Zamknij

Ubezpieczenie OC firmy - dla kogo jest obowiązkowe?

10:33, 07.09.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:34, 07.09.2022

W określonych przypadkach, ubezpieczenie OC firmy jest w stanie zagwarantować przedsiębiorcy ochronę środków finansowych, których w razie zdarzenia mogą domagać się od niego osoby trzecie. Czym jednak dokładnie jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej firmy i na czym polega? Czy jest obowiązkowe? Na te oraz inne pytania poznasz odpowiedź w poniższym artykule!

Czym jest ubezpieczenie OC?

OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, gwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku szkód wyrządzonych osobom trzecim, gdy za szkodę odpowiedzialna jest osoba ubezpieczona lub ubezpieczająca. Jeżeli zatem przedsiębiorca posiada tego rodzaju polisę, firma ubezpieczeniowa wypłaci świadczenie osobie poszkodowanej na skutek jego działania. 

W standardowej umowie ubezpieczenia OC znajdują się szkody, które były następstwem zdarzenia zawartego w treści umowy i które zdarzyły się w okresie trwania ubezpieczenia. Umowa może jednak obejmować również szkody, które powstały lub zostały ujawnione bądź zgłoszone w chwili obowiązywania umowy ubezpieczenia. Osoba domagająca się roszczenia może natomiast uzyskać je bezpośrednio od firmy ubezpieczeniowej, bez konieczności podejmowania tego tematu z przedsiębiorcą. 

Ubezpieczenie OC - obowiązkowe czy dobrowolne?

Ubezpieczenie to jest dobrowolne, jednak od tej zasady istnieją pewne wyjątki. Dotyczą one podmiotów, które według obowiązujących przepisów prawnych są zobowiązane do posiadania OC. Wiąże się to ze specyfiką wykonywanych przez nie czynności, które wyróżniają się podwyższonym ryzykiem wyrządzenia szkody osobom trzecim. Jest to więc pewnego rodzaju zabezpieczenie, dzięki któremu poszkodowany otrzymuje gwarancję wypłaty roszczenia, gdy dojdzie do konkretnego zdarzenia. 

Obowiązkiem posiadania ubezpieczenia OC objęci są między innymi kierowcy oraz rolnicy, którzy prowadzą swoją działalność gospodarczą. Jeżeli zaś chodzi o pozostałych przedsiębiorców, nie są oni zmuszeni do jego posiadania. Warto jednak wspomnieć, że tego rodzaju polisa niesie za sobą wiele korzyści - w każdym przypadku istnieje mniejsze lub większe ryzyko wyrządzenia szkody osobom trzecim, które w jego następstwie będą ubiegać się o stosowne roszczenie od firmy. Nie posiadając polisy, należy liczyć się z koniecznością wypłaty odszkodowania z funduszy przedsiębiorstwa, co może wyjątkowo niekorzystnie wpłynąć na jego sytuację finansową. 

Kiedy przedsiębiorca jest zobowiązany do posiadania OC?

Do zawodów oraz rodzajów działalności, które zobowiązane są do posiadania ubezpieczenia OC, należą między innymi:

  • podmioty świadczące usługi zdrowotne,
  • podmioty usługowo prowadzące księgi rachunkowe, 
  • podmioty zawodowo zajmujące się ochroną osób i mienia, 
  • agenci ubezpieczeniowi, 
  • doradcy podatkowi,
  • rzecznicy majątkowi, 
  • zarządcy nieruchomości i pośrednicy w obrocie nieruchomościami, 
  • architekci i inżynierowie budownictwa, 
  • adwokaci, radcowie prawni, notariusze,
  • komornicy,
  • rzecznicy patentowi, 
  • organizatorzy imprez masowych. 

Wyżej wymienione zawody oraz podmioty wiążą się z wysokim ryzykiem kierowania w ich stronę roszczeń przez osoby trzecie, z tego też względu, zgodnie z przepisami prawa, są one obowiązane do posiadania ubezpieczenia OC. W przypadku braku posiadania polisy, należy liczyć się nawet z odebraniem praw do wykonywania danego zawodu. Zarówno w przypadku konieczności, jak i chęci zawarcia umowy polisy OC, wystarczy skontaktować się z brokerem ubezpieczeniowym, pod adresem https://vleasing.pl - wystarczy minimum formalności, aby uzyskać ochronę na wszelki wypadek, którego niekiedy nie jest się w stanie przewidzieć. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%