablokowany, kolejnej piłki też nie skończył i rywale wyrównali na 10:10. Gdy zatrzymany został Tupta i częstochowianie pierwszy raz wyszli na prowadzenie 12:11, wydawało się, że Krispol pęknie. Nic z tych rzeczy. Po bloku Kaciczaka na Gibku trener Kardas i jego zawodnicy mogli podnieść ręce w geście zwycięstwa.

Dwa punkty w Częstochowie na liderze można traktować w kategorii cudu. Ważniejsze jest jednak, że ta wygrana musi zbudować psychicznie zespół. Jeżeli można ogrywać lidera, to tym bardziej każdą inną drużynę. Szansa na uratowanie I ligi jest coraz większa.

Tytuł MVP trzeci raz w sezonie całkowicie zasłużenie przypadł Piotrowi Lipińskiemu. Dzień wcześniej nasz rozgrywający kończył 44 lata. Gratulacje z obu powodów, panie Piotrze! Gratulacje także dla reszty zawodników i trenera!

I liga, Norwid Częstochowa – Krispol Września 2:3 (25:15, 22:25, 23:25, 25:21, 13:15)

Krispol: Lipiński (4 pkt), Tupta (12), Kaciczak (15), Buczek (13), Cichosz-Dzyga (8), Rudnicki (1), Zieliński (libero) oraz Ziółkowski, Laskowski (7), Polczyk (2), Olszewski (1)